ye-logo.v1.2

Зі шкідниками в теплиці впораються кури, а овочі краще родитимуть на соломі

Суспільство 4946
Фото: з архіву родини Білоусів.

Городниця Іванна Білоус с. Прислуч Полонського району переконана, що за органічним землеробством майбутнє.

 Слід лише не лінуватися та включити фантазію. А це жінка вміє робити, як ніхто інший. Таких врожаїв, якими щороку віддячує їй земля, потрібно лишень пошукати. Родина Білоусів має найбільшу приватну колекцію видів перцю та баклажанів в Україні, крім того, щороку вони збирають понад 160 видів помідорів, близько 62 сортів картоплі, а ще всі види капусти, селери, патисонів, редиски. І все це без жодної краплі «хімії»!

«Кури – ситі, ми – спокійні, земля — щаслива!»
«Коли зайнялись тепличним господарством, одразу вирішили, що воно буде органічним, — розповідає Іванна. — Так, щоб діти могли зайти в теплицю і без остраху з'їсти свіжого огірочка чи помідорку. Восени землю ми обробляємо «Емочкою» та «Фітоспорином». «Фітоспорин» — це біофунгіцид широкого спектру дії для боротьби з хворобами сільськогосподарських культур. Він ефективний проти грибкових і бактеріальних захворювань, в тому числі проти парші, в’янення, фітофторозу, кореневих гнилей, гнилей сходів, борошнистої роси, бурої іржі, порошистої та пухирчастої сажки, альтернаріозу, ризоктоніозу, фузаріозу, септоріозу тощо. Цей препарат екологічно чистий і нешкідливий як для рослин, так і для теплокровних. Безпечний для людини, ним можна обробляти посіви до та під час збору врожаю, а продукцію вживати без періоду очікування після обробок. Рідкий препарат готують, розчинивши одну частину пасти в двох частинах води. Що до «Емочки», то це корисні для довкілля і «дружні» до людей мікроорганізми. Препарат має цілющі властивості, оскільки містить ферментовані Емочками лікарські трави (кмин, деревій, аніс, фенхель, золотарник, розмарин, м'ята, корінь алтея,
листя берези і малини). Він виготовлений повністю на харчовій сировині. Проте в процесі вирощування овочів перед нами постала інша проблема: що робити з непроханими шкідниками та комахами? Не хотілося використати небезпечні інсектициди. А гусінь совки декілька років поспіль на піку своєї слави, такого нашестя ми ще не бачили. Вихід знайшовся несподівано. Ми пустили «пожити» в тепличку... курочок. Не на довго, на декілька днів. Там затишно і водички вдосталь. За три дні «живі комбайни» добряче перескородили землю, зробили її пухкою і гусені від них добряче дісталося. І головне, всі залишилися задоволені: кури – ситі, ми – спокійні, і земля щаслива!».

В моду входить мульчування соломою та бур'янами
«Все нове — це добре забуте старе, — каже городниця. — Нині дуже багато інформації про мульчування. Можна навіть почути: «Він входить у моду». Та насправді, не входить, а повертається! Це чудовий природній процес, який ідеально продуманий Богом. Згадайте, які гарні, поживні грунти у лісі. А там ж ніхто не оре і не підсипає мінеральних добрив! Там листя й трави, гілля й гриби мульчують землю, і з роками перетворюють у такий бажаний грунт. Добре, що люди прислухаються до природи, і перестали цілими возами вивозити органіку восени з городів, підпалювати залишки соломи чи бур'янів. Ми вже давно не виносимо зелень у відрах до межі, все залишається на грядках. Більше того, на 2 га землі вирощуємо зернові, тому й багаті на органічну солому, якою щедро встеляємо потрібні нам ділянки. Проте тут потрібно бути обережними. Дуже важливо розуміти, що нині поля великих фермерських господарств обробляються різними видами інсектицидів, пестицидів, фунгіцидів, про які нам краще й не знати. І вся ця таблиця Менделеєва залишається в стеблах соломи, і невідомо, чи розпадеться за декілька десятків років. Тому будьте вдумливі, й не спішіть тягнути до себе на грядки тюки такої мульчі. Можете використовувати скошену траву, різного виду органіку. До речі, завдяки частому скошуванню трави, у вас буде гарний щільний газон і без підсіювання спеціальних трав. А щодо нас, то з достатньою кількістю хорошої, рідненької соломи ми вчинили так. Під огорожею у нас був травник не цільового використання з прісною землею. Ми замульчували його щільною метровою товщиною. І гарно, і відпочити м’яко, і за декілька років земля перетвориться там на чудовий перегній,і дасть Бог, посадимо в цьому місці виноградник». А ще в родини Білоусів є експериментально-показовий городик серед молодого саду, який уже декілька років щільно замульчований. За перше літо город в соломі порадував: щільний покрив не давав пробитись бур'янам, навіть у найспекотливішу погоду під мульчею зберігалася волога, а ще у грунті оселилося безліч хробаків-трудівників. Рослини, у свою чергу, гарно росли й розвивалися, щедро плодоносили. Добре на соломі було, в першу чергу, томатам, а також перцям, картоплі, кавунам, цибулі. Пані Іванна запевняє, що ефективніше та доречніше осіннє укривання землі. «Цієї осені шар мульчі сягає у нас 30-40 см, — каже вона. — За зиму він вляжеться, утрамбується. А навесні ми робитимемо в ньому лунки й висаджуватимемо розсаду, висіватимемо насіння. Наші сусіди спершу весь час допитувалися: коли переоремо солому серед городу, а потім стали розпитувати — що і як? І це ще раз підтверджує, що найкращий приклад не той, що на словах, а той що на ділі».


Фото з архіву родини Білоусів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую