FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
25 Липня, 2024

Чи існує життя «без хімії», або що за диво — мильні горіхи?

“Мильні горіхи“, кажуть знавці, можуть замінити мило і шампунь.. Фото: автора

Звісно ж, прання без прального порошка мало хто з нас собі уявляє. Задля «годиться» можна згадати про господарське мило. А от, наприклад, такий спосіб, як прання у золі, яким вибілювали сорочки наші прабабусі, для багатьох – примарний фольклорний пережиток.

 Та й де ж тієї золи нині візьмеш? А так хочеться іноді згорнути до смітника усю цю «хімію», якою ми користуємося! Особливо, коли наслухаєшся про її шкоду для здоров’я та оточуючого середовища. Але чим, наприклад, випрати речі, відчистити ванну чи вимити волосся? Виявляється, тут у пригоді можуть стати рослини. Наприклад, в аптеці ми віднайшли такі собі «мильні горіхи», які, судячи з інструкції, обіцяли впоратися чи не з усім брудом, який нас оточує, та навіть замінити мило і шампунь. Звісно ж, особливо в пригоді (принаймні, про це йшлося у невеликій брошурі, яка додається до пакунку з чудо-горіхами) вони можуть стати алергікам, які надто потерпають від сучасного арсеналу побутової хімії.
То ж що це – мильні горіхи? Виявилося, це такі круглі чорно-коричневі плоди з однойменних дерев, котрі ростуть в Індії, розміром з наш, український лісовий горіх. Власне, у мішечку були самі лише шкаралупки плодів, бо саме вони, за інструкцією, мають мильні властивості, оскільки містять багато сапоніну (з латинської soap – мило). Тож, звісно, проводячи експеримент з відпиранням плям, ми просто не змогли не скористатися цими мильними горіхами. До того ж, виявилося, вони прості в застосуванні. Наприклад, для прання у машині-автоматі, варто покласти сім горішків в полотняний мішечок і кинути до барабану. Головне – не набивати тісно машину білизною.
Після прання мішечок треба висушити. Так горіхи можна застосовувати кілька разів.
Виправши заплямлений шмат тканини, ми звісно ж, на кришталеву білизну не очікували, оскільки розуміли, що пральний порошок містить, як мінімум, один хімічний та один оптичний відбілювач. Але виявилося, впоралися з цим завданням горіхи не гірше за пральні порошки! Плями від варення та хрону з буряком зникли з тканини взагалі. І хоч ледь помітна пляма від губної помади таки залишилася, з нею «горіхове прання» впоралося навіть краще, аніж кожен з представлених пральних порошків.
Спокуса спробувати горіхи у прибиранні квартири теж дала свої результати. Приготовленим екстрактом (двадцять шкаралупок потрібно варити півгодини в літрі води) ми легко відтерли плями на шпалерах, до блиску вимили лінолеум, балконну раму, двері, навіть поверхню газової плити. Бруд просто танув під ганчіркою! Впоратися з прибиранням ванної кімнати горіхам виявилося дещо складніше. Вапняний наліт, на жаль, залишився для них «міцним горішком».