ye-logo.v1.2

Виростити екологічно чисті овочі

Суспільство 6640
Фото: РПЛ

можна у себе на городі, дотримуючись правил органічного городництва

Сьогодні все більше людей замислюються над тим, щоб харчуватися правильно, вживати «здорові» продукти – без ГМО, нітратів та іншої «хімії». У наших крамницях таких продуктів дуже мало. Та й, купуючи капусту, огірки, помідори чи бурячки на базарі у бабусі, ніхто вам не гарантуватиме, що ці овочі «чисті», адже більшість селян використовує різноманітні добрива для підживлення грунту, обприскує овочі від хвороб та шкідників. Єдиний вихід — виростити  городину без «хімії» самостійно на присадибній ділянці чи дачі. Прийнявши таке рішення, потрібно переглянути увесь процес вирощування овочів. Й насамперед – відмовитися  від використання будь-якої отрути на усій ділянці.
«Земля — це живий організм, який потребує поживних речовин»
Навесні роботи потрібно починати з підготовки грунту. «У землі завжди є і шкідливі для рослин мікроорганізми, і корисні, – розповідає голова Хмельницької спілки учасників органічного агровиробництва «Натурпродукт» Анатолій Нішов. – Питання – у їхньому балансі. І наше завдання полягає у тому, щоб корисні мікроорганізми домінували, тобто грунт був біологічно активним. Земля – це живий організм, який «хоче їсти». Для цього можна використати тваринні рештки – перегній. Якщо ж худоби не тримаєте, можна зробити перегній і без тварин.  Для цього зберіть траву, листя і приготуйте компост. Але це треба було зробити з осені». Перегній, компост – це якраз органічні добрива.
Грунт Анатолій Іванович радить обробляти неглибоко. І обов’язково закласти у нього органічне добриво. Якщо ж ви лише зараз вирішили зайнятися екологічно чистим городництвом і не підготували органіки для підживлення, все одно залишається можливість зробити грунт біологічно активним. «Ми можемо самі розводити  бактерії, які допоможуть грунту давати кращий врожай, – продовжує Анатолій Іванович. – Для цього є спеціальні препарати, біопрепарати. Наприклад, «Байкал». Можна і самому виготовити такий препарат. На відро беремо грамів 300 трави й додаємо туди 200 грамів молочної сироватки (з хорошим запахом). Цей розчин хороший для пожвавлення життєвих сил грунту. Але для обробітку насіннєвого матеріалу, розсади краще взяти готовий розчин. Він допоможе боротися з хворобами, засвоювати поживні речовини з грунту. Ним можна обробити бульби картоплі, насіння, корені розсади. Але слід ретельно дотримуватися умов використання».
Як перемогти колорадського жука
Власне, думати над цим нібито й не потрібно. З екранів телевізорів щодня звучить реклама того чи іншого препарата: обробіть бульби чи побризкайте картоплю, і жуків на  вашій картоплі не буде. Але ж усю ту «хімію» нам потім доведеться їсти. «З колорадським жуком боротися важко, – продовжує Анатолій Нішов. – Якщо ви хочете отримати  овочі не просто легкі у вирощуванні, а й корисні для споживання, більшість реклами препаратів для боротьби з колорадським жуком — не для вас. Але є досить широкий вибір мікробних препаратів. Їх випускають в Одесі, Києві. Але вони діють на дуже молоді личинки. Тому сьогодні основним методом боротьби з жуками залишається механічний – тобто, просто струшувати їх з картоплі. Великі сільгоспвиробники вирішують цю проблему за рахунок сівозміни. Приміром, у Європі колорадські жуки є, але немає проблем, пов’язаних з цим. Просто потужні сільгосппідприємства  чітко дотримуються правил сівозміни та завжди садять картоплю на пристойній відстані від минулорічного місця вирощування. Так роблять тому, що жук здатен «добратися» з ділянки, де вирощували картоплю в минулому році, до цьогорічної, розміщеної кілометрів за сім, лише наприкінці вегетаційного періоду, коли шкоди він вже не принесе. Але для нас цей метод непридатний, бо більшість картоплі вирощують на городах, присадибних ділянках, дачах.
Помідори — після капусти, морква — після огірків
Кожен, хто займається городництвом, чув про сівозміну. Це досить складна агрономічна наука. Її добре знають агрономи і застосовують у великих агропромислових господарствах. На звичайному городі усіх вимог агротехніки дотриматися, практично, неможливо. Але дещо таки можна використати.
Висаджуючи овочі,  слід розміщувати їх з урахуванням попередників і сполучуваності самих рослин. Напевно, багато хто знає, що після картоплі не слід садити томати. Справа в тому, що всі пасльонові рослини схильні до однакових хвороб, і в грунті йде накопичення шкідливих речовин. У той же час завдяки сівозміні оптимальніше використовувати поживні речовини і вологу грунту: адже коренева система рослин залягає на різній глибині. До того ж існують культури (горох, квасоля, боби), які збагачують грунт азотом. Після них земля стає родючішою.
А тепер конкретніше: томати можна вирощувати після більшості овочевих культур, крім пасльонових.  Дуже добре ростуть вони після білоголової капусти. Одна умова: там, де росла капуста, у жодному разі не залишати капустяне листя під перекопування. А найкращі попередники для білоголової та цвітної капусти – огірки, рання картопля, цибуля, горох, кабачки та томати. А якщо ви посадите кольорову капусту біля агрусу, отримаєте хороший урожай головок з високим товарним виглядом. Моркву добре сіяти після ранньої картоплі, огірків, бобових і томатів, столові буряки — після капусти, огірків, бобових.  Дуже добре разом ростуть цибуля та морква.
Від редакції. Цією публікацією ми розпочинаємо цикл матеріалів, присвячених органічному землеробству. Пропонуємо усім дачникам і городникам долучитися до формування тематики наших матеріалів. Свої запитання можете надсилати на адресу редакції: 29014, м. Хмельницький, а/с 707, на електронну адресу: [email protected]  або смс-кою на номер 097 155-71-84.


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую