ye-logo.v1.2

У Білогірському краєзнавчому музеї викрали безцінний експонат

Суспільство 4472
"Вага цієї гармати - близько півтонни. ЇЇ злодії змогли дотягнути лише до дверей", - каже директор музею Іван Кадук.
"Вага цієї гармати - близько півтонни. ЇЇ злодії змогли дотягнути лише до дверей", - каже директор музею Іван Кадук.. Фото: автора

Зловмисники побили охоронця і винесли іменну польську гармату, датовану першою половиною ХVІІ століттям

Спеціалісти кажуть, що ця гармата безцінна. Адже вона не є надбанням району чи області. Цей експонат належить до Музейного фонду України.
«Вночі 8 квітня погода була жахливою, - пригадує охоронець Білогірського Будинку культури Володимир Мандзюк. На другому поверсі будівлі розташований краєзнавчий музей. - На вулиці стояв такий вітруган, що голову зривало. То сніг, то дощ. Було близько третьої години ночі. Коли відчиняються двері моєї кімнати, і вбігають двоє у рукавичках, на голові маски. Давай мене лупцювати. Я відбивався, скільки міг. Коли ослаб, закрутили мені руки за спину. Руки, ноги замотали скотчем, і зав'язали мотузками. Рота заклеїли».
Один зі зловмисників зостався з чоловіком. Інший — вийшов з кімнати.
«Коли чую, щось гупає, - продовжує Володимир Мандзюк. - Я одразу зрозумів: «Прийшли за гарматою». А кому потрібні ті черепки. Та ще й звук такий металевий. Той, що був біля мене, час від часу виходив. Я почав смикатися. Мені вдалося розв'язати ноги. Той повернувся. Побачив. Одірвав телефонний шнур і знову зв'язав ноги. Далі все затихло».
Щоранку у Будинок культури приходить музика пограти на трубі. Того ранку дверей ніхто не відчинив. Чоловік постукав у віконце до Володимира. У відповідь тиша.
«А я ніби чую, як хтось стукає, - каже Володимир Мандзюк. - Спираючись на тапчан, якось звівся. Пристрибав до вимикача, і головою почав вмикати і вимикати світло».
Знаки побачив чоловік. Він обійшов Будинок культури ззаду. Двері чорного ходу були виламані. Чоловік зайшов всередину. Увійшов до кімнати охоронця, розв'язав чоловіка, викликав карету швидкої допомоги і міліцію.
Другу, важчу гармату, зловмисники дотягнули лише до дверей музею
«Не маю жодних сумнівів, що працювали на замовлення, - розповідає директор Білогірського історико-краєзнавчого музею Іван Кадук. - Поряд стояла статуетка Божої Матері. До неї навіть не доторкнулися. Гарантую, тут щонайменше «працювало» четверо. Меншу гармату вагою кілограмів 150, вони змогли винести. А поряд, на сусідньому стенді, стояла інша. Її вага близько півтонни. Напевно, не розрахували сил. Цю гармату вони спромоглися дотягти лише до дверей музею. Там і залишили. Викрадений експонат був візитівкою нашого музею».
Гармати знайшли наприкінці 90-х років минулого століття при копанні котловану під білогірський спорткомплекс. За словами спеціалістів, на тому місці колись стояла дерев'яна фортеця. Це іменні польські гармати. Одна з них датується 1607 роком, викрадена — 1637 роком. За однією з версій, при наступі полковника Кривоноса на Поділля, поляки поспішно відступили. Аби гармати не дісталися повстанцям, їх кинули у криницю. Звідти майже через три століття вони й були добуті.
Білогірський краєзнавчий музей був заснований у 2007 році. Нині у його виставкових залах майже 4 тисячі експонатів. До створення музей знайдені гармати понад 10 років стояли у місцевій школі без будь-якої охорони.
16 квітня іншу гармату, котру не спромоглися винести зловмисники, передали на зберігання до Білогірського райвідділу міліції. А з районного бюджету виділили кошти на встановлення у музеї сигналізації. До цього часу вона була взагалі відсутня.
Правоохоронці порушили кримінальну справу за статтею 187 ч. 3 (розбійний напад). Якщо зловмисників затримають, їм загрожує до 12 років ув'язнення. Хоча самі працівники музею мають великі сумніви, що гармату знайдуть. Тож, швидше за все, надбання нації припадатиме пилом в одній із приватних колекцій.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую