FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
25 Серпня, 2024

Оригінальні ялинкові прикраси з приватної колекції покажуть хмельничанам

В експозиції більше сотні новорічних іграшок.

В День святого Миколая, 19 грудня, в Хмельницькому відкриють унікальну виставку новорічних прикрас. В експозиції представлять більше сотні новорічних іграшок з приватної колекції хмельничанина Ігоря Байдака. Напередодні відкриття виставки кореспонденти сайту «Є» поспілкувались з колекціонером Ігорем Байдаком та побачили експозицію. Він розповів про те, як вдалося зібрати колекцію, її унікальні експонати та чому у радяньський час іграшки виготовляли у вигляді овочів.

Як говорить сам колекціонер, головна унікальність цієї експозиції у тому, що її створювали самі хмельничани, оскільки багато експонатів подаровані містянами. Також велика кількість іграшок привезена з різних куточків України. За словами Ігоря Байдака, такі колекції не продаються і майже не виставляють, тому що крихкі і потребують особливої уваги. Так і в цій експозиції представлено лише 30 відсотків іграшок колекціонера. Говорить, що це перша така виставка і якщо сподобається містянам, то наступного року її розширять. Відвідати її може кожен абсолютно безкоштовно, головне, аби вона створювала новорічний настрій.

Серед представлених на виставці новорічних прикрас є сучасні іграшки, які вражають своїми розмірами та унікальністю. А також ялинкові прикраси повоєнного періоду минулого століття.

«Серед експонатів є раритетні іграшки, такі як, наприклад, іграшка у вигляді годинника. Її подарувала викладачка місцевої школи. Виготовлена понад 60 років тому, вона збереглась у гарному стані. Особливістю радянських іграшок у вигляді годинника є те, що вони завжди показують за п'ять або п'ятнадцять хвилин дванадцяту, тобто до Нового року. А от в інших європейських країнах так не заведено, там на годинниках завжди рівно дванадцята. Є і інші раритети радянського періоду: дирижабль, супутник та космонавт. Зараз в такому гарному стані їх можна знайти лише у колекціонерів», - розповідає Ігор Байдак.

За словами колекціонера, географія цієї колекції – вся Україна.


Особливістю колекції є й те, що всі іграшки в ідеальному стані попри свою понад 50-річну історію.


Одна з найдавніших іграшок – годинник, виготовлений в повоєнний період. Його колекціонеру подарувала викладачка однієї зі шкіл міста.


Це сучасна скляна 3D іграшка, вона розмальована ззовні і зсередини.

Першу свою колекцію Ігор Байдак почав збирати, ще у дитинстві. У сім років вже мав першу колекцію марок. На даний час в Хмельницькому він відомий як власник колекції марок та слонів. Новорічні прикраси – це його крайнє глобальне захоплення. Говорить, що активно збирає колекцію вже два роки.

«За ці два роки мені пощастило придбати у колекцію дуже рідкісні експонати. Я багато мандрую, мене знають як колекціонера і широка географія дозволяє знаходити і додавати до колекції цікаві екземпляри. Загалом, з дитинства був зачарований новорічними іграшками, особливо у формі хаток. Одразу уявляв себе в лісі серед звірят. Тож недарма кажуть, що всі наші захоплення родом з дитинства. Тому, я не женусь за якимось раритетним антикваріатом. Ця колекція радість для мене і для моєї сім'ї. І як свідчить досвід попередніх проєктів, і для хмельничан», - розповідає колекціонер.

Він вважає, що новорічні прикраси яскраво розповідають і історію країни. Всі досягнення та проблеми зображали у новорічних іграшках.

«Були проблеми з їжею, робили іграшки у вигляді баклажанів, кукурудзи та огірків. Навіть вислів такий був «на ялинці густо, а на столі пусто». Всі видатні політичні події, теж зображали, наприклад політ в космос. Також образи новорічних прикрас брали і з улюблених на той час мультфільмів», - згадує Ігор Байдак.

Окрім того, на виставці є і найбільша скляна іграшка, вона сучасна, але за словами колекціонера, більшої не буває, оскільки це максимум на який спроможне саме скло. Іграшка дуже крихка і унікальна, адже виготовлена тиражем у кілька десятків.

До таких унікальних іграшок відноситься і символ прийдешнього року щур. За словами Ігоря Байдака, прикраса виготовлена вручну і кількості 50 штук і побачити її можна лише на цій виставці.

Символ наступного року – щур. Іграшка ручної роботи, виготовлена в обмеженій кількості.


Найбільша скляна іграшка.

«Історія новорічної іграшки сягає далеко у віки. Є історія, що на початку XVI століття в Німеччині один священник повертаючись ввечері на передодні Різдва додому побачив, як зірки нічного неба ніби посідали на ялинки, це його зачарувало і він вирішив відтворити побачене. Прийшов додому, прикрасив ялинку свічками, а зірку прилаштував на самому вершечку, так з'явились перші ялинкові прикраси. На території сучасної України новорічні іграшки з'явились у період Російської імперії, дружина Олександра I була німкенею і привезла перші іграшки з батьківщини. У радянський період прикрашати ялинки спочатку заборонили, але потім дозволили. Навіть у роки війни іграшки випускались. А 1948 рік став знаковим тому що з'явився перший завод ялинкових прикрас в Україні - Клавдіївська фабрика», - так починає екскурсію експозицією Ігор Байдак.

Загалом в експозиції більше сотні ялинкових прикрас, всі вони мають свою історію та унікальність. Ігор Байдак каже, що для тих, хто завітає проводитиме екскурсію особисто. Тож, відкриття виставки відбудеться 19 грудня о 10 годині в холі Хмельницької бібліотеки для юнацтва, що на Соборній, 33. Діятиме вона протягом місяця, до 14 січня. Вхід безкоштовний.