FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Червня, 2024

У Хмельницькому вручили обласну премію імені Тараса Шевченка

Цього року обласну премію імені Тараса Шевченка отримало двоє жителів Хмельниччини. Фото: пресслужби Хмельницької ОДА

Її лауреатами стали Кузьма Матвіюк та Інна Семенків.

Вчора, 9 березня, в Україні відзначали 207 річницю Дня народження Тараса Шевченка. З нагоди цього свята у Хмельницькій обласній філармонії відбувся творчий вечір «Музична сповідь Кобзарю». Під час нього було оголошено лауреатів цьогорічної обласної премії імені Тараса Шевченка.

У пресслужбі Хмельницької облдержадміністрації розповіли, що цього року премію імені Тараса Шевченка здобули двоє людей. Серед них — репресований радянською владою за проукраїнські погляди, почесний  громадянин Хмельницького Матвіюк Кузьма Іванович. Також премію призначили викладачці Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтв Семенків Інні Анатоліївні.

Кузьма Матвіюк — дисидент, громадський діяч і публіцист

До речі, у січні Кузьма Іванович відсвяткував своє 80-річчя. Народився він 2 січня 1941 року в селі Ілляшівці Старокостянтинівського району. За проукраїнські погляди Кузьму Матвіюка заарештували у 1972 році. Його звинуватили у систематичному зберіганні, виготовлені та розповсюджені антирадянських матеріалів. За це йому довелося чотири роки відбувати покарання у мордовських таборах. Навіть після виходу на волю до часів горбачовської перебудови він мав проблеми з працевлаштуванням.

Однак переслідування з боку радянської влади не зламали дух Кузьми Івановича та не змусили його відмовитися своїх поглядів. З кінця 1980-х років він брав активну участь у національно-визвольному русі. Зокрема, у Хмельницькому й області створював громадську організацію «Спадщина», Товариство української мови імені Тараса Шевченка, Національний Рух України, виступав у школах і клубах краю з лекціями про українську історію та національне відродження.

Кузьма Матвіюк також є почесним громадянином міста Хмельницький. Фото: з архіву редакції

Навіть після падіння комуністичного режиму Кузьма Матвіюк брав активну участь у громадському та політичному житті краю. Наприклад, у 1993 році він заснував обласне Товариство політв’язнів і репресованих, а у 2009-му — Комітет захисту рідної землі. Цю працю він не полишає й нині.

Крім того, Кузьма Іванович відомий своєю публіцистичною діяльністю. У 2020 році він став членом Національної спілки журналістів України. Також є автором книги спогадів «І ми цей шлях пройшли».

Інна Семенків — викладачка та режисерка

Інна Анатоліївна працює викладачкою у Кам’янець-Подільському коледжі культури і мистецтв. Понад десять років вона також є режисеркою місцевого народного аматорського театру, сценаристкою та ведучою міських театралізованих свят.

У Кам’янці-Подільському Інна Семенків відома як викладачка і театралка. Фото: з фейсбуку Кам’янець-Подільської міської ради

Зокрема, у 2019 році Інна Семенків ініціювала у Кам’янець-Подільському міському будинку культури проведення Всеукраїнського фестивалю комедій та естрадного гумору «ШтрикАло». А торік учасники театру-студії «На Зарванській», художньою керівницею якого є Інна Анатоліївна, за виставу «Чарівне дзеркало» отримали диплом першого ступеня у номінації «Аматорський театр» на Першому міжнародному театральному інтернет-конкурсі «ТЕАТР.NET».

Довідково. За інформацією пресслужби Хмельницької ОДА, обласна премія імені Тараса Шевченка була започаткована 13 травня 1994 року. Її мета — відзначення провідних діячів культури, літератури та мистецтва Хмельниччини за популяризацію української мови й літератури, розвиток образотворчого мистецтва і відродження національної культури народу, пов’язаних з життям та творчістю Тараса Шевченка.

Читайте також: Зеленський надав хмельничанці звання «Заслужений лікар України»