FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
3 Липня, 2024

Як проходитиме мобілізація у 2023 році

Призивають і громадян, які не проходили військової служби, але їх обов'язково направляють на навчання. Фото: ілюстративне з Генштабу ЗСУ

Нових хвиль мобілізації після Нового року не планується, адже вона є безперервною.

Від початку масштабної війни в Україні триває мобілізація. Захищати країну призивають усіх військовозобов’язаних громадян віком від 18 до 60 років, які не мають законних підстав для відстрочки. З настанням 2023 року почали ширитися чутки, що нібито десь після Нового року буде оголошена нова хвиля. Тож наприкінці грудня начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Роман Горбач відповів на поширені питання, пов’язані з мобілізацією у 2023-му.

За його словами, за час масштабної війни в Україні не було жодних хвиль мобілізації. Вона триває з 24 лютого та є безперервним процесом. Найбільші темпи мобілізації були на початку повномасштабного вторгнення, а далі — поступово знижувалися. Кількість громадян, які мають призвати, залежить від ситуації на фронті. Однак ці показники є плановими. Вони прораховуються Генштабом і доводяться територіальним центрам комплектування. Зокрема, вже врахована мобілізація в росії та її можливі наслідки.

«Ми як до Нового року призивали громадян, та і після Нового року це робитимемо. Можливі певні коригування планів, але це теж прораховується. Мобілізація — це дуже складна система. Тому за результатами сьогоднішнього дня ми не можемо раптово вирішити завтра призвати більше людей», — наголосив Роман Горбач.

Кого призивають до війська

Найперше нині мобілізують громадян, які мають досвід проходження військової служби. Особливо потрібні ті, хто має досвід участі в Антитерористичній операції або Операції об’єднаних сил. Однак призивають і громадян, які не проходили військової служби. Але ця категорія обов’язково направляється у навчальні центри або вищі військові навчальні заклади.

Мінімальний термін індивідуальної підготовки складає один місяць. Однак в залежності від складності обраної спеціальності війн може бути довшим. Також є ще колективна підготовка, коли військовослужбовець потрапляє у підрозділ. З цим підрозділом перед залученням у зону бойових дій проводяться зайняття на полігонах. Тому загалом індивідуальна та колективна підготовка мобілізованого може зайняти від двох-трьох місяців. Бойове злагодження проходять навіть ті, хто вже має досвід військової служби.

«Для комплектування Збройних Сил України та інших формувань надалі потрібні усі спеціальності. У відсотковому співвідношенні найбільше призиваємо загальновійськові спеціальності. Наприклад, стрільців і танкістів. Але також потрібні зв’язківці, шифрувальники… Потреба є в усіх, але когось ми призиваємо більше, когось — менше», — пояснив Роман Горбач.

Він додав, що у регіонах може спостерігатися різниця в кількості призовників. Однак вона викликана виключно наявністю там необхідних спеціалістів. Кожен територіальний центр комплектування веде облік військовозобов’язаних. Тому є чітка статистика, скільки й де перебуває громадян тих чи інших спеціальностей. Відповідно до наявності необхідного мобілізаційного ресурсу територіальним центрам визначається завдання щодо призову в конкретний час конкретного спеціаліста. Тому й стаються ситуації, що у певних регіонах іноді мобілізують більшу кількість громадян.

Про внутрішньо перемішених осіб і заброньованих працівників

За словами Романа Горбача, чоловіки призовного віку, які є внутрішньо переміщеними особами, підлягають мобілізації як і решта. Вони повинні прибути до територіального центру комплектування й стати на облік за новим місцем проживання. Однак це не означає, що такого громадянина одразу призвуть.

Щодо питання бронювання працівників від мобілізації, то воно розв’язується в індивідуальному порядку. Керівник підприємства клопоче про це через профільне міністерство. Це клопотання узгоджують Міністерство оборони й Міністерства економіки. По кожному прізвищу приймається окреме рішення. Далі Мінекономіки видає наказ зі списками громадян, на підставі якого територіальні центри комплектування й проводять їх бронювання. Але все це має бути обґрунтовано окремо по кожному громадянину. 

Хто не підпадає під мобілізацію

Визначено кілька категорій обставин, за якими військовозобов’язані громадяни отримують відстрочку від мобілізації. Найперше призову не підлягають (наводимо лише частину, основні категорії):

  • визнані особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
  • чоловіки й жінки, які є батьками трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • одинокі матері чи батьки, які виховують дітей віком до 18 років;
  • опікуни, усиновлювачі, прийомні батьки неповнолітніх дітей;
  • вагітні жінки;
  • батьки, на вихованні, яких діти з інвалідністю підгрупи А, або повнолітня дитина до 23 років з інвалідністю І чи ІІ групи;
  • особи, які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи чи II групи;
  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
  • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами та організаціями;
  • нардепи, правоохоронці…

Читайте також: Фейки про створення трибуналу та польських військових, російські агенти у Німеччині: підбірка тижня