ye-logo.v1.2

Фейки про створення трибуналу та польських військових, російські агенти у Німеччині: підбірка тижня

Суспільство 1575
рф надалі поширює пропаганду у країнах ЄС
рф надалі поширює пропаганду у країнах ЄС. Фото: mon.gov.ua

У Німеччині пропаганду просуває група агентів рф.

Представники російських окупантів побоюються створення міжнародного трибуналу над особами, які вчиняли воєнні злочини в Україні. А тому пропагандисти почали поширювати фейки про створення трибуналу.

Дезінформація розрахована у тому числі на громадян країн ЄС.

Російська дезінформація про створення трибуналу

Так, румунський портал veridica.ro, який займається фактчекінгом, повідомляє, що російські пропагандисти почали проводити дезінформаційну кампанію щодо ініціативи ЄС створити спеціальний трибунал для воєнних злочинів, скоєних в Україні, який співпрацюватиме з Міжнародним кримінальним судом.

Російська пропаганда намагається представити створення трибуналу нібито як спробу приховати причетність Брюсселя до вчинення цих злочинів. Насправді ЄС не вчинив жодного злочину на території України, але підтримав оборону Києва перед обличчям агресії росії.

У країнах ЄС масово поширюються заяви російських політиків, що нібито не можна створювати трибунал без згоди рф.

В реальності наприкінці листопада президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що ЄС створить спеціальний суд для розгляду злочинів росії в Україні.

«Продовжуючи підтримувати Міжнародний кримінальний суд, ми пропонуємо створити спеціалізований суд за підтримки Організації Об’єднаних Націй для розслідування та судового переслідування злочину агресії росії», — сказала фон дер Ляєн.

Наразі остаточного рішення щодо створення такого суду немає; дискусії все ще ведуться на рівні ЄС.

Ідея ЄС про створення трибуналу для розгляду злочинів в Україні не порушує Статут ООН. Крім того, що такий трибунал підтримуватиметься державами-членами ООН для надання допомоги Міжнародному кримінальному суду під час розслідувань, Статут ООН не забороняє створення трибуналів. У разі співпраці з органами ООН рішення таких трибуналів мають міжнародно-правову силу. З іншого боку, військова агресія проти суверенної держави забороняється і суворо засуджується.

Така агресія була розпочата Росією у 2014 році та переросла у повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року. Росія бомбардує українські міста та знищила численні цивільні об’єкти, зокрема житлові будинки, школи, електростанції тощо. Злочини задокументовані журналістами та незалежними розслідувачами. Деякі докази (супутникові знімки, зйомки безпілотників) однозначно доводять, що російські військові вчиняли воєнні злочини в Київській, Херсонській чи Харківській областях. Україна звернулася до Міжнародного кримінального суду та міжнародних організацій з проханням якомога швидше направити слідчих для збору доказів воєнних злочинів.

Київ підтримує низка держав ЄС, які хочуть допомогти українським слідчим. Наприклад, після того, як міжнародна спільнота дізналася про різанину в Бучі, уряд Франції вирішив надати міжнародну судову та поліцейську допомогу для встановлення та збору доказів воєнних злочинів, скоєних в Україні Росією, а російські ЗМІ негайно поширили пропагандистський наратив про французьких жандармів, які замітають сліди українських злочинів у Бучі.

Фейки про Польщу

Російські пропагандисти продовжують атакувати Польщу за допомогою дезінформаційних кампаній. Головним напрямком дезінформації наразі є військова тема. З одного боку, росіяни поширюють фейк, що нібито в Україні воюють цілі військові частини з Польщі, а з іншого поширюють інший фейк, що нібито поляки тікають від мобілізації.

Уповноважений уряду Польщі з безпеки інформаційного простору країни Станіслав Жарин в черговий раз спростував фейк, про нібито участь військових частин польської армії у війні на боці України та «величезні втрати» серед поляків.

«Ця тема є постійним елементом пропагандистської діяльності, спрямованої на російську громадську думку, яка ведеться в інформаційній сфері Росії», – наголосив Жарин.

Як додав чиновник, цього разу кремлівський політолог Олексій Подберезкін торкнувся «проблеми» масових втрат серед польських добровольців. Зокрема, він запропонував «відправити тіла поляків із фронту в Україні в посольство Польщі у Москві» або створити спеціальний цвинтар для поляків на окупованій Росією території України.

Жарин наголосив, що російський пропагандист поширює брехню про те, що у бойових діях на боці України «беруть участь цілі військові частини з Польщі, одягнені в українську форму, а не окремі добровольці».

Жарин підкреслив, що поширення російськими «експертами» брехливого наративу про підрозділи польських військовослужбовців, які воюють в Україні, вписується у спроби кремля представити Польщу як «підбурювача, що бере участь у затягуванні воєнного конфлікту», пише “Стоп фейк”.

Крім того, проросійські телеграм-канали поширювали відео про нібито багатокілометрової черги на кордоні між Польщею та Німеччиною. Як йдеться у публікаціях, поляки «у паніці» тікають із країни, оскільки у січні 2023 року уряд планує провести військові збори, призвавши до 200 тисяч громадян.

Сам факт такої черги викликає сумніви, оскільки між Польщею та Німеччиною немає прикордонного контролю – обидві країни входять до шенгенської зони.

Деякі коментатори під дописом написали, що на відео не кордон між Польщею та Німеччиною, а дорога на прикордонний пункт пропуску «Ягодин-Дорогуськ» на польсько-українському кордоні.

Журналістам StopFake вдалося геолокувати місце на відео – це дійсно дорога E373 на території Польщі, що проходить через прикордонний пункт «Ягодин-Дорогуськ».


На початку грудня польські ЗМІ повідомляли, що уряд у 2023 році планує провести військові збори, на які може бути викликано до 200 тисяч осіб – військовослужбовці служби територіальної оборони, добровольці та чинні резервісти. Однак немає жодних даних, які б підтверджували інформацію про те, що деякі поляки збираються ухилятися від служби.

Раніше “Сайт “Є” вже писав, що поширення таких фейків має на меті ввести в порядок денний наратив, що нібито Польща готується до війни.

Російські агенти у Німеччині

Видання reuters.com ідентифікувало кількох людей, які активно займаються російською пропагандою у Німеччині, серед них керівник місцевого телеграм-каналу.

Так, агентство з'ясувало, що російський порядок денний у Німеччині просуває адміністратор німецькомовного телеграм-каналу Putin Fanclub В'ячеслав Сейвальд. У соцмережах він публічно підтримував неонацизм, висловлював відданість "Альтернативі для Німеччини" і фігурував у доповіді баварської спецслужби як особа, що підтримує антисемітські теорії змови.

Російські “агенти впливу” засвітилися під час мітингу у Кельні.

Журналісти встановили особи деяких центральних постатей, пов'язаних із просуванням російських наративів у Німеччині. Один із них – колишній російський офіцер Макс Шлунд (до переїзду в Німеччину його звали Ростислав Теслюк). За даними агентства, останні місяці він їздив на окуповані території України, а нещодавно російська державна установа оплатила йому квиток на літак до москви на конференцію, у якій брав участь президент росії володимир путін

Також в акціях бере участь партнерка Шлунда Олена Колбасникова. Вона родом з України, але зараз живе в Німеччині. Колбасникова стала популярною серед проросійського німецького руху 2022 року, коли заявила, що її нібито звільнили з роботи через русофобію. Шлунд і Колбасникова вже організували кілька проросійських акцій.

"Ще один чоловік – Андрій Харківський. Він пов'язаний із "Союзом казаков – воинов России и зарубежья", який має десятки відділень у Росії та за кордоном. Харківський родом із Томської області Росії, зараз проживає у Тройсдорфі", - пише “Гордон”.

Також журналісти встановили особу ще одного проросійського агітатора. Олег Єрьоменко – власник будівельного бізнесу в Берліні, член правління організації під назвою "Десант", яка складається з колишніх російських військовослужбовців. У розмові з Reuters він підтвердив, що співпрацював із російською військовою розвідкою ГРУ.

У розслідуванні Reuters ідеться, що багато відомих агітаторів діють у Німеччині під псевдонімами і мають фейкові документи. Вони пов'язані або з російськими підсанкційними організаціями, або з ультраправими рухами.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую