FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
16 Вересня, 2024

Фейки про “Гвардію наступу”, землетруси та листи від Укртелекому: підбірка тижня

За допомогою фейків росіяни сподіваються посіяти паніку. Фото: slovoidilo.ua

Росіяни створили цифрову армію, щоб сіяти паніку у коментарях.

Російська пропаганда продовжує спроби дискредитувати українців та поширювати паніку. Для цього вони традиційно використовують актуальні теми.

Фейки навколо землетрусів

Освітній проєкт “Нота Єнота” зібрав підбірку фейків про землетруси.

Мовляв, великі землетруси на кордоні Туреччини і Сирії, які забрали життя більш ніж 4 тисяч осіб, були спричинені ударами російських ракет по Україні. Понад 16 тисяч репостів відвертої маячні про те, що удари ракет по одній і тій самій тектонічній плиті призведе до землетрусів по всьому світу.

Здавалося б, навіть школяру зрозуміло, що це стихійне лихо, спричинене рухами нашої земної кори, однак все ж таки знайшлося багато палких прихильників конспірологічних теорій, які відмовляються приймати прості наукові пояснення.

Тож фактчекери вирішили нагадати шкільний курс географії.

Земна кора складається з окремих частин, які називають плитами. Південний схід Туреччини розташований на стику двох тектонічних плит: Анатолійської та Аравійської (ви можете переглянути на картах, які ми залишимо у коментарях під дописом). Ці плити перебувають у постійному русі через конвекційні процеси у магмі, тобто перенесення її з глибини на поверхню. Інколи рух магми спричиняє таке напруження, що відбувається зсув тектонічних плит, в результаті яких і стаються землетруси.

“Чому ж тоді землетруси були відчутні і в США, і в Японії, і в країнах Південної Америки? Справа в сейсмічних хвилях, які породжують рухи земної кори. Вони відбуваються у глибині нашої планети, дуже повільно зменшують своє коливання, і можуть доходити на великі відстані. Однак, це не означає, що у Нью-Йорку чи Токіо будуть такі ж руйнування”, - підкреслюють фактчекери.

Що стосується ракетних ударів росії по Україні, то їх наслідки є суттєвими для атмосфери та екології, але аж ніяк не для літосфери. До того ж більшу частину ракет збивають наші сили протиповітряної оборони і вони навіть не встигають долітати до землі.

Будь ласка, перевіряйте інформацію та не поширюйте відверті фейки.

Фейки про “Гвардію Наступу”

В Україні справді оголосили про формування нових бригад. «Гвардія наступу» — проєкт Міністерства внутрішніх справ України, який має на меті посилити Нацгвардію, Нацполіцію та Держприкордонслужбу України під час майбутнього звільнення Луганська, Донецька та Криму.

Але в росії всі ініціативи українського Уряду намагаються дискредитувати.

Тож пропагандисти по-своєму відреагували на появу додаткових бригад у складі Нацгвардії, Нацполіції та Державної прикордонної служби, і знову заговорили про «нацистські угруповання», пише видання Stop Fake.

«На Київщині оголосили про набір до переформованих у бригади націоналістичних угруповань під загальною назвою «Гвардія наступу», — пише один кремлівський сайт. Інший розповідає, що «це більше схоже на створення воєнізованих формувань у системі МВС на випадок будь-яких внутрішніх конфліктів в українській еліті». Третє видання назвав формування цих бригад «наочним свідченням агонії української влади та армії».

Один із найпоширеніших наративів російської пропаганди — про нацизм в Україні — кремль використав у своїй новині про появу нових штурмових бригад в Україні. Жодних аргументів та доказів, чому такі бригади є «нацистськими» або «націоналістичними», пропагандисти не надали.

Як ж є насправді

В Україні оголосили про формування штурмових бригад, але до нацизму вони не мають жодного стосунку.

«Щоб зробити українську оборону ще ефективнішою, і досягнути мети – повернути наші території – держава має підтримувати доволі стійкий оборонний компонент. Саме на це спрямовано формування штурмових бригад», — пояснює речник Нацгвардії Руслан Музичук.


Такі підрозділи не формуватимуться з нуля — їх створюють на базі військових частин із бойовим досвідом, які пройшли багато успішних операцій. Новобранці пройдуть підготовку під керівництвом досвідчених офіцерів та інструкторів. У МВС повідомили, що за перший день набору до них вже звернулися тисячі добровольців, — наголос робиться на об’єднанні вмотивованих громадян, які звільнятимуть тимчасово окуповані території України (девіз кампанії — «Час повертати своє» — прим.ред.).

Наразі можна доєднатися до таких бригад:

«Буревій» – особовий склад військової частини виконує завдання у складі угруповання сил оборони Києва. Нині вона виконує завдання у Бахмуті Донецької області.

«Червона калина» — підрозділи цієї військової частини не допустили спроби прориву супротивника до Києва, брали участь у бойових діях у Сєвєродонецьку, Лисичанську, Білогорівці на Луганщині, Спірному та Верхньокам’янському Донецькій області.

«Кара-Даг» — бійці цієї бригади обороняли Мелітополь, Молочанськ, Токмак, Кам’янське, Малу Токмачку та змогли зупинити наступ на запорізькому напрямку. Планується, що бригада візьме участь у визволенні Криму.

«Рубіж» – ротна тактична група цієї бригади першою прийняла бій з російським спецназом в районі аеропорту «Антонов» у Гостомелі, що відіграло важливу роль в обороні столиці. Також бійці брали участь у боях за Рубіжне, захищали Сєвєродонецьк.

«Спартан» – бійці цієї частини захищали Харків, брали участь у визволенні Харківщини.

«Азов» — підрозділ, який у РФ визнано «терористичною організацією», що, зважаючи на все, і стало основною причиною для поширення наративу про «нацистські угруповання». Наратив про те, що «Азов» є «неонацистський батальйоном» вибудовувався не один рік, задовго до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Проте сам «Азов» ніколи себе так не позиціонував. Також «Азов» відомий успішним виконанням завдань як у районі проведення АТО, так і в рамках операції Об’єднаних сил. А в Маріуполі 2022 року «Азов» став символом незламності.

«Лють» — воєнізований підрозділ поліції нового зразка. Його бійці виконували бойові завдання на багатьох напрямках фронту.

«Сталевий кордон» – 15-й мобільний прикордонний загін, створений як підрозділ нового зразка. В основі бригади — підрозділи Держприкордонслужби, які виконували завдання у районі бойових дій на сході України та протистояли російським агресорам.

Бригади «Буревій», «Червона калина», «Кара-Даг», «Рубіж», «Спартан», «Азов» належатимуть до Нацгвардії, бригада «Лють» є частиною структури Нацполіції, а бригада «Сталевий кордон» перебуватиме у віданні Держприкордонслужби.

Як видно, про жодні «нацистські угруповання» не йдеться.

Нагадаємо, що на Хмельниччині записатися до «Гвардії наступу» можна через підрозділи ЦНАПів

“Цифрова армія ботів”

Фактчекери проєкту “По той бік новин” розповіли, як російська армія ботів видає себе в коментарях за українців.

З першого лютого в Україні правоохоронці проводять масштабні оперативно-слідчі заходи, відбуваються обшуки, вручають підозри у корупційних справах. Усе це активно обговорює суспільство, зокрема у коментарях у соціальних мережах. Так, під публікаціями популярних українських Telegram-каналів з’явилась низка однакових коментарів, в яких поширюють думку, що «масові чистки» політичних еліт пересварять їх між собою і дозволять переділити країну між «зацікавленими у власному шматку пирога».

До того ті самі користувачі мережі Telegram писали однотипні коментарі, що росія відкриває другий фронт разом із Білоруссю, а українцям про це нічого не кажуть. А за день до того – що в України немає майбутнього, тому найкращий варіант для українців – масова втеча до Європи.



“Усі ці коментарі з’явилися не просто так. В рф діє закритий Telegram-канал «Цифрова армія росії», який створює і розповсюджує фейкові коментарі серед українських каналів з багатотисячною авдиторією. Адміністратор каналу щодня дає завдання з готовими коментарями по темі. Теми різні, але їх об’єднує одна мета – психологічний вплив на українців”, - підкреслюють фактчекери.

Розповсюджують заготовлені коментарі росіяни – підписники «цифрової армії». У завданнях адмін вказує «цифровим армійцям», що вони повинні викликати в українців демотивуючі емоції, як-то безсилля, журба, паніка, страх, відчуття «всепропало» і що нічого не зміниться.

Ще одна мета цієї «Цифрової армії» – змусити українські Telegram -канали закрити коментарі, щоб в українців не було майданчиків для висловлення своїх думок. Тоді, за задумом адміна, вони будуть переходити на проросійські ресурси за «правдою», а насправді на ресурси, просякнуті російською пропагандою і брехнею.

Коментарі перекладають на українську мову через програму перекладач (тому є характерні помилки). Адміністратор також прикріплює до завдання назви українських пабліків, де можна розповсюдити коменти. Як зазначають у Центрі протидії дезінформації при РНБО, щойно попередній канал «Цифрова армія росії» блокують, одразу створюється новий.

Після 24 лютого для багатьох українців основним джерелом новин стали соцмережі. Серед них особливе місце через оперативність публікацій посідають саме Telegram-канали. Але в цьому і ризик, бо через швидкість нерідко інформацію або не перевіряють, або перевіряють неналежним чином, тому в публікаціях поміж правдивих новин з’являються фейки і маніпуляції.

Так само ризики криються і в коментарях. Читачі заходять дізнатися думку суспільства, але через анонімність підписників у Telegram немає гарантії, що свою думку висловлює реальна людина, а не бот чи троль, який поширює російську пропаганду.

На відміну від того ж Facebookу, де можна зайти на сторінку і перевірити інформацію про людину або її дописи, у Telegramі такої можливості немає. Коли таких коментаторів багато і вони пишуть одне й те саме, вони можуть створити думку громадськості з певного приводу, спрямувати її в інше русло або й зовсім змінити точку зору читача. Тому радимо критично сприймайте коментарі в телеграм-каналах, аби не потрапити на гачок росіян, які видають себе за українців

Фейкові листи від Укртелекому

Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України (CERT-UA) зафіксувала поширення електронних листів начебто від імені АТ «Укртелеком».

У темі листа йшлося про судову претензію щодо особового рахунку. До листів серед іншого прикріпили файл із форматом «pdf.exe», після запуску якого на комп'ютері користувача встановлювалась програма для віддаленого контролю та стеження Remcos. Ця програма платна, її можна придбати на вебсайті виробника.

Схожі спроби неодноразово фіксували з 2020 року. Попередні кібератаки здійснювали за допомогою програми для віддаленого адміністрування RemoteUtilities. Листи розсилали здебільшого органам державної влади. Ймовірно — для шпигунства.

Раніше фахівці розповідали, що Україна щодоби відбиває від 5 до 40 потужних DDoS-атак, пише "Детектор медіа".