FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
3 Липня, 2024

На Хмельниччині з церкви-фортеці зникло майно: припускають, що до цього причетний священник УПЦ

Свято-Покровська церква у Сутківцях XV століття вважається архітектурною пам'яткою національного значення. Фото: Дмитро Полюхович/ Збруч

У хмельницькій єпархії також УПЦ висловили свою позицію.

Більш ніж два місяці тому закінчилася судова тяганина, що стосувалася питання законності користування Свято-Покровською церквою у Сутківцях представниками УПЦ (мп).

На початку березня Хмельницький апеляційний суд остаточно вирішив – повернути з незаконного володіння державі архітектурну пам'ятку національного значення й зобов'язати священників УПЦ звільнити споруду, не перешкоджаючи доступу до неї представникам райдержадміністрації.

Як повідомив депутат Хмельницької облради Руслан Лещишин, вчора, 15 травня, рішення було офіційно виконане. У Сутковецьку церкву-фортецю, пам'ятку архітектури національного значення, потрапили законні власники – працівники Хмельницької районної державної адміністрації. Вони разом із представниками виконавчої служби зрізали замки на церковних воротах, дверях храму і зайшли до храму. Священник УПЦ (мп) добровільно ключі не віддав, але покинув церкву. Утім, разом із ним з церкви зникло практично все цінне майно. Залишився лише іконостас, люстри, свічник і одна ікона.

У громаді переконані, що церковне начиння міг забрати з собою священник. Крізь віконне скло в хаті, яку придбали йому парафіяни, видно деяке церковне обладнання, розповів Суспільному староста села Леонід Побережний.

«Будемо складати перелік викраденого і подавати в поліцію заяву про кримінальний злочин за частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України (крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому). Карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років”», – заявив депутат облради Руслан Лещишин.

Що кажуть у хмельницькій єпархії УПЦ

У хмельницькій єпархії УПЦ не визнають постанови суду й вважають передачу храму «протиправним заволодінням». Разом із тим, апелюють до чинності рішення виконкому Ярмолинецької селищної ради 1989 року, за яким тоді передавали храм у користування релігійній громаді.

«Незважаючи на позбавлення Релігійної громади приміщення храму, парафія Української Православної Церкви у с. Сутківці залишається діючою і проводитиме Богослужіння у спеціально пристосованому під храм приміщенні. Настоятель і постійні парафіяни сподіваються на відновлення в майбутньому законності, своїх конституційних прав на свободу віросповідання і повернення Свято-Покровського храму», - зазначають в хмельницькій єпархії УПЦ.

Що відомо про церкву-пам'ятку й коли будуть проводити богослужіння

Свято-Покровська церква у Сутківцях XV століття вважається архітектурною пам'яткою національного значення. Первинно споруда слугувала фортецею, яка захищала від набігів татар на Поділля. Приблизно у 1480-х роках її перетворили на церкву, добудувавши цегляне склепіння і готичні щипці над другим ярусом центрального простору. У XVI столітті на стінах першого ярусу з'явився фресковий живопис, фрагменти якого дожили, попри сумнівні реставрації минулих століть, і до ХХІ століття.

У період антирелігійних гонінь за часів радянського союзу, храм закривали двічі. А з 1989 року тут знову збирались парафіяни. У 2019 році релігійна громада храму офіційно зреклася московського патріархату й перейшла до Православної церкви України. Цікаво, що донині приміщенням храму продовжували розпоряджатися представники УПЦ.

Як підкреслили у суді, на сьогодні у Сутківцях є дві релігійні громади, які можуть звернутися до власника церкви з проханням про надання дозволу на користування. Коли в церкві відбудеться богослужіння, поки невідомо, сказав речник Хмельницької єпархії ПЦУ отець Захарій: "Зараз парафіяльна рада звертається до правлячого архієрея, архієпископа Павла, з проханням призначити туди настоятеля. Хто це буде, поки невідомо. Але це буде найближчим часом".

Також священник додав, що цей храм має стати духовним прихистком і для селян, і для військовослужбовців, які приходять з зони бойових дій і потребують духовної підтримки.

15 травня споруду офіційно повернулася з незаконного заволодіння державі. Фото: Лещишин Руслан

Читайте також: На Хмельниччині священник УПЦ з парафіянами «штурмував» храм, який за документами належить ПЦУ