FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
22 Липня, 2024

Яка ситуація з водністю у Дністрі та річках, що формують приток до Дністровського водосховища

Причиною зменшення рівня води у Дністрі стала потреба покриття дефіциту електроенергії та засуха. Фото: Держагенство водних ресурсів України/ facebook

Критерію маловоддя не досягнуто, кажуть в Укргідрометцентрі.

Упродовж першої декади червня приплив води до Дністровського водосховища зменшився зі 109 кубічних метрів в секунду до 96. При цьому станом на 10 червня рівня критерію маловоддя не досягнуто, заявили в Укргідрометцентрі.

Як пояснили у відомстві, ситуація не становить загрози, однак «низька водність наприкінці весни та початку літа – насторожує». Хоча шість річок з 10, що формують боковий приток до Дністровського водосховища, мають рівень води, який відповідає середнім щорічним червневим значенням, або ж перевищує їх, у чотирьох річках – він нижчий.

«Загалом нараховується 10 річок, які є основними при формуванні бокового притоку до водосховища: Серет, Нічлава, Збруч, Жванчик, Смотрич, Мукша, Тернава, Студениця, Ушиця, Калюс. На річках Серет, Нічлава, Збруч, Жванчик спостерігається понижена водність – 21-45 % місячної червневої норми, а на решті – витрати води утримуються на показниках в межах та дещо вище середніх багаторічних червня», - кажуть в Укргідрометцентрі.

Ситуацію зі зниженням рівня води пояснюють тим, що весняне водопілля на річках басейну Дністра цього року настало аномально рано – у лютому. Відповідно, аномально рано, у травні, розпочався і сезон пониженої водності (межень).

«Значний дефіцит опадів упродовж місяця лише загострив ситуацію. Хоча за багаторічними даними, період межені у басейні Дністра зазвичай розпочинається у липні та триває до листопада. А ось червень характеризується здебільшого своєю паводковою активністю», - пояснюють в Укргідрометцентрі.

У відомстві також додають, що для потреб Дністровської ГЕС, відповідно до Правил експлуатації водосховищ Дністровського комплексного гідровузла, компенсуючий скид води складає не менше 100 кубічних метрів в секунду. Через це рівень води у водосховищі знижується у середньому на 1-2 сантиметри.

«Ділянка Дністра біля Хотина – це верхів'я водосховища, тому саме ця його частина найактивніше реагує на зниження рівня. На цій ділянці Дністер на даний момент повернувся у своє природнє русло, як і річка Ушиця біля села Липи, на якій з-під води з'явився міст часів німецької окупації», - резюмували у відомстві.

Читайте також: Погода на тиждень: атмосферні фронти принесуть дощ та похолодання на Хмельниччину