FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Червня, 2024

Дезінформація про розбудову Хмельницької АЕС та маніпуляції про військовополонених: добірка фейків тижня

Добірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне з мережі

Російські пропагандисти продовжують маніпулювати та дискредитувати систему охорони здоров'я України.

Російська пропаганда продовжує дискредитувати рішення органів влади в Україні, створюючи та поширюючи фейки.

Дезінформація про розбудову Хмельницької АЕС

Російська пропаганда запустила кампанію щодо дискредитації державного курсу України з розбудови ядерної енергетики, зокрема побудови нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС.

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації.

У рамках кампанії через Telegram-канали, прокремлівські іноземні медіа та деякі вітчизняні ЗМІ поширюють такі дезінформаційні меседжі. Ось приклади подібних меседжей: «атомна сфера України переживає повну деградацію науки та промисловості»; «розбудова Хмельницької АЕС невідворотно призведе до ядерної катастрофи, на зразок Чорнобиля»; «росіяни проєктували та будували АЕС в Україні, тому використання на них американського палива може призвести до ядерної катастрофи».

Просуваючи подібні маніпуляції та дезінформацію, росіяни намагаються дискредитувати урядовий курс на будівництво нових атомних електростанцій, діяльність Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом», та як наслідок – послабити нашу енергетичну стійкість.

“У такий спосіб рф хоче посіяти недовіру до державних органів і деморалізувати українське суспільство”, - зазначають у ЦПД.

Нагадаємо, що в квітні на Хмельницькій АЕС почали підготовку до зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6.

Російська дезінформація про військовополонених

Російська пропаганда активно використовує наратив про українських військовополонених, періодично заявляючи, що українці нібито відмовляються забирати бійців ЗСУ, які здалися в полон, пише видання “Стоп Фейк”.

Агресор також використовує військовополонених для зйомок різноманітних пропагандистських відео, в яких транслюється теза, що українцям «у полоні краще, ніж удома».

Все це елементи дезінформаційної кампанії.

Насамперед важливо зазначити, що так Росія порушує міжнародне право і Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими, згідно з якою військовополонені за будь-яких обставин мають право на повагу до своєї особи та честі, вони завжди мають бути захищені від актів насильства, залякування, а також образ та цікавості публіки. Не кажучи вже про те, що росія також порушує міжнародне право, відмовляючи організаціям на кшталт Червоного Хреста у доступі до українських військовополонених, що перешкоджає об'єктивній оцінці умов їхнього утримання та поводження з ними.

Основна теза про те, що Україна не бажає забирати своїх військовополонених, не відповідає дійсності. Українська влада постійно наголошує, що її позиція — обмін за принципом «усіх на всіх». Цей підхід спрямований на повернення всіх українських військовополонених у рамках всеосяжного обміну. Ця ж концепція обговорювалася і на нещодавньому Саміті світу у Швейцарії.

Уповноважений з прав людини в Україні Дмитро Лубінець так коментує реалістичність швидкої реалізації обміну «всіх на всіх»: «Я не можу сказати, що станом на зараз у мене є передчуття, що ми на порозі якогось великого обміну «всіх на всіх». Це не означає, що ми над цим не працюємо. Але знову ж таки, єдина проблема, з якою ми стикаємося – це небажання російської сторони проводити обмінні процеси».

Про небажання саме Росії проводити обмін свідчить і той факт, що Україна нещодавно змушена була відкрити вже третій табір для утримання російських військовополонених.

Україна ж завжди готова до обміну полоненими і бере участь у цих обмінах за першої нагоди. Так, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з полону вдалося повернути вже понад 3 тисячі українців.

25 червня був проведений обмін полоненими з рф, в результаті якого ще 90 українців повернулися додому. Цей обмін вдалось провести, бо росіяни під час обміну отримали засудженого за запечеречення збройної агресії рф митрополита Тульчинського і Брацлавського Іонафана.

Фейк про втечу ув'язнених з навчального центру

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах інформацію, нібито шестеро ув'язнених, які встали до лав Збройних Сил України, втекли зі зброєю навчального центру. Видання “Детектор медіа” зазначає, що це фейк.

Факт втечі журналістам запечерили в Сухопутних військах ЗСУ.

Поширюючи фейки про масову втечу ув'язнених, які доєднались до ЗСУ, пропагандисти хочуть дискредитувати Закон, прийнятий 8 травня 2024 року. Він передбачає умовно-дострокове звільнення деяких груп ув'язнених у випадку, якщо ті долучаються до ЗСУ. Згідно з положеннями закону, добровільно мобілізованими не можуть стати особи, засуджені за вбивство, зґвалтування, тероризм, державну зраду, посягання на життя правоохоронців та за деякими іншими статтями. Це забезпечує безпеку як військових, які знаходяться в одному формуванні з колишніми ув'язненими, так і безпеку цивільних, що матимуть з ними контакт як під час, так і після бойових дій.

Російські пропагандисти спекулюють на темі перебування ув'язнених в українських військових формуваннях, вдаючись до їх стигматизації серед українського населення. Підігріває недовіру до залучення цієї групи осіб і рецидивна поведінка російських умовно-достроково звільнених ув'язнених, які після участі у бойових діях скоюють злочини у цивільному просторі.

Маніпуляції про причини інсультів в Україні

Російські пропагандисти продовжують маніпулювати та дискредитувати систему охорони здоров'я України.

Так, росіяни маніпулюють цитатою міністра охорони здоров'я України Віктора Ляшка, який повідомив, що внаслідок війни та стресу інсульт почав з'являтися у людей на 10-15 років раніше. Росіяни звинувачують у цьому саме український уряд, який начебто «довів» своїх громадян до такого стану, пише видання “Вокс Чек”.

Віктор Ляшко повідомив, що дійсно інсульти під час війни «помолодшали» на 10-15 років. Йдеться про зниження вікової категорії, схильної до появи інсультів. За даними Центру громадського здоров'я, інсульт може трапитися у будь-якому віці. Однак ризик захворювання збільшується у віці від 55 років до 85 років.

Зниження вікової групи захворювань на інсульт фіксували в Україні й до повномасштабного вторгнення. Завідувач відділення гострої судинної неврологічної патології лікарні у Кропивницькому Сергій Кочерга у 2021 році казав, що інсульт діагностували й у 30-річному віці. Однак, чи справді головною причиною інсультів в українців останніми роками є стрес, — невідомо. В Україні не проводили таких досліджень.

У Національній службі здоров'я України зазначали, що у 2023 році в Україні зафіксували понад 132,9 тисячі інсультів, що на 9,6% більше, ніж у 2022 році.

Але у стресах, які виникають в українців внаслідок війни, винні самі росіяни. Окупанти регулярно вчиняють воєнні злочини проти українських військових та цивільних. Крім того, регулярні нічні обстріли всієї території України, повітряні тривоги призводять до недосипу українців, що також впливає на здоров'я.
Через російську агресію у українців стало менше можливостей відпочивати, тож саме агресор винен у погіршенні здоров'я мешканців України.

Серед ознак інсулту виділяють порушення мовлення та симетрії обличчя постраждалого, раптову втрату зору, різкий головний біль, слабкість або оніміння кінцівок. У разі таких симптомів варто негайно зателефонувати у швидку (103). Людина має більше шансів уникнути важких наслідків, якщо отримає медичну допомогу впродовж перших 3-4 годин.
Проблема «помолодшання» інсульту зачіпає не лише Україну. У 2022 році в Американській кардіологічній асоціації писали, що у США частота інсульту серед людей віком 75 років і старше знизилася.

Натомість зросла кількість захворювання серед людей молодше 49 років. За даними Всесвітньої організації інсульту, кожен четвертий дорослий старше 25 років матиме інсульт впродовж свого життя. Всесвітній економічний форум додає, що у випадку відсутності покращень у профілактиці та лікуванні інсульту, кількість померлих від нього може зрости на 50% до 2050 року.

Крім того, росіяни замовчують, що в їхній країні інсульт також «помолодшав» та навіть гірше, ніж в Україні. Російські «експерти» кажуть, що інсульт «помолодшав» у росії на 20 років через погане ставлення росіян до свого здоров'я. У країні все частіше фіксують випадки інсульту у мешканців молодше 40 років. Деякі російські державні медцентри вказують, що кількість захворювань на інсульт у рф у 5 разів вище, ніж в США. Згідно з останніми даними, у 2021 році на 100 тисяч населення рф припадало 129 смертей від інсульту, в Україні — 104, а в США лише 30. Але росіяни воліють не казати про це, бо ж «проблеми» України їм обговорювати подобається більше.