FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
6 Липня, 2024

Маніпуляції навколо відключення електроенергії в Україні та фейк про Олега Сенцова: добірка тижня

Добірка фейків та маніпуляцій за тиждень. Фото: ілюстративне з мережі

В мережі поширюють картинку, що нібито атомні станції в Україні виробляють електроенергію на сто мільйонів людей, а відключення робляться штучно.

Російська пропаганда, а також різноманітні шахраї на маніпулятори поширюють фейки створені навколо теми відключення електроенергії в Україні.

Хоча основною причиною відключення електроенергії є збройна агресія рф та російські атаки на підприємства генерації електроенергії в Україні.

Фейк про безкоштовний Starlink

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” розповідає, що у телеграмі масово поширюють фейкову інформацію, буцімто “у зв'язку з постійними відключеннями світла прийнято рішення надати кожному українцю безкоштовний зв'язок та інтернет за рахунок мережі “Starlink”.



У повідомленні розповідається, що нібито, щоб отримати послугу, пропонують просто-напросто натиснути кнопку “Підключити” та/або “Підтвердити”. Але це фейк.

Не має значення, яку кнопку ви оберете, в кожному разі вас запросять підписатися на анонімний телеграм канал “Новини України”.

Щойно ви це зробите, з вами зв'яжеться бот, який запропонує підтвердити, що вам уже виповнилося 18 років, що ви не робот, що ви українець і навіть запитають, хто президент України.

На кожному кроці перед вами відкриватимуться все нові й нові телеграм канали з новими питаннями. І чим довше ви ви будете переходити за посиланнями, тим на більшу кількість сумнівних телеграм-каналів підпишетеся. Попри різні дещо назви — це єдина мережа пов'язаних між собою телеграм-каналів. Це можна помітити навіть за контактними даними для зв'язку з адміністраторами та “відділом реклами”.

Про “Starlink” в посиланнях вже не згадують.

“Отак, паразитуючи на людських проблемах через тривалі й постійні відключення світла, недоброчесні адміністратори розкручують свої канали.

Основна мета шахрайської схеми — це збільшити кількість підписників на низці каналів. Чим більша авдиторія, тим, як ви розумієте, дорожча реклама.

"Важлива ознака, яка змушує поставити під сумнів усе, що вам пропонують — це терміновість (“встигнути потрібно до кінця доби!”). Це роблять для того, щоб люди не мали часу на роздуми і аналіз, а просто бездумно переходили за посиланням", - зазначають фактчекери.

Маніпуляція про вироблення електроенергії

Освітній портал “Нота Єнота” розібрав маніпулятивну картинку, яку активно поширюють в соціальних мережах. Сенс зображення в тому, що нібито атомні станції в Україні виробляють електроенергію на сто мільйонів людей, а відключення робляться штучно.

Тема електроенергії зараз дуже гаряча: відключення світла, нерозуміння, як працює загалом сфера енергетики, призводить до того, що на цю тему поширюється багато фейків.

Фактчекери звертають увагу, що на картинці написано «кВт/ч» (кіловат-час) замість кВт/год. Подібні помилки характерні для фейків, створених росіянами.

Щодо фактів: номінальна (розрахункова) потужність атомних енергоблоків України на сьогодні (за умови тимчасово окупованої Запорізької АЕС) становить:

Південноукраїнська АЕС – 3 енергоблока по 1 000 МВт
Хмельницька АЕС – 2 енергоблока по 1 000 МВт
Рівненська АЕС – 2 енергоблока по 440 МВт та 2 енергоблока по 1 000
МВт.
Загальна потужність становить - 7 880 МВт

Такі параметри роботи АЕС досягаються за умови роботи усіх енергоблоків одночасно на повній потужності цілий рік без зупинок. Водночас, такої ситуації не буває.

На обсяги генерації електроенергії на АЕС впливають щорічні планово-профілактичні роботи на енергоблоках (почергове планове обслуговування, перезавантаження ядерного палива тощо).

Стандартна тривалість робіт складає 45-60 днів на рік. Під час цього періоду енергоблок припиняє виробництво електроенергії.

Також впливають амортизація обладнання та позапланові потреби в його ремонті і обслуговуванні; відбір електроенергії (близько 8% від загального обсягу атомної генерації електроенергії) для забезпечення власних потреб станції.

На оптимальну роботу енергоблоки АЕС виходять, як правило, в осінньо-зимовий період.

У 2023 році українські атомні електростанції сумарно виробили 52,1 млрд кВт*год електричної енергії. Прогнозовані показники генерації електроенергії атомною енергетикою на 2024 рік становлять 53,3 млрд кВт*год.

Варто зазначити, що споживають електроенергію в основному не лише мешканці квартир (побутові споживачі). Структура споживання електричної енергії в Україні розподіляється наступним чином: понад 40% - промисловість; близько 30% - побутові споживачі; комунально-побутове господарство - 12%; решта - транспорт, сільське господарство, будівництво тощо.

Тобто розподіляти всю вироблену електроенергію лише на побутових споживачів - це маніпуляція.

Фактчекери вважають, що ця картинка була створення російськими пропагандистами та має на меті бити на емоції.

Фейк про експорт електроенергії

Російська пропаганда в цілому активно працює з фейками та маніпуляціями, які стосуються навколо відключень електроенергії в Україні. Один з меседжів, який постійно поширюється, що нібито Україна продає електроенергію за кордон, в той час, як звичайні громадяни сидять годинами без світла. Про один з таких фейків розповіли у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

В соціальних мережах поширюють, що нібито українка на сайті ENTSO-E знайшла докази того, що Україна продає електроенергію Румунії, поки громадяни сидять при свічках і скуповують генератори. Відео тиражують пропагандистські видання і Telegram-канали.

В дійсності Україна не експортує електроенергію до ЄС, але забезпечує транзитні перетоки з одних європейських держав до інших. Про це заявив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Він пояснив, щоб переконатися, що експорт нульовий, можна подивитися спеціальну вкладку Scheduled Commercial Exchanges на сайті ENTSO-E, де відображаються торгові операції:

“Там видно, що з України до Європи нічого не надходить, а натомість Європа експортує електроенергію до України. Завдяки цьому імпорту ми можемо підтримувати більш-менш стабільну ситуацію з відключеннями”, - зазначив Кудрицький.

Фактчекери зазначають, що користуючись непоінформованістю українців, російська пропаганда поширює конспірологічну теорію з метою підірвати довіру громадян до влади і спрямувати їхнє невдоволення на Київ, а не на москву, яка створила цю кризу, завдаючи ударів по українських енергооб'єктах.

Фейк про режисера Олега Сенцова

Проросійські дописувачі в соціальних мережах, в тому числі українською мовою, поширюють фейк про те, що режисер Олег Сенцов нібито втік до Чехії.

На відеофрагменті інтерв'ю, яке поширюють проросійські ресурси, Сенцов радить не сподіватися на швидку перемогу і закликає до впровадження структурних змін з переведення економіки країни на військові рейки, пише видання “Стоп Фейк”.

Однак це маніпуляція. Сенцов нікуди не тікав з України — він прибув на Міжнародний кінофестиваль у Карлових Варах презентувати свій фільм «Реал». Стрічка була знята одним кадром без монтажних склейок під час українського контрнаступу минулого літа в напрямку Роботиного на Запоріжжі.

Режисер також зустрівся з президентом Чехії Петером Павелом та поспілкувався з ним на тему підтримки України.

Олег Сенцов уперше з початку повномасштабного вторгнення перебуває у закордонній відпустці. Наприкінці лютого 2022 року режисер долучився до лав територіальної оборони, а зараз служить у 47-й механізованій бригаді ЗСУ «Магура». Під час служби його декілька разів було поранено (зокрема, у вересні 2023 року Сенцов отримав легку контузію), але він повертався в стрій — наприкінці квітня цього року режисер захищав Часів Яр. Отже, повідомлення про те, що Олег Сенцов втік в Чехію є маніпуляцією та направленої на створення панічних настроїв серед українців.

Нагадаємо, цьог тижня почала активно ширитись інформація про нібито «зональні» відключення, за якими подачу електроенергії для українців будуть припиняти до 12-18 годин на добу.