FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Липня, 2024

Від церкви розбрату до храму об'єднання: у найдавнішому оборонному храмі на Поділлі провели толоку перед першим богослужінням українською

У перспективі церкві потрібна повноцінна реставрація. Фото: з фейсбук-сторінки Анастасії Донець

У зведеній понад пів тисячі років церкві-фортеці вперше лунатиме молитва українською мовою.

Уже завтра, 31 липня, вірян запрошують на молитву до найдавнішого храму Поділля оборонного типу і, власне, України – Покровської церкви в Сутківцях, що на Ярмолинеччині. О 12-й годині у церкві-фортеці, зведеній понад пів тисячі років тому, вперше лунатиме молитва українською мовою. Про це повідомив новопризначений настоятель храму Захар Залізний, зазначивши, що це перше спільне богослужіння у лоні помісної Православної церкви України.

До цієї миті, додає настоятель, йшли століттями. А п'ять останніх років практично відвойовували церкву в рпц.

Ще у 2019 році розпочався перехід храму з підпорядкування московському патріархату до Православної церкви України. Після тривалих судових тяганин, під час яких пам'ятку архітектури національного значення вдалося повернути державі з незаконного володіння та користування упц (мп), храм врешті передали в користування релігійній громаді ПЦУ.

У суботу, 27 липня, волонтери та усі, кому небайдужа доля збереження пам'ятки, тут влаштували толоку, аби вичистити храм від бруду та довести до ладу прилеглу територію. Анастасія Донець, яка нині є директоркою Малієвецького історико-культурного музею, разом з громадською організацією «Малієвецька спадщина», як ніхто знаючись на порятунку архітектурної спадщини, взялися за організацію толоки. Відгукнулися близько сотні небайдужих. Відчищали, вимивали, косили, прибирали…

На толоку відгукнулося чимало небайдужих. Фото: з фейсбук -сторінки Oksana Stepanova

Як розповідає Анастасія Донець, за день прибрали горішні поверхи храму, розчистили відмостку, вивезли машину голубиного посліду з двох верхніх ярусів, покосили подвір'я, помили іконостас…

За словами Анастасії, другий та третій яруси церкви були завалені купами голубиного посліду і навіть мертвими птахами. Тож, зізнається, хто під час толоки працював саме на горішніх поверхах - в пилюці, пташиному посліді в масках і респіраторах - просто герої.

Відчищали храм від бруду навіть діти. Фото: з фейсбук-сторінки Nataliya Dobrovolska

«Усі продухи закупорені, вентиляції забиті поролоном, дах дірявий, стіни мокрі, на підлозі калюжі - попередні «віряни» зрізали батареї і вода стікала на підлогу...», - такою бачила церкву за кілька днів до толоки Анастасія, зазначивши, що попередники з упц (мп) неабияк познущалися з національної пам'ятки.

Тож після толоки в душі, каже, як після бою.

«В душі - як після бою. Ось вона - ще одна маленька перемога на шляху до великої. Церква в Сутківцях - це квінтесенція зрізу українського суспільства, культури, безкультур'я, багатющої спадщини, усіх можливих наруг над нею, усієї великої любові до неї. Церква-розбрат і церква-об'єднання», - так каже про відчуття після толоки Анастасія.

Дійсно, церква на своєму віку зазнала і перебудов, які спотворювали її автентичний вигляд, і знущання за часів радянщини, коли її перетворили на зерносховище, і невдалої реставрації вже за часів незалежності, в результаті якої нині мокрі стіни та дірявий дах…

Анастасія додає, що роботи у храмі – ще край непочатий. Передусім терміново потрібно полатати дах і закрити отвори сіткою від голубів, бо він зараз нагадує решето. А ще відчистити і просочити спеціальним розчином дерев'яні конструкції. Нині вже домовляються з майстрами та шукають помічників. Далі - замінити «гаражні» двері на дерев'яні... У перспективі, звісно ж, церкві потрібна повноцінна реставрація.

Передусім планують полатати дах і закрити отвори сіткою від голубів, бо він зараз нагадує решето. Фото: з фейсбук-сторінки Анастасії Донець

Анастасія впевнена, саме рятуючи історичну спадщину, ми зміцнюємо державний фундамент. Тому, каже, попереду в Сутківцях ще багато толок, багато досліджень та роботи в плані порятунку архітектурної спадщини. І, звісно ж – багато перемог, до яких ведуть такі маленькі щоденні битви як ця за збереження архітектури і культури в цілому.

Довідково: церква-фортеця у Сутківцях є пам'яткою архітектури національного значення. Ця сакральна споруда оборонного типу була збудована у 1476 році та є зразком оборонного храму в українськiй архiтектурi.

Читайте також: На Шепетівщині невідомі демонтували старовинний хрест, аби встановити на меморіал інформаційну табличку