FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
5 Липня, 2024

Саркома: які ознаки пухлини на ранній стадії та що провокує її появу

Саркома має дуже багато клінічних форм. Іноді її помилково сприймають як доброякісну пухлину. Фото: ілюстративне pixabay.com

Перша її ознака — це, найчастіше, припухлість, яка стрімко збільшується у розмірах.

Якщо діагностувати саркому на ранній стадії, її у 60-80 відсотках випадків можна вилікувати. Про методи лікування та ознаки хвороби розмовляємо із завідувачем відділення новоутворень грудної залози, шкіри, м'яких тканин і кісток обласного протипухлинного центру Ігорем Дробнером.

— Ігоре Гаррієвичу, поясніть докладніше, що таке саркома?

— Саркома — це загальна назва злоякісних пухлин. Вони не прив’язані до якогось конкретного органа, а можуть виникати у будь-якому місці. Існує понад 50 видів сарком, які можна розділити на два основні типи: саркоми м'яких тканин і саркоми кісток. Це злоякісні пухлини, які досить агресивні і важко піддаються лікуванню. Методів лікування, які б гарантували стовідсоткове одужання, не існує.

— Які ознаки саркоми?

— Саркома має дуже багато клінічних форм. Іноді її сприймають як доброякісну пухлину, якийсь час намагаються лікувати. А коли лікування не дає результату, людина потрапляє до нас, і дуже часто тоді, коли хвороба вже у занедбаному стані. Найперший синдром — це наявність ущільнення, пухлини, яка збільшується у розмірах. Також серед симптомів — больовий синдром, хоча на початку захворювання болю може і не бути. Найчастіше саркома локалізується в підшкірній клітковині, м'язах, кістках, хрящах - тобто там, де є сполучна тканина. Навіть є описані випадки саркоми серцевого м'яза.

— Наскільки важливо правильно встановити діагноз?

— В діагностиці новоутворень потрібні досвід і обладнання. Діагноз “саркома” повинен бути підтверджений морфологічно, тобто необхідно виконати біопсію. Це потрібно для того, щоб точно підтвердити, що це — саме саркома, а також визначити, яка її форма. Адже залежно від форми і призначається лікування.

— Які методи лікування застосовуються?

— Основними методами залишаються хіміотерапія, променева терапія, тергетна терапія. Велике значення у лікуванні сарком має хірургія, особливо на початкових стадіях захворювання. Радикальна операція — це шанс на одужання. Однак це не означає, що обов'язково видаляється, до прикладу, кінцівка, де розташована пухлина. Якщо місце розташування і розмір пухлини дозволяє виконати органозбережну операцію, то вона виконується. Й сьогодні здебільшого застосовуються саме такі втручання. Але якщо людина звертається по допомогу, коли хвороба у занедбаній стадії, то доводиться виконувати ампутацію, щоб зберегти життя. Загалом методів лікування багато, і їх вибір залежить від багатьох факторів.

— Які причини розвитку саркоми?

— Досліджень, які б точно назвали причини, що викликають саркому, немає. Існує багато припущень, що може провокувати її розвиток. Це — хронічні захворювання, неправильний спосіб життя, робота з хімічними і радіоактивними речовинами. Іноді люди пов'язують хворобу з травмою, але це не означає, що травми провокують розвиток саркоми. Просто травма дозволяє звернути увагу на проблему. Саркоми кісток більше характерні для дітей і молодих людей. М’якотканинні — для старших. Але вікових обмежень немає. Тому, якщо є ущільнення, болі, які не минають, якщо лікування з приводу новоутворень у м’яких тканинах чи підшкірних утворень не дає результату — це привід звернутися до онколога.