FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
22 Липня, 2024

Меланома: як сонячні опіки підвищують ризик розвитку раку шкіри

Потрібно періодично оглядати свою шкіру, пігментні плями і родимки, звертати увагу на будь-які зміни, каже лікар. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про небезпеку цього захворювання, фактори ризику та методи лікування.

Щороку в Україні діагностується близько трьох тисяч нових випадків меланобластоми — найзлоякіснішої пухлини серед відомих на сьогодні. Про небезпеку цього захворювання, фактори ризику та метоли лікування розмовляємо із завідувачем відділення новоутворень грудної залози, шкіри, м'яких тканин і кісток, хірургом-онкологом обласного протипухлинного центру Ігорем Дробнером.

— Ігоре Гаррієвичу, що таке меланома?

— Меланома – це злоякісне новоутворення шкіри, найнебезпечніше з усіх ракових захворювань шкіри.. В занедбаній формі меланома часто призводить до летальних випадків, але при ранній діагностиці ефективно піддається лікуванню. Часто утворюється на місці вродженої пігментної плями (родимки).

— Як виглядає ця пухлина? Чи можна її побачити візуально?

— Загалом потрібно періодично оглядати свою шкіру, пігментні плями і родимки, звертати увагу на будь-які зміни: кольору, розміру, країв, обрисів, свербіж, появу виразки тощо. І якщо вам здається, що щось з вашими пігментними утвореннями не так, поспішіть до лікаря, краще онколога. Самостійно собі діагноз ставити не можна. Меланома виглядає як щільний пухлинний вузлик насиченого чорного, іноді з блакитним відтінком, кольору. з неправильними обрисами, ділянками плямистого забарвлення, яке може свербіти або кровоточити. Рідше трапляються так звані «безпігментні» меланоми рожевого кольору, тобто вузлики, які не мають забарвлення. Розмір пухлин (вузликів) — від 0,5 до 2-3 сантиметрів в діаметрі.

— Чому меланома така небезпечна?

— Одного разу виникнувши в поверхневому шарі шкіри, потім зміцнившись, пухлина починає проростати вглиб. Особливість меланоми — це слабкий зв'язок злоякісних клітин між собою, вони легко відриваються від основної маси пухлини і, «розлітаючись» кровоносними і лімфатичними судинами організму, дають швидко (протягом кількох місяців) множинні метастази в життєво важливі органи (легені, печінку, мозок, серце, кістки).

— Якими є фактори ризику розвитку меланоми?

— Будь-яка родимка або пігментна пляма — це слабкі місця шкіри. Саме їх в 80% обирає випадків меланома, щоб замаскуватися. Спровокувати її виникнення можуть насамперед чинники-подразники (ультрафіолетове опромінення, травма), а також генетичні та ендокринні фактори. Найсильнішим із них є надмірне перебування на сонці. Ультрафіолетове опромінення у великих дозах викликає незворотні зміни в клітинах шкіри, багаторазово збільшуючи ризик їх переродження. Найбільше схильні до мутагенного впливу сонячних променів світлошкірі, світловолосі та рудоволосі люди з блакитними і сірими очима. До групи ризику належать і ті, у кого на шкірі багато веснянок, пігментних плям і родимок, а також майбутні мами, літні люди, діти.

— Попри небезпеку, перебування на сонці все ж корисне. Чи варто відмовлятися від засмагання чи роботи на городі у сонячні дні?

— Помірне, розумне перебування на свіжому повітрі під сонячними променями корисні, і відмовлятися виходити на сонце, боятися його не варто. Головне — не перестаратися. Адже надмірна засмага небезпечна для усіх. За зиму-весну наша шкіра відвикла від сонця, і привчати до нього її слід поступово. Перші сонячні ванни мають тривати не більше кількох хвилин, потроху час перебування на сонці можна збільшувати. Але пам’ятайте, що найшкідливіше сонце — з 11-ої до 16-ої години. Цей час краще перебути у затінку. А якщо вам доводиться виходити на сонце у ці години, користуйтеся сонцезахисними кремами. Я раджу купувати такі засоби не у крамницях чи супермаркетах, а в аптеках. У перші дні використовуйте крем з найвищим ступенем захисту, який потроху можна зменшувати.

— Чи можна вилікувати рак шкіри і зокрема меланому?

— Так, часто можна повністю вилікуватися. Це можливо, коли лікування розпочали на початковій стадії захворювання. Головне — вчасно звернутися по допомогу до кваліфікованого фахівця. Існують два основні методи: хірургічний та радіотерапія. Більшість оперативних втручань виконуються із застосуванням малоінвазивних методик — з використанням лазера, кріотерапії тощо. У процесі будь-якого хірургічного втручання ми дотримуємося принципу радикальності з урахуванням косметичних цілей. Тобто, сьогодні замало лише радикально видалити пухлину, також важливий і косметичний ефект. Також для лікування застосовують імуно- та хіміотерапію. Сьогодні є досить ефективні препарати, які дозволяють успішно боротися з меланобластомою.

— Процес лікування тривалий?

— Це залежить від багатьох нюансів. Якщо потрібні радіо-, хіміо- та імунотерапія, то процес лікування може розтягнутися навіть на рік. Але більшу частину лікування хворий отримує амбулаторно. А от хірургічний процес займає зовсім мало часу. Але дуже важливо, щоб людина потрапила до фахівця-онколога. Адже при деяких видах пухлин не можна виконувати таку діагностичну процедуру як біопсія. Тому якщо ви звертаєтеся не у спеціалізований заклад, не соромтеся попросити у лікаря сертифікат, який би підтверджував, що він – онколог (який займається онкологічними захворюваннями шкіри). І все-таки навіть якщо ви вирішили видалити якесь утворення у косметичному кабінеті чи приватній клініці, підіть на додаткову консультацію до онколога.