FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
5 Липня, 2024

Як допомогти своїм ниркам

Якщо на деякі чинники, які сприяють утворенню у нирках каменів, ми вплинути не можемо, то багато що можемо контролювати

Пийте більше води. Адже коли ми вживаємо недостатньо рідини, наша сеча стає концентрованішою. Причому, різні речовини, які входять до складу сечі, дуже важко розчиняються і легко можуть випасти в осад, що може спричинити утворення каменю. Крім того, солі важких металів, виведення яких уповільнюється, якщо людина вживає недостатньо рідини, “б'ють” по суглобах. Нагадаємо, що новонароджена дитина має отримувати за добу рідини у кількості 15 відсотків маси тіла, грудна дитина – 10 відсотків, молода людина – 4-5 відсотків маси тіла, а люди похилого віку, ті, хто має серцево-судинні чи ниркові проблеми – 1,5-2 відсотки маси тіла. Однак, не усяка вода корисна. Солодка газована вода – отрута для організму, вона суттєво порушує обмінні процеси.
Вживайте менше щавлю, цукру, м'яса, тваринних жирів. Даведено, що оксалати – солі щавлевої кислоти – утворюють дуже великі камені у нирках. І цьому сприяє надмірне вживання шпинату, щавлю, картоплі. А утворенню уратів (теж виду ниркових каменів) сприяє надмірне вживання м'яса, печінки, нирок. До речі, у XVIII-XIX століттях сечокам'яну хворобу називали хворобою благополуччя. Вважалося, що вона переслідує багатих, адже вони можуть дозволити собі їсти більше м’яса, жирної їжі. А у бідняків, які споживали те, що росте на городі, каміння в нирках утворювалося рідше. Тож вживання надміру м’яса, а особливо субпродуктів – це ризик. У них містяться так звані пурини, які в організмі перетворюються на речовини, з яких формуються камені. Певна кількість речовин, з яких формуються камені, міститься в міцних чаї, каві.
Зменшіть кількість солі. Обмеження солі (натрію) в раціоні допомагає зменшити кількість кальцію в сечі, що, в свою чергу, зменшує схильність до утворення кальцієвих каменів. А також уникайте продуктів з високим вмістом натрію: термічно обробленого м'яса, солоних напівфабрикатів.
Їжте більше овочів та фруктів. Вони містять органічні кислоти, які нейтралізують надлишок солей в організмі, запобігаючи їх відкладанню в нирках, суглобах, жовчному міхурі, хребті. Особливо корисні для нирок кавуни, морква, сливи, абрикоси. У разі запальних процесів помічними є виноград, вишні, черешні, яблука, шовковиця. Допоможе боротися з нирковими недугами і журавлина. Вона має потужні антибактеріальні та протизапальні властивості. До того ж, завдяки значному вмісту кислот, зменшує ризик виникнення сечокам'яної хвороби.
Сокотерапія. Найкориснішими для нирок вважаються морквяний та лимонний соки. Головне – вживати їх свіжими. Добре виводить з організму солі сік із зелені та коренів петрушки. Він також сприяє нормалізації функцій нирок, надниркових залоз і щитовидної залози, зміцненню капілярів. У клінічних випробуваннях було доведено, що при вживанні соку з петрушки підвищується тонус гладкої мускулатури матки, кишківника, сечового міхура.
Регулярно випорожнюйте сечовий міхур. Невчасно випорожнений сечовий міхур — також загроза для нирок. Протягом доби має бути не менше шести сечовипускань.

Поради давав заступник головного лікаря обласної лікарні, кандидат медичних наук, лікар-уролог Олексій ПІДМУРНЯК.