FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
26 Травня, 2024

“Новий рік ми часто зустрічаємо біля ліжка хворого”

Фото: Євгеній Дорофєєв

Заступник головного лікаря з медичної частини Хмельницької міської станції медичної допомоги Анатолій Маслянко розповів про роботу служби у святкові дні та дав уроки першої допомоги

Під час новорічно-різдвяних свят кількість викликів швидкої допомоги зростає відсотків на п'ятнадцять. Жирна їжа, спиртні напої, запускання петард, гра у сніжки, катання на лижах – усе, що супроводжує веселі свята, може призвести до травм та хвороб. Найперша інстанція, до якої ми звертаємося у таких випадках – лікарі швидкої медичної допомоги. Про те, як вони працюватимуть під час свят та як самому надати допомогу у різноманітних ситуаціях, ми попросили розповісти заступника головного лікаря з медичної частини Хмельницької міської станції швидкої допомоги Анатолія Маслянка.

- Анатолію Антоновичу, як працюватимуть медики станції у новорічно-різдвяні свята?

- Як завжди – цілодобово. За необхідності ми збільшуємо кількість бригад. Зазвичай, люди починають святкування о десятій-одинадцятій вечора. А вже за годину на нас просто “сиплються” дзвінки. Тому Новий рік лікарі швидкої найчастіше зустрічають біля хворого. У новорічну ніч нам ніколи навіть присісти, дуже багато викликів.

- Для надання першої допомоги маєте все необхідне?

- Так, ми повністю забезпечені усіма медикаментами, маємо сучасне обладнання. Також вкладаємося у 10-15 хвилин, щоб доїхати до хворого.

- А з якими проблемами найчастіше викликають швидку на свята?

- Зазвичай, у свята стається найбільше випадків травмування у побуті. Багаті застілля та надміру випите спиртне призводять до загострення хвороб шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної ситеми.

- Які травми частіше трапляються? Чим можна допомогти собі до приїзду швидкої?

- Найчастіше трапляються опіки, рани, переломи. Найперше, що потрібно зробити при опіку – охолодити уражену поверхню. Це потрібно робити під холодною проточною водою не менше десяти-п'ятнадцяти хвилин. Потім – прийняти знеболюючу таблетку та звернутися до лікаря. У жодному разі не змащуйте місце опіку жиром чи олією. Хіба що можна використати спеціальний протиопіковий препарат, куплений в аптеці. Інші народні методи – капусту, сиру картоплю – можете застосовувати тільки після консультації лікаря.

- Яка перша допомога при ранах?

- Її потрібно перев'язати. Якщо рана незначна, зверніться у поліклініку чи травмопункт. Якщо ж рана велика, викликайте швидку. Важливо вміти зупинити кров. Тут головне - визначити вид кровотечі. Практика свідчить, що далеко не кожен знає, чим відрізняється артеріальна кровотеча від венозної. А від цього залежить, у якому місці накладати джгут. При венозній кровотечі кров темного кольору, вона не витікає фонаном, а тече поступово. Артеріальна кров червоного кольору, вона збагачена киснем і б'є фонтанчиком, бо йде від серця під напором. Якщо пошкоджена артерія, треба бути дуже обережним і обов'язково викликати швидку. При артеріальній кровотечі джгут накладають вище від пошкодження, а при значній венозній – нижче. Найчастіше люди не мають в аптечці джгута, тому для цього можна використати різні підручні засоби – хустинку, ремінь, усе, що можна скрутити і зробити щось подібне до мотузки. Затискайте доти, доки не перестане йти кров, але пульс має відчуватися. Якщо джгут накладений неправильно, можна тільки посилити кровотечу.

- Чи можна якось запобігти синцям?

- Чому виникає синець, або гематома? Бо розірвалася судина, кров витікає під шкіру, і виникає синець. Тому при забої одразу на уражене місце прикладіть холод - хвилин на десять-п'ятнадцять. Потім можна застосувати якусь мазь типу “Антисинець”.

- Новорічні свята супроводжуються суцільними вибухами: петарди, хлопавки, феєрверки. Яку загрозу вони несуть?

- Особливу небезпеку несуть петарди. На жаль, усі вони продаються будь-де: у магазинах, кіосках, на базарі. До них мають доступ діти. А безпечне поводження з ними призводить до травм. Майже щороку ми виїжджаємо до потерпілих від петард. Вони вибухають або просто в руках, або неподалік від людей. Мало того, що такі петарди викликають значні опіки, вони ще можуть пошкодити м'які тканини, кістки. Що можна зробити у випадку травмування петардою? Насамперед – охолодити пошкоджене місце: прикладіть сніг, холодний компрес. Випийте знеболюючу таблетку, якщо маєте її під рукою. І викликайте швидку.

- У свята, особливо після посту, ми “налягаємо” на смачні страви... і переїдаємо.

- Так, у новорічні свята часто трапляються розлади шлунково-кишкового тракту, а також загострюються хронічні захворювання – холецестити, панкреатити, виразкова хвороба. Якщо так трапилося, без консультації лікаря не обійтися. А основна профілактика цих станів у тому, що все має бути у міру. Хоч на столі багато смачного, контролюйте себе, не переїдайте, надавайте перевагу легким стравам, фруктам. Особливо – новорічної ночі. Так само і зі спиртним.

- У телевізійній рекламі все дуже просто: випив пігулку (мезим, наприклад) – і все, можна їсти що і скільки хочеш.

- Потрібно розуміти, що реклама – частина бізнесу. І не варто їй сліпо довіряти. Ліки – не цукерки, їх має призначати лікар, тим паче, ті, що втручаються в обмін речовин. Якщо вам лікар призначив той самий мезим – будь ласка, приймайте. Але тільки за рекламою пити якісь препарати – абсурд. При болях можна прийняти но-шпу, або ж прочистити шлунок. І звернутися до лікаря.

- Під час свят може і серце прихопити.

- Прийміть таблетку і зверніться до лікаря. Найпростіші ліки – серцеві краплі: корвалол, коравлдін, дієвий і такий препарат, як валідол. Можна прийняти і розрекламований корвалмент.

- Травми очей, які теж можна отримати на свята, лякають багатьох. Як діяти при них?

- Спершу – промийте травмоване око чистою водою. Якщо маєте в аптечці знеболюючі очні краплі і не маєте на них алергії, закапайте око. Накладіть пов'язку – на обидва ока, а не лише на травмоване. При сильному болю можна прийняти знеболюючий препарат. І піти до лікаря чи викликати швидку.

- Чим би Ви порадили поповнити домашню аптечку перед святами?

- Ліки, які маєте у домашній аптечці, потрібно періодично переглядати, викидати ті, у яких вийшов термін придатності, і поповнювати новими. Напередодні свят теж варто зайнятися цим. Насамперед, перевірте, чи є ті ліки, які вам виписав лікар і які ви приймаєте при хронічних захворюванях. Крім того, в аптечці має бути: бинт, знеболюючі таблетки (аналгін, пенталгін тощо), активоване вугілля, йод, “зеленка”, серцеві препарати (валідол, корвалмент).
Але пам'ятайте, що активованого вугілля потрібно приймати не менше десяти таблеток. Можна поповнити аптечку і гелями чи мазями, які використовуються при радикулітах, розтягненнях, але потрібно, щоб їх порекомендував лікар. Це ж стосується і “Рятівника” - вінтеж застосовується для лікування.