FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
22 Липня, 2024

Аварія зі загиблою дитиною у Хмельницькому: мотоцикліст оскаржує вирок

В апеляційному суді розглядали результати експертиз, які міськрайонний визнав недопустимими доказами. Фото: автора

Інший учасник смертельної аварії досі не повернувся в Україну.

Шість років в’язниці з позбавленням водійських прав і стягнення на користь батьків загиблої дитини понад пів мільйона гривень компенсації за завдану шкоду. Таке покарання у березні цього року Хмельницький міськрайонний суд призначив мотоциклісту Сергію Владиці. Його визнали винним у скоєнні аварії на перехресті Старокостянтинівського шосе та вулиці Водопровідної, внаслідок якої у жовтні 2019-го загинула одинадцятирічна дівчинка-пішохід Софія Чорнобай. Однак з цим не згідний ні Сергій Владико, ні його захисник. Справжнім винуватцем аварії вони вважають водія «Мерседесу» Абдулазіза Тукура, який залишив межі України. Тому захист оскаржує винесений вирок у Хмельницькому апеляційному суді. Й сьогодні, 8 грудня, відбулося чергове засідання у цій справі.

На попередньому засіданні, яке проходило 2 листопада, мали допитати одного зі свідків. Однак він не прийшов і довелося оголосити перерву. Не з’явився він і нині. Прокурор Марія Мельничук пояснила, що свідок не відповідає на дзвінки, а вказаної ним адреси місця проживання у Хмельницькому не існує. Тому сьогодні суд доручив поліції встановити його місце перебування. Щоб не гаяти час, почали розглядати результати експертиз.

Захист стверджує, що Сергій Владико не мав часу зупинити мотоцикл

В межах досудового розслідування експертизи, пов’язані з цієї аварією проводив харківський Інститут судових експертиз імені Миколи Сергійовича Бокаріуса. Крім того, захисник Сергія Владики Вадим Макаров замовив незалежні експертизи. Хмельницький міськрайонний суд не визнав їх за доказ. На думку Вадима Макарова, безпідставно. Саме висновки цих експертиз сьогодні зачитав головуючий суддя.

Згідно з висновком однієї з них, рухаючись Старокостянтинівським шосе на мотоциклі «БМВ», Сергія Владико мусив вжити негайних заходів, щоб уникнути зіткнення. А саме: зменшити швидкість або вдатися до екстреного гальмування. Натомість Абдулазіз Тукур на автомобілі «Мерседес», повертаючи зі Старокостянтинівського шосе на Водопровідну, мав надати перевагу мотоциклу, який їхав зустрічною смугою. Щоправда, у незалежній експертизі не встановлена точна швидкість Сергія Владики. А відповідно — чи він порушив правила дорожнього руху, перевищивши її.

«В експертизі вказано, що навіть при швидкості 50 кілометрів за годину до повної зупинки мотоцикла необхідно три з половиною секунди, — додає захисник Вадим Макаров. — Це вдвічі більше, ніж він мав (Сергій Владико — авт.). Він мав 1,8 секунди».

Прокурор і адвокат відкидають результати незалежних експертиз

Натомість обвинувачення й адвокат батьків загиблої Софії Чорнобай сумніваються у правдивості експертиз, проведених на замовлення Вадима Макарова. Вони наполягають, щоб апеляційний суд визнав їх недопустимими доказами, як це свого часу зробив міськрайонний.

За словами Марія Мельничук, не всіх експертів попередили про кримінальну відповідальність за неправдиві свідчення. Крім того, не зрозуміло, які саме матеріали справи вони залучали. Наприклад, під час проведення третьої експертизи не досліджувалися транспортні засоби. Вона ґрунтувалася на висновках інституту Бокаріуса та чорно-білих фотографіях.

«Експерт робить помилкові висновки. Наприклад, що до моменту зіткнення «БМВ» з «Мерседесом» залишалося 12-14 метрів. Однак лише ширина самого перехрестя становить 24 метри. То це його середина, — переконує Марія Мельничук. — Експерт у своєму висновку пише, що не міг визначити, чи мотоцикліст мав або не мав можливість уникнути зіткнення. Тому він залучив спеціаліста, якого позбавили ліцензії за написання неправдивих висновків».

Проблема з визначенням швидкості Сергія Владико

Головуючий суддя Володимир Барчук зазначив, що насправді висновки інституту Бокаріуса та незалежних експертиз є аналогічними: правила дорожнього руху порушили обоє водіїв. Також він запитав у прокурора, як слідство визначило швидкість руху Сергія Владико, яка склала орієнтовно понад 100 кілометрів за годину.

Марія Мельничук пояснила, що визначити швидкість руху на основі відео з камер спостережень експерти не змогли. Також не було слідів гальмування. Тому приблизну швидкість довелося встановлювати за свідченнями свідків і за результатом слідчого експерименту. До того ж відео вказують, що Сергій Владико обганяв інші автомобілі, прямуючи до перехрестя.

«Повірте, вперше бачу в моїй судовій практиці, щоб так встановлювалася швидкість руху, — зазначив Володимир Барчук. — Колегія суддів порадилася й вирішила викликати статиста (мотоцикліст, якого залучали до проведення слідчого експерименту — авт.), щоб його опитати, а не заслуховувати його свідчення зі слів обвинувачення або захисту».

Отож, наступне судове засідання у цій справі призначили на 24 лютого.

Яка ситуація з поверненням в Україну Абдулазіза Тукура

Невдовзі після зіткнення громадянин Туреччини Абдулазіз Тукур, який керував «Мерседесом», залишив межі України. Опісля правоохоронці оголосили його в розшук. Нині розв’язується питання щодо його повернення у нашу країну. На якій стадії цей процес, кореспонденти сайту «Є» запитали у прокурора Марії Мельничук.

Вона зазначила, що в інтересах слідства поки що не може коментувати ситуацію. Однак додала, що «скоро все буде відомо».

Нагадаємо, 19 жовтня 2019 року на перехресті Старокостянтинівського шосе та вулиці Водопровідної зіткнулися автомобіль «Мерседес Е220» і мотоцикл «БМВ». Останній внаслідок удару відлетів на тротуар, де стояла одинадцятирічна Софія Чорнобай. Від важких травм дитина померла у лікарні.

Оскільки водій «Мерседесу» Абдулазіз Тукур залишив межі країни, перед судом постав лише мотоцикліст Сергій Владико. Розгляд його справи у Хмельницькому міськрайонному суді тривав майже півтора роки. Й 9 березня 2020-го суд першої інстанції визнав Сергій Владико винним у вчиненні смертельної аварії.

Хмельницький міськрайонний суд призначив йому шість років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами терміном на три роки. Також частково задовольнив цивільний позов батьків Софії Чорнобай. Мотоцикліст має сплатити їм понад 33 тисячі гривень компенсації за завдану матеріальну шкоду та 500 тисяч гривень за моральну.

Читайте також: Хлопця, який побив і обікрав свою бабусю, ув’язнили на вісім років