ye-logo.v1.2

Нерухома сплячка

Економіка 1514

На ринку житла продовжує панувати стагнацiя. Разом із тим, деякі експерти прогнозують здешевлення квартир на вторинному ринку

Нерухомість падає? Навряд чи! Вона, скоріше за все, завмерла, очікуючи на кращі часи. Такий висновок можна зробити, якщо детально проаналізувати ситуацію, яка нині панує на ринку нерухомості. Тим паче, в Європі цей ринок вже оживає, а в 2011 році очікується його динамічний розвиток.  Принаймні, такий прогноз дає компанія «BNP Paribas Real Estate». Але ж то Європа, а ми… Чого ж очікувати нам, подолянам?

Банки допоможуть?
Стимулом до здешевлення може стати масштабний розпродаж квартир, які знаходяться в банківській заставі, а власники не можуть виплатити кредити. «Якщо в 2010 році в країні не стабілізується економіка, і клієнти не платитимуть за боргами, банки почнуть продавати застави», – вважає представник Українського кредитно-банківського союзу Наталя Зубрицька. Щоправда, поки що, як зазначають у хмельницьких агентствах нерухомості, вони не стикалися з нерухомістю, яку продавав банк. А тому до такої перспективи ставляться скептично, додаючи: «Банки теж хочуть заробити, тому навряд чи будуть продавати задешево. Якщо ж і будуть дешеві квартири, то їх розкуплять співробітники банку».  До того ж, подібне ми чуємо вже більше року, а дешевих «банківських квартир» не видно.
І все-таки, кажуть, що основний потік відчужень припаде на другу половину нинішнього року.  Наприклад, у США після того, як банки «викинули» заставне житло, ціни впали на 30 відсотків. Чи буде у нас подібна ситуація, спрогнозувати доволі важко. Наразі, за деякими оцінками експертів, в Україні «проблемних» квартир і будинків близько 31 тисячі.
Тридцятидоларове
падіння

Саме настільки, в середньому, подешевшали однокімнатні квартири (квадратний метр) в центрі Хмельницького з листопада 2009 року до березня 2010 року. Якщо минулої осени за «квадрат» однокімнатної квартири хотіли 900 доларів США, то цієї весни – 870. В інших мікрорайонах, за моніторингом Інтернет-порталу www.realt.km.ua, однокімнатні оселі стали дешевшими на 20 доларів. Замість
870 «баксів», зараз просять 850 за квадратний метр. А ось ціни на двокімнатні квартири «сплять»… Як було 800 доларів за один «квадрат», так і є. І, що найцікавіше, район розташування оселі не впливає на ціну. Звісно, в окремих випадках ще й як впливає, але на середній ціні це не відображається. Зазнали змін і «прайси» трикімнатних квартир. Один квадратний метр житла в цьому сегменті, в середньому, коштує 780 доларів у центрі та 750 доларів в іншому масиві. А було 800 та 760 «зелених» відповідно. Щоправда, як зазначають хмельницькі ріелтори, таке здешевлення аж ніяк не свідчить про те, що квартири й справді стають дешевшими. Здебільшого, «знижки» відбуваються через те, що більшість продавців квартир ставлять реальний цінник, а не завищують, як це було раніше. Що буде далі, ніхто прогнозувати не береться. Кажуть, прогнози – справа невдячна. Але…

Не штормить
«На ринку справжній штиль, – каже керівник регіонального відділення Асоціації спеціалістів (ріелторів) із нерухомого майна України Микола Хоптинський. – Ситуація ідентична тій, яка була рік тому. Єдине, що якихось панічних настроїв поменшало. Мабуть, люди вже звикли жити в кризі. Квартири не розкуповують, як гарячі пиріжки, а тому ціни не ростуть, але й реально не дешевшають. Можу зазначити, що дешевих квартир стало менше. До прикладу, однокімнатні «хрущовки» за 22-23 тисячі доларів розкупили, і тепер такі квартири є в продажу за 26 тисяч. А дорогих продається дуже мало».
В розвитку подальшої ситуації на ринку нерухомості все залежатиме, як завжди, від економіки країни. «Якщо люди матимуть нормальні прибутки, вони купуватимуть бетонометри, – коментує Микола Хоптинський. – Бо попит є! Він значний на все: як на квартири, так і на офісні приміщення. Але питання в ціні та в наявності грошей. І яскравий приклад стану економіки – ситуація на ринку нового житла. Квадратний метр не може коштувати менше 5 тисяч гривень. Якщо ціна впаде, це означатиме, що економіка наша просто померла».
Попри складну економічну ситуацію, в Хмельницькому все одно відбуваються операції з продажу квартир. І доволі часто, «квадрати» «йдуть» задешево. До прикладу, якщо двокімнатну квартиру площею у 52 квадратних метри поставити на продаж за 44 тисячі доларів, то її можна і за півроку не продати. Варто лише «скинути» дві тисячі «зелених», як вона піде «на ура».

Будівельники «стогнуть»
Минулого року на Хмельниччині ввели в експлуатацію 266,1 тисячі квадратних метрів  загальної площі житла. А це на 13,7 менше, ніж у 2008 році. Майже половина новозбудованого житла, за повідомленням Головного управління статистики в Хмельницькій області, з’явилася в Хмельницькому. Якщо найменше будували в Старокостянтинові та у Полонському, Ярмолинецькому і Чемеровецькому районах, то в Кам’янці-Подільському обсяги зросли в 1,7 раза! І все-таки перший місяць вже нинішнього року довів, що стагнація будівельної галузі затягується… Підприємствами області виконано будівельних робіт на 18 мільйонів гривень, що на 40,2 відсотка  менше, ніж у січні 2009 року. Згадайте минулий рік, коли чимало експертів стверджувало, що обрання нового президента матиме позитивнi наслiдки для вiдновлення будiвельної галузi. Проте первинний ринок пригнiчений, а вторинний знаходиться в штилі. Можливо, невдовзі все зміниться на краще? Але… Як зазначив нещодавно перший заступник мiнiстра регiонального розвитку та будiвництва Сергiй Доротич: «Не слiд очiкувати швидкого вiдновлення галузi. Це нереально. Падають зазвичай дуже швидко, а пiднiмаються дуже повiльно».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую