ye-logo.v1.2

Газ, бензин, світло... як жити?

Економіка 4938
Фото: Сергій

Ціни, які зросли наприкінці року, продовжують повзти вгору

Насамперед, дорожчають бензин, газ та електроенергія. А це, у свою чергу, тягне за собою подорожчання буквально всього.  Підвищення ціни на газ  для населення— вимога Міжнародного валютного фонду. Виконавши її, Україна змогла отримати чергову позику. Й сьогодні наша держава посідає друге місце у списку боржників МВФ, обійшовши навіть суперпроблемну Грецію.
Немає надії і на зниження цін на бензин та дизпаливо, які, за даними Держкомстату, за два тижні нового року подорожчали на 2-8 відсотків. Антимонопольний комітет України порушив справу за фактом подорожчання палива. Однак, бензин, дизпаливо та газ все одно не дешевшають. Фахівці стверджують, що бензин дорожчає через дві причини. Перша — це підвищення цін на чорне золото на світовому ринку. Інша — через новий акцизний збір. Тонна палива тепер буде коштувати 182 євро (замість 130).
Їхати чи не їхати?
«Пасажирів стає все менше, – скаржився  водій маршрутки, яка робить нерегулярні рейси між одним райцентром та Хмельницьким. Того дня  проїзд з «нелегалом» зріс на дві гривні, через тиждень — ще на гривню. – Хтось йде на попутки, а дехто взагалі відміняє поїздку. Дорого. Але ж і я мушу з тих поїздок мати зиск. Бензин дорожчає, до того ж, ще не виплатив кредит за мікроавтобус». Зменшується пасажиропотік не лише у нелегалів, все частіше на автостанціях відміняють рейси через те, що  немає пасажирів. Однак, перевізники, які працюють офіційно, поки що не підвищили ціни на квитки. Як переконані в обласному управлінні промисловості та розвитку інфраструктури, лише підвищити ціну на квитки — не вирішення проблеми. Потрібно реформувати саму систему автоперевезень. 
У темряві та холоді
очевидно, доведеться сидіти тим, у кого не вистачить грошей на оплату нових тарифів на електрику, газ та тепло.  Адже з 1 лютого Національна комісія з регулювання електроенергетики  підвищить на 30 відсотків вартість електроенергії для населення, яке споживає в місяць понад 150 кВт/год. “Тариф для абонентів, які не використовують електроплити й електроустановки для обігріву і проживають в містах, з лютого зросте на 30 відсотків – до 31,67 копійки за кВт/год.; тариф для сільського населення, яке не використовує електроплити і електроустановки для обігріву, також зросте на 30 відсотків – до 29,25 копійки за кВт/год., – розповідає начальник внутрішньої та інформаційної політики Хмельницького міськвиконкому Анатолій Савченко. – Тариф для населення, яке проживає в багатоквартирних будинках, обладнаних кухонними електроплитами або електроопалювальними установками, становитиме 24,34 коп. за кВт/год. При цьому для останньої групи споживачів поріг споживання, при якому нараховуватиметься новий тариф, становитиме 250 кВт/год. щомісячно”.
Однак, новий тариф буде застосовуватися лише на ту електроенергію, яка споживатиметься понад норму.
Зросте й ціна на газ. Знову. Після подорожчання у серпні минулого року тариф збільшиться на 50 відсотків з 1 квітня цього року. Надалі ціни будуть змінюватися щопівроку, поки вартість газу для всіх категорій не зрівняється із ціною імпорту.
“Взагалі, плата за комунальні послуги залежить від багатьох факторів: де розташоване житло, його благоустрій, наявність лічильників тощо. Кожен ЖЕК має свою тарифну сітку, де по кожному будинку розписані тарифи на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, – пояснює заступник начальника Хмельницького управління житлово-комунального господарства, начальник планово-фінансового відділу Алла Заганяч. – Наразі ми поки що працюємо за тарифами, затвердженими рішенням міськвиконкому № 526 від 28 травня 2009 року, які вступили в дію 1 червня 2009 року”.
До речі, з 1 лютого зросте й тариф на послуги хмельницького комунального підприємства “Спецкомунтранс” за вивезення твердих побутових відходів для населення: будинки приватного сектора – 4,20 гривні, багатоквартирні будинки – 4 гривні (з одного мешканця в місяць). 
Готуйте ваші гроші!
Про те, скільки в місяць обходиться весь спектр комунальних послуг, ми розглянемо на прикладі хмельницької двокімнатної квартири площею 49 квадратних метрів, в якій проживає троє осіб. Житло розташоване на вулиці Лікарняній у дев’ятиповерховому будинку на першому поверсі. Власник квартири – Євген Гонтар, який живе разом з дружиною та донькою.
“За минулий місяць за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій плата становила 35,71 гривні (за тарифом 0,72), плата за обслуговування ліфта з нас не стягується. За холодну воду в середньому в місяць виходить 38,60 гривні (за 10 кубів), за гарячу воду — 48 гривень (8 гривень за куб. води), теплопостачання – 42 гривні, – розповідає Євген Филимонович. – На світло та газ встановлені лічильники, за 100 кіловат використаної електроенергії плата становила 24,79 гривні, за 30 кубів газу – 21,90 гривні. За вивезення твердих побутових відходів ми сплачуємо 6,90 гривні (2,30 гривні з особи), плата за телефон — близько 30 гривень (без міжміських  розмов)”. Якщо підрахувати загальну суму квартплати за минулий місяць, то вона складала 247,90 гривні.
Наразі, якщо сім’я витрачатиме електроенергії понад 150 кВт/год. в місяць, то відповідно платитиме за новим тарифом, наприклад, за 160 кВт.год. - 50,60 гривні, тобто на 25,88 гривні більше. А за сміття замість 6,90 гривні сім’я пана Гонтара платитиме 12 гривень, тобто на 5,10 гривні більше, ніж раніше. При зростанні ціни на газ на 50% за 30 кубів використаного блакитного палива доведеться заплатити більше 30 гривень. Тож з квітня  перевитрати сім’ї складуть понад 40 гривень в місяць. І це ще не межа. З серпня тарифи на електроенергію знову зростуть. Вдруге. Таким чином, тарифи можуть становити: для міського населення (без електричних плит) – до 67,72 коп. за 1 кВт/год, для населення, що використовує електроплити, – 52,04 коп. за 1 кВт/год, для сільського населення – 62,55 коп. за 1 кВт/год (ціни вказані з ПДВ).

                                             

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую