ye-logo.v1.2

З червня може подорожчати електроенергія: як планують змінити тарифи

Економіка 3873
Ймовірно нові тарифи уряд запровадить до червня
Ймовірно нові тарифи уряд запровадить до червня. Фото: ілюстративне freepik.com

Ймовірне підвищення тарифів спричинене необхідністю відновлювати зруйновану окупантами енергетичну інфраструктуру.

В Україні невдовзі може подорожчати електроенергія. Планувалося, що нові тарифи будуть запроваджені у травні. Однак в уряді не змогли домовитися, яким буде остаточний варіант підвищення цін. Тому це питання вирішили відкласти ще на місяць. Якими ж можуть бути нові тарифи на електроенергію, чому їх підвищення є неминучим і чи будуть змінюватися тарифи на газ, з’ясували кореспонденти сайту «Є».

В останні місяці окупанти через зменшення запасів боєприпасів знизили інтенсивність ракетних обстрілів. В поєднанні з відновленням пошкоджених електростанцій і підстанцій українці більше не страждають від постійних відключень світла. В таких умовах може скластися хибне уявлення, що енергетична система — в нормі.

Подорожчає мінімум на гривню: прогнози, як зміняться тарифи на електрику

Нинішні тарифи на електроенергію для населення діють зі жовтня 2021 року. Побутові споживачі, які використовують до 250 кіловат-годин в місяць, платять за один кіловат 1 гривню 44 копійки. Йдеться про майже 75 відсотків населення. Ті ж, хто споживає більше, сплачують 1 гривню 68 копійок.

Планувалося, що такі ціни діятимуть до кінця квітня 2022 року. Однак через початок масштабної війни питання відклали. Якщо в уряді дійдуть згоди, то вже з червня цього року тарифи зміняться. Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтин Ущаповський говорить, що розглядається кілька варіантів.

Є пропозиція запровадити тариф на рівні 2 гривні 40 копійок за кіловат. Інший варіант — 2 гривні 80 копійок за кіловат. Таким чином тариф для побутових споживачів зросте мінімум на гривню.

Видання «Економічна правда» з посиланням на власне джерело в уряді повідомляє, що найбільше шансів має механізм з розділенням споживачів на дві категорії: які споживають до однієї тисячі кіловат-годин в місяць і тих, хто понад цей ліміт. Це унеможливить випадки, коли держава фактично субсидіює заможних власників великих будинків з басейнами та електричними саунами. Для таких людей тариф може зрости до 6-6,2 гривні за кіловат.

«Щодо категорії зі споживанням до тисячі кіловатів тривають консультації. Обговорюється збільшення на 30-40 відсотків, але можливий такий варіант, що все залишать на чинному рівні. Остаточне рішення уряд має ухвалити до кінця квітня», — зазначає «Економічна правда».

Варто розуміти, що йдеться виключно про тарифи для населення. Ціна для бізнесу, яка включає безпосередню вартість електрики, податок на додану вартість, тариф на розподіл, передавання, диспетчеризацію та постачання, вже перевищує шість гривень за кіловат. Експерти прогнозують, що вона зростатиме й надалі. Як наслідок, це вплине на вартість різних товарів і послуг.

На відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури попередньо потрібно мільярд доларів. Інфографіка: з телеграму Укренерго

На відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури попередньо потрібно мільярд доларів. Інфографіка: з телеграму Укренерго

Енергетична система все ще у важкому стані: причини майбутнього підвищення тарифів

За інформацією Укренерго, протягом минулого опалювального сезону росіяни запустили по ключових енергетичних об’єктах понад 1 тисячу 200 ракет і дронів. Більшість знищили наші Сили протиповітряної оборони. На жаль, 250 ракет і безпілотників все ж влучили у ціль. Як наслідок, ворог пошкодив 43 відсотки магістральних мереж. Також зазнали різних ушкоджень усі теплові та гідроелектростанції. Світовий банк та ООН оцінюють завдані збитки як виняткові. Лише першочергові потреби на відновлення та захист високовольтної мережі Укренерго цьогоріч оцінюють у майже один мільярд доларів.

Енергетикам вдалося відновити частину пошкодженої інфраструктури. Це дозволило зняти всі обмеження: відмовитися від відключень світла та навіть відновити експорт електроенергії. Попри це голова правління Укренерго Володимир Кудрицький в ефірі національного телемарафону розповів, що енергосистема все ще перебуває у важкому стані. За його словами, зазвичай весною та літом у нас спостерігається надлишок потужностей. Однак цього літа через зниження спроможностей гідроелектростанцій може виникнути дефіцит. Ситуацію ускладнює те, що Запорізька атомна електростанція все ще перебуває в руках окупантів. Щоб запобігти ймовірним відключенням, енергетики нарощуватимуть потужності теплових електростанцій і збільшуватимуть імпорт.

Як зазначив міністр енергетики Герман Галущенко, нині потрібно відремонтувати енергетичну систему, щоб підготуватися до нового опалювального сезону. Для цього ймовірно доведеться підвищити тарифи на електрику. Все ще немає однозначного рішення, якими вони мають бути. Тому це питання поки обговорюють.

Фіксований тариф, або Що буде з цінами на газ

Основною компанією, яка забезпечує блакитним паливом побутових споживачів, залишається «Нафтогаз України». Наразі його клієнтами є 12,4 мільйона домогосподарств, для яких діє єдиний тарифний план — «Фіксований». Він мав завершитися наприкінці квітня. Однак газопостачальна компанія вирішила залишити його незмінним до квітня 2024 року. Таким чином населення надалі платитиме 7 гривень 96 копійок за метр кубічний.

«Ціна на газ для побутових клієнтів залишається незмінною. Це рішення було прийнято з урахуванням воєнного стану та економічної ситуації в Україні. Попри всю складність ситуації ми продовжимо тримати ціну палива для наших громадян на довоєнному рівні», — зазначив очільник групи «Нафтогаз» Олексій Чернишов.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую