ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Цей день в історії Хмельниччини: 10 квітня

Історія 3388
10 квітня 2003 року у Кам
10 квітня 2003 року у Кам'янці-Подільському згоріло архівосховище. Фото: hronika-kp

Про краєзнавство, історію у полум’ї та 49 днів дрейфу у Тихому океані.

10 квітня 1960 року Кам’янець-Подільський відвідав Пилип Поплавський. Постать цієї людини в той час була на піку популярності. Чому? Він із трьома товаришами на самохідній баржі, зірваній штормом зі швартування, 49 днів дрейфував у Тихому океані, майже без води та їжі.

Врятували їх моряки американського авіаносця «Кірсердж», які помітили напівзатоплену баржу, на якій лежали люди. Фотографія врятованих з ним була надрукована в ті дні в багатьох газетах країни, розміщена на афішних стендах в містах. У Кам’янці-Подільському Пилип Поплавський того дня розказав подробиці тієї події кам'янчанам, зустріч відбулася на площі (нині Вірменський ринок).

Пилип Поплавський (зліва) і Асхат Зіганшин розмовлють з американським моряком авіаносця, який їх врятував. Фото: wikipedia.org

Цього дня у 1967 році відбулась Друга Подільська історико-краєзнавча конференція. Започатковані конференції у час так званої хрущовської відлиги. Їх проведення обумовлені припиненням репресій і пом’якшенням політичного тиску на духовну сферу після смерті Йосипа Сталіна й розвінчання культу його особи. Перша Подільська історико-краєзнавча конференція, організована Кам'янець-Подільським державним педагогічним інститутом та Хмельницьким історико-краєзнавчим товариством у 1965 році. Конференції сприяли активізації краєзнавчого руху на Поділлі, поглиблюючи головну працю подільських дослідників – історію міст і сіл Вінницької та Хмельницької областей. 

10 квітня 2003 року в Кам’янці-Подільському згоріло архівосховище в колишньому Францисканському костелі, що у Старому місті. Пожежу того дня гасили сім годин у доволі складних умовах: сильний вітер, конструкція самої будівлі, відсутністю у міської пожежної частини спеціалізованої техніки, на яку довелося чекати з Хмельницького. Внаслідок цього вогнем і водою пошкоджено всі без винятку історичні документи, які перебували в архівосховищі. Значну частину архівних фондів втрачено безповоротно. Згодом цю подію назвали «гуманітарною катастрофою». Цікаво що за день до пожежі, 9 квітня, Державний комітет архівів України видає наказ про зупинення діяльності Кам’янець-Подільського міського державного архіву як такого, що не забезпечує умов збереженості документів.

Пожежу в архіві назвали гуманітарного катастрофою... Фото: hronika-kp.livejournal.com

Сьогодні виповнилося б 28 років активісту Євромайдану, Героєві Небесної Сотні Дмитру Пагору, який загинув у лютому 2014-го під стінами Служби безпеки України у Хмельницькому.

Сьогодні виповнилося б 28 років активісту Євромайдану, Героєві Небесної Сотні Дмитру Пагору. Фото: nebesnasotnya.in.ua

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую