ye-logo.v1.2
18 Вересня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 14 червня

Юна МІТРАШКО Історія 878
Що про 14 червня розповідають історичні джерела
Що про 14 червня розповідають історичні джерела. Фото: vesti.dp.ua

Про події краю, які стали історією.

Проблема ремонту доріг, як виявляється була актуальна у різні часи. В архівних джерелах збереглись документи та листування, в якіих адміністрація князівського маєтку Сангушко в Білогородці та місцева повітова влада вирішували - хто і за скільки ремонтуватиме місцеві дороги. Почали вирішувати у 1853 році, і наступні 40 років не могли дійти згоди. 14 червня 1894 року пристав першого стану своїм рапортом повідомив заславського повітового виконавця, що пояснення князівської адміністрації не відповідає дійсності і дороги таки проходять через володіння Сангушка. Як результат, повітовий виконавець приймає рішення: «оскільки матеріал для виправлення доріг має бути відпущений власниками, а селяни ж мають лише проводити роботи з виправлення доріг, а тому .. наказую негайно вимагати від князя Сангушко асигнувань на необхідний матеріал, не приймаючи жодних пояснень». Однак навіть попри такі суворі звернення Білогородська адміністрація відмовлялася виконувати розпорядження, затягуючи час. Врешті в листопаді 1894 року управитель білогородським маєтком Сливинський та повірений князя Сангушко Іздебський, повідомляють повітову владу, що дороги ремонтуватися не будуть оскільки вони не належать до маєтностей Сангушко. Підсумком цієї епопеї стала підготовка плану проведення ремонту доріг та виділення необхідних будівельних матеріалів у 1896 році.

Цього дня у 1906 році Подільська «Просвіта» відкрила в Кам’янці-Подільському першу бібліотеку та канцелярію. Через декілька днів Товариство влаштувало перше українське гуляння. В перший рік діяльності Подільська «Просвіта» заснувала у місті книжковий кіоск і пересувний пункт для торгівлі легальною українською літературою.

Газета «Подолія» від 14 червня 1907 року подавала статистику освіченості жителів Подільської губернії. У статті йшлось що рівень освіченості доволі низький. Серед тримільйонний населення лише один відсоток мав рівень освіти вище початкового.
«Наскільки у нас, на Поділлі, мало розвинена грамотність, можна судити з наступних цифр: в губернії з трьох з половиною мільйонним населенням числиться грамотних взагалі - 32,8 відсотка, в тому числі більш як один відсоток отримали освіту вище початкового рівня. При цьому слід зауважити, що в окремих повітах відсоток грамотного населення розподіляється далеко не однаково. Так, вище за все грамотність варто в Вінницькому повіті - 43,5% грамотних, потім в Кам'янець-Подільському повіті - 35,7%. Найнижче грамотність в Летичівському повіті, де відсоток грамотних ледь доходить до 27,5% ».

14 червня 1943 року артисти Кам'янець-Подільського міського театру організували концерт для німецьких солдатів. Під час окупації міста (1941-1944 роки), намагаючись прихилити на свою сторону місцеве населення, окупаційна влада підтримувала розвиток освіти та культури. В місті відновив свою роботу обласний державний історичний архів, та відновили роботу міського театру. Практично всі подальші культурні заходи проводилися перед особовим складом німецьких частин, що дислокувалися в місті.

14 червня 1993 року у Хмельницькому засновано муніципальний духовий оркестр. За ініціативи тодішнього мера міста Михайла Чекмана й колективу музикантів, яку підтримали депутати міської ради. Оркестр є дипломантом та лауреатом чисельних мистецьких конкурсів та фестивалів. У різні роки оркестром керували: Анатолій Слюсар, Василь Станко, Заслужений артист України Сергій Рабійчук, Володимир Боруцький. У 2009 році при оркестрі створено перший в Україні колектив мажореток “Альфа”.

Минулого року 14 червня у Хмельницький підтопило. Після не тривалої, але рясної зливи на багатьох вулицях міста неможливо було ні проїхати, ні пройти.

14 червня вулиці Хмельницького підтопило. Фото: 0382.ua 14 червня 2018

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую