ye-logo.v1.2
23 Лютого, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 15 серпня

Історія 886
15 серпня 463 роки тому розпочато роботу з написання Пересопницького Євангелія
15 серпня 463 роки тому розпочато роботу з написання Пересопницького Євангелія. Фото: uateka.com

Про події краю, які стали історією.

15 серпня 463 роки тому розпочато роботу з написання Пересопницького Євангелія. Згідно з історичними даними, роботу над створенням рукописної пам'ятки почав писець Михайло Васілієвич 15 серпня 1556 року у Заславі (нині Ізяслав Хмельницької області), а завершена вона була 29 серпня 1561 року в Пересопницькому монастирі (с. Пересопниця Рівненської області). Пересопницьке Євангеліє один із перших українських перекладів канонічного тексту Четверо євангелія. Написане воно староукраїнською писемною мовою. Усе, що відомо дотепер про цю пам’ятку, почерпнуто переважно з її тексту – із записів післямови та у кінці окремих частин. Зокрема, відомо що фундувала працю над рукописом дружина князя Кузьми Івановича Заславського Настасія Юріївна, яка походила з роду Гольшанських. Від часу свого завершення пам'ятка зберігалася у Пересопницькому монастирі, від 1799 року в архіві бібліотеки Переяславської семінарії. 1919 року пам'ятку було передано до Центрального пролетарського музею Полтавщини, а 1940 року — до новоствореного Художнього музею. 1941 року, разом із цінностями музею, пам'ятка була евакуйована на Схід. По війні вона була передана до заповідника «Києво-Печерська лавра». Від 24 грудня 1947 року — у відділі (тепер інституті) рукопису Бібліотеки АН УРСР (нині Національна бібліотека України ім. В. Вернадського), де й зберігається дотепер. Пересопницьке Євангеліє важить 9 кілограмів 300 грамів, писана пізнім уставом на пергаменті форматом 380 на 240 міліметрів, складається з 482 аркушів. З 1991 року, стало традицією під час присяги Президента на вірність народові України поряд з Конституцією України та Актом проголошення незалежності України класти Пересопницьке Євангеліє як найдорожчу духовну святиню. На ньому під час інавгурації присягали президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Петро Порошенко і Володимир Зеленський.

15 серпня 1976 року розпочала роботу Хмельницька середня школа №22. Перші дні роботи навчального закладу нагадували будівництво. Всі вчителі на чолі з директором активно готували школу до навчання: мили навчальні аудиторії, саджали дерева, квіти, завозили підручники. 31 серпня 1976 року школа відчинила свої двері для своїх перших учнів, яких було майже дві тисячі. Вона була найбільшою школою міста станом на 1976 рік, а на початку 80-х років кількість учнів вже сягала близько трьох тисяч.

15 серпня у 1996 році було засноване держане підприємство Науково-технічний комплекс «Завод точної механіки». Розташоване у Камянці-Подільському і входить до складу ДК «Укроборонпром», як спеціалізоване підприємство з розробки та виробництва артилерійсько-стрілецьких озброєнь. В даний час завод спеціалізується на розробці та виготовленні військової техніки, а саме: гармат ЗТМ1, ЗТМ2 та ланок Л-30. Підприємство є єдиним заводом в Україні, де виготовляється артилерійсько-стрілецька зброя калібром до 30 міліметрів.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую