ye-logo.v1.2

У Полонному зробили реконструкцію рідкісної гармати. Оригінал свого часу викупили з металобрухту

Історія 2097
Щоб повернути унікальну знахідку небайдужі полончани зібрали кошти та викупили артефакт
Щоб повернути унікальну знахідку небайдужі полончани зібрали кошти та викупили артефакт. Фото: зі сторінки Сьогодення громади. Полонне у фейсбуці

На щастя, небайдужі полончани викупили артефакт та передали до музею.

Реконструкцію унікального артефакту на основі уламка мортири - гармати другої половини XVII століття - знайденого випадково у Полонному в 2019 році, днями подарували Полонському історичному музею. Виготовили гармату за кресленнями науковця Інституту археографіі? та джерелознавства імені Михайла Грушевського Олега Мальченка.

«Експонат – це копія на основі знайденого уламка мортири під час прокладання водогону в нашому місті, - розповів сайту «Є» директор музею Олександр Дацик. – Цю копію подарував музею полончанин Віктор Яськов, а виготовили його місцеві майстри за гіпотетичною реконструкцією на основі мортир із замку Вісніч, що в Польщі. Сам же оригінал також зберігається в нашому музеї».

Як розповідає Олександр Дацик, знайдена частина гармати рідкісна і має досить цікаву історію.

«Її знайшли випадково під час прокладання вогодону, - пригадує він. – Тоді під час робіт працівники випадково натрапили на провалля. Саме там вони знайши уламок гармати і… здали його на пункт прийому металобрухту».

Щоб повернути унікальну знахідку небайдужі полончани зібрали кошти та викупили артефакт. Уламок мортири передали до Полонського історичного музею.

Реконструкцію унікального артефакту зробили на основі уламка мортири - гармати другої половини XVII століття, знайденого під час прокладання водогону. Фото: Muzeum Polonne

«З якими історичними подіями пов’язана знахідка саме в цьому місці – сказати непросто, - каже Олександр Дацик. – Уламок мортири знайшли на місці рову, який був розташований перед в’їздом у фортецю, яка була свого часу знищена. Колись саме з цього боку була розташована в’їзна Крива брама до фортеці. Назва її, що цікаво, пов’язана з тим, що брама розташовувалася несиметрично відповідно до бастіонів. До речі, в інвентарі князів Острозьких за 1620 рік, є описи частини розірваної гармати. Вона це чи ні – достеменно стверджувати щось важко. Утім, спеціалісти з артилерії, які оглядали експонат, кажуть, що вона може датуватися другою половиною XVII століття. І подібні гармати є в замку Вишніц в Польщі, який належав князям Любомирським».

Олександр Дацик додає, що в Україні таких мортир було знайдено дуже мало. Саме тому експонат справді унікальний. Побачити його, а також подаровану реконструкцію гармати можна у Полонському історичному музеї.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую