FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
25 Липня, 2024

Передача Сатанова та пам’ятник Юхиму Сіцінському — 8 вересня в історії

Свято-Троїцький монастир у Сатанові, датований ХVI століттям. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

8 вересня 1431 року польський король Владислав ІІІ надав Сатанів, який на той час був селом, з прилеглими Яблоновим, Стрийовим, Постолівцями та Борщівкою, у право вічного спадкування Петру Одровонжу — воєводі Подільському, старості Самбірському. Про це зазначає історик Світлана Маркова у статті «Магдебурзьке право в Україні як передумова формування громадянського суспільства (на прикладі містечка Сатанів)».

За її словами, це надання мало низку застережень. Зокрема, дідич сам або через рівного собі заступника має жити у наданих йому маєтностях. Він має ставити у закордонні походи 6 списників і 12 стрільців, а коли потрібно обороняти край — ставати з усіма людьми. Він не може передати свої маєтності третій особі без королівської згоди. Крім того, його піддані мають давати податки, які були за давніших володарів Поділля Коріятовичів.

У 1436 році польський король Владислав ІІІ підтвердив жалувані грамоти свого попередника і залишив Сатанів в руках Одровонжів, а також надав поселенню привілей на Магдебурзьке право. Проте аналіз документу дозволяє радше говорити про запровадження елементів «німецького права» в устрої Сатанова. Далі Владислав ІІІ 24 серпня 1444 року дозволив Одровонжам заложити місто і надав Сатанову «право німецьке», яке мав Зіньків та інші міста», — зазначила Світлана Маркова.

Цей день в історії Хмельниччини

У Кам’янці-Подільському 8 вересня 1994 року відкрито пам’ятник Юхимові Йосиповичу Сіцінському. Відомого історика, археолога, культурно-громадського діяча Поділля, священника Юхима Сіцинського, сучасники називають «душею подільської історії». У радянський час він зазнав утисків. Він був членом Комітету охорони пам’яток старовини, мистецтва і природи, почесним членом Кам’янець-Подільського наукового товариства при Всеукраїнській академії наук.

Після другого арешту в 1929 році вчений не зміг знайти роботу в Кам’янці-Подільському і змушений був переїхати до столиці, де працював науковим співробітником Всеукраїнського музейного містечка. Проте 1933 року був звільнений і змушений повертатися до Кам’янця-Подільського, де прожив останні роки свого життя. Помер Юхим Сіцінський 7 грудня 1937 року й був похований на Руськофільварецькому кладовищі. Могилу вченого можна відвідати й нині.

8 вересня 2014 року у Львівському військовому госпіталі помер спецпризначенець з Дунаївців Євген Добровик. Герой отримав важкі поранення 4 вересня під час виконання бойового завдання у Луганській області. 24-річний військовий служив у 8-му окремому полку спеціального призначення.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1941 рік — Під час Другої світової війни німецькі війська повністю оточили Ленінград (радянська назва Санкт-Петербургу) і взяли його в кільце. Облога, відома як «Блокада 900 днів», тривала 872 дні та спричинила смерть понад мільйона людей.

1952 рік — У США вперше вийшов друком роман Ернеста Хемінгуея «Старий і море».

1989 рік — На Перших Всеукраїнських зборах у Києві засновано «Народний Рух України за перебудову». Його першим керівником обрано поета Івана Драча.

Цього дня народилися

1896 рік — Олександр Соколовський, український письменник доби Розстріляного Відродження.

1897 рік — Юхим Голишев, український композитор, скрипаль та художник.

1913 рік — Петро Войновський, український політичний, військовий і громадський діяч, борець за незалежність України.

Читайте також: У Хмельницькому перейменують низку вулиць: яка їх історія