ye-logo.v1.2

Перший хмарочос у Хмельницькому та загибель розвідника Максима Яровця - 5 жовтня в історії

Історія 15266
5 жовтня 1978 року у Хмельницькому почали будувати перший «хмарочос»
5 жовтня 1978 року у Хмельницькому почали будувати перший «хмарочос». Фото: wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

5 жовтня 1978 року у Хмельницькому почали будувати перший «хмарочос». Таку назву будинок отримав, через те, що мав 16 поверхів, до цього у місті таких багатоповерхівок не будували. Зводили його на розі вулиць Фрунзе і Карла Маркса (нині Кам’янецької та Подільської). Роботи йшли цілодобово. За 24 дні монолітна бетонна коробка 16-поверхового будинку була зведена. Далі ще 24 дні опалубку опускали і проводили монтаж перекриттів поверхів. Таких темпів спорудження висотних будинків наше місто ще не знало. Цей успіх будівельників став подією не тільки в масштабах міста, але і всієї України.

Хмельницький «хмарочос» мав декілька принципових нововведень – вперше в Україні для спорудження монолітних бетонних стін було застосований метод ковзної опалубки, а перекриття поверхів монтувалося зверху донизу. Незабаром, неподалік від першого, виріс другий 16-поверховий будинок, і ось-ось повинні були споруджувати третій. Але проєкт завершити так і не вдалося – почалися труднощі зі зносом старих будинків і відселенням їхніх мешканців.

Цей день в історії Хмельниччини

5 жовтня 1883 року народився Петро Болбочан - український військовий діяч, полковник Армії УНР, очільник Кримської операції зі звільнення Криму від більшовиків та взяття під контроль Чорноморського флоту. З листопада 1918 року по січень 1919 року Болбочан керував Обороною північно-східної України. Був поборником самостійної та незалежної України, категорично виступав проти союзу з більшовиками та Росією. Чітко притримувався державницької позиції, мріяв про сильну армію. В одному з наказів військам наголошував: «ніяких совєтів робочих депутатів, монархічних організацій… я не допущу. Підкреслюю, що ми боремося за самостійну демократичну Українську Республіку, а не за єдину Росію, якою б вона не була – монархічна чи большевицька».

Після революції Болбочан активно розпочав організацію українських військових частин і допоміг у формуванні 1-го Українського полку імені Богдана Хмельницького з частин російської армії. Сформував з добровольців 5-го корпусу Південно-Західного фронту російської армії 1-й Український республіканський полк та став його командиром.

Із листопада 1918 року по січень 1919-го Болбочан керував Обороною північно-східної України.

Він різко критикував непослідовну, суперечливу політику уряду УНР та його міністрів. Вказував їм на явні помилки та прорахунки. 22 січня 1919 року Болбочана усунули від командування Запорізьким корпусом. Його заарештовують за наказом Омеляна Волоха командира Богданівського полку, який згодом вдався до антиурядових акцій та, зрештою, поцупивши державну скарбницю, втік до більшовиків.

Петро Болбочан із дружиною. Фото: h-manchulenko.vkursi.com

Почалося слідство, яке не дало підстав для звинувачення Болбочана. Слідство зайшло у глухий кут. Але представники лівих соціялістичних течій на чолі з Винниченком вимагали для Болбочана суворого покарання, вбачаючи у ньому перешкоду на шляху порозуміння із московитами на бік яких вони все більше схилялися.

Петра Болбочана викликають до Чорного Острова, де він зустрічається з Петлюрою. Йому ставиться завдання — формування частин з Українських полонених в Італії. Болбочан погодився. Проте уряд УНР чомусь всіляко відтягував нове призначення. 6 червня 1919 року, намагаючись прискорити нове призначення, Петро Болбочан приїхав до Проскурова. Проте 9 червня з’явився несподіваний наказ, в якому Болбочана звинуватили у самовільному захопленні влади. Розпочалося нове слідство.

Болбочан завдяки великій симпатії у військах, мав змогу втекти. Однак не зробив цього, бо прагнув довести, що за ним немає жодної провини. А 10 червня 1919 року полковника вже заарештували. 12 червня над ним відбувся приспішений військово-польовий суд. Петра Болбочана звинувачували у невиконанні наказів, незаконному захопленні командування та участі в широкомасштабній змові з метою державного перевороту в умовах військового часу. 28 червня 1919 року о 22.00 Петра Болбочана розстріляли на станції Балин (Дунаєвецький район). На момент виконання вироку талановитому полководцеві було лише 35 років.

Протестуючи проти такого рішення, В’ячеслав Липинський, який на той час очолював дипломатичне представництво УНР у Відні, писав: «Такими фактами, як розстріл Отамана Болбочана, Правительство Української Народньої Республіки стало виразно на шлях вузькопартійного терору….»

До речі, 4 жовтня 2020 року, в Києві відкрили перший в Україні пам’ятник полковнику армії Української Народної Республіки Петру Болбочану.

 4 жовтня 2020 року в Києві відкрили перший в Україні пам’ятник полковнику армії Української Народної Республіки Петру Болбочану. Фото: radiosvoboda.org

У 2011 році цього дня у Хмельницькому ляльковому театрі відкрили зимовий сад. Таким презентом потішили актори своїх маленьких відвідувачів і їхніх батьків у день відкриття – 42 театрального сезону. Окрім всіляких квітучих і колючих рослин у напівскляному сонячному приміщенні оселилися папуги, морські свинки і хом’ячки. До цього часу, всі відвідувачі театру, можуть провести час у зимовому саду.

У 2016 році 5 жовтня у зоні проведення операції об'єднаних сил, загинув хмельничанин Максим Яровець. Військовий був командиром роти глибинної розвідки 130-го окремого розвідувального батальйону Оперативного командування «Захід» Сухопутних військ Збройних Сил України. Виконуючи бойове завдання поблизу Мар'їнки підірвався на міні. Максиму був 21 рік.

У 2019-у році на честь Максима Яровця назвали потяг «Хмельницький – Лисичанськ». Ініціював такий крок друг учасника АТО Владислав Бондар, аби увіковічити пам'ять свого товариша.

21-річний Максим був командиром роти окремого 130-го розвідувального батальйону. Фото: із Фейсбуку

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1931 рік - Американці Клайд Пангборн і Х'ю Херндон завершили перший у світі безпосадковий переліт через Тихий океан. Їх політ почався 3 жовтня і тривав 41 годину 31 хвилину, за які мандрівники перелетіли монопланом Bellanca CH-200 з Японії до США, подолавши більше 8 тисяч кілометрів.
• 1962 рік - У Великобританії вийшов перший сингл The Beatles «Love Me Do».
• 1962 рік - У лондонському концертному залі «Павільйон» відбулась прем'єра фільму «Доктор Ноу» за однойменною новеллою Яна Флемінга. Незважаючи на суперечливі відгуки критиків, більшість з яких через багато ляпів і немотивованих сюжетних поворотів вважали стрічку комедійною пародією на шпигунські бойовики, вона виявилася комерційно успішною і стала першою у цілій серії про пригоди британського суперагента Джеймса Бонда.
• 1974 рік - Американець Девід Кунст завершив першу в світі пішу кругосвітню подорож. Зносивши 21 пару взуття, відвідавши чотири континенти та тринадцять країн, він подолав шлях довжиною 23 тисячі кілометрів і повернувся на батьківщину до місця старту в містечко Васека, штат Міннесота.

В цей день народилися

• 1864 рік - Луї Жан Люм'єр, французький вчений, винахідник кінематографа, апарату для знімання і проеціювання «рухомих фотографій».
• 1930 рік - Павло Романович Попович, радянський космонавт, перший українець у космосі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую