ye-logo.v1.2

Поховання часів Культури кулястих амфор та відкриття «Мулен Руж» - 6 жовтня в історії

Історія 2572
У Старосинявському районі 6 жовтня 2011 року виявили давнє поховання
У Старосинявському районі 6 жовтня 2011 року виявили давнє поховання. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У Старосинявському районі 6 жовтня 2011 року виявили стародавнє поховання. У долині «Коханів» під час орання городу натрапили на стародавнє поховання.  Тракторист відчув, що копач зачепив щось тверде. Аби не зламати техніку, чоловік зупинився. Виявилося, метал зачепив чималий камінь. При спробі його витягнути з'ясувалося, що це плита-обеліск.

В результаті археологічних розкопок під кам’яною плитою було виявлено скелети шести людей, рештки кулястої амфори та кістяна пряжка довжиною 15 сантиметрів. За версією історика Володимира Захар’єва, це поховання належить до Культури кулястих амфор і проведене 4,5 тисячі років тому. Такі поховання на Хмельниччині досить рідкісні.

Цей день в історії Хмельниччини

6 жовтня 1918 року видання «Подольская мысль» повідомило читачів, що завдяки старанням місцевих просвітян у Жванці (нині село у Кам’янець-Подільському районі — авт.) засновується довгоочікуване вище навчальне училище імені гетьмана Петра Сагайдачного. Цей факт у статті «Просвітницькі товариства Поділля на шпальтах газети «Подольская мысль» доби Гетьманату Павла Скоропадського» згадує науковець Віктор Адамський.
За його словами, на час оприлюднення цієї новини у навчальному закладі вже були призначені інспектор і вчителі. А на селянському зібранні, яке відбулося 27 вересня 1918 року, одноголосно було ухвалено придбати для училища ділянку садибної землі, достатньої для побудови необхідних помешкань, а також безкоштовно надати для використання кар’єри піску, глини та каміння. Це мало б суттєво полегшити будівництво.

Історики Віктор і Володимир Морози у статті «Пашковецька республіка у світлі подій Національно-визвольної революції 1917-1920 років» пишуть, що жителі Пашковецької волості (у той час вони оголосили власну незалежну республіку — авт.) вороже ставилися до УНР і не спряли просуванню її військ, що ускладнювало боротьбу з більшовиками. Про це свідчать архівні документи. Зокрема, доповідь начальника Подільського губернського політичного відділу датована 6 жовтням 1919 року. Чиновник зазначав, що селяни Пашковецької волості Проскурівського повіту і Бахматовецької волості Летичівського повіту ставлять рішучий опір проведенню примусової мобілізації.

«21 вересня 1919 року біля села Скаржннці між селянами та відділом з мобілізації відбулася стрілянина, під час якої було вбито двох козаків, кількох порвано, а відділ обеззброєно. У цій стрілянині брали участь селяни сіл Гринівці, Пашківці, Скаржинці. Ці села мають понад 500 озброєних людей. Повсталі заявляють, що на мобілізацію не підуть і нікого у село не пустять. На випадок наступу села розділені на три групи й кожне з них буде обороняти свої ділянки», — пишуть історики з посланням на доповідь начальника Подільського губернського політичного відділу.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1648 рік - Після перемоги над польською армією у битві під Пилявцями, українсько-татарське військо під керівництвом Богдана Хмельницького взяло в облогу Львів. Маючи достатньо війська, щоб захопити місто, Хмельницький, однак, відмовився штурмувати його, обмежишись грошовим викупом.
• 1889 рік - У Парижі вперше відкрилося кабаре «Мулен Руж». Жозеф Оллер і Шарль Зідлер приурочили його відкриття до початку Всесвітньої вистаки і завершенню будівництва Ейфелевої вежі.
• 1975 рік - Після повторної перемоги над німецькою «Баварією» з рахунком 2-0 (перший матч закінчився виграшем киян 1-0) київське «Динамо» виграло європейський Суперкубок з футболу. Всі 3 голи у цих іграх провів Олег Блохін, якого у кінці року «Франс Футбол» визнав найкращим футболістом Європи і вручив «Золотий м'яч».

В цей день народилися

• 1851 рік - Федір Андрійович Лизогуб, український громадський і державний діяч, голова Ради міністрів Української Держави (1918).
• 1876 рік - Сергій Олександрович Єфремов, український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури, академік Української Академії Наук (з 1919)

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую