ye-logo.v1.2

Ізяслав сто років тому та 400-річчя Хотинської битви - 9 жовтня в історії

Історія 661
Так виглядав краєвид Старого міста Заслав у 1928 році
Так виглядав краєвид Старого міста Заслав у 1928 році. Фото: ілюстрація з книги «Міста і містечка»

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

9 жовтням 1926 року датований акт, складений у Заславі (нині Ізяслав) Київським крайовим інспектором з охорони пам’яток матеріальної культури. Він оглядав будівлі колишнього замку князів Сангушків. У документі інспектор констатував факт неуважного й недопустимого ставлення до видатної архітектурної пам’ятки. Таку реакцію інспектора викликав ремонт і перебудова комплексу у військове містечко. В документі інспектор зазначив: «Внутрішній ремонт палацу фактично закінчений і робити зараз висновки про те, наскільки він зберіг чи знівечив старі архітектурні форми — дуже важко. Внутрішні форми палацу ще зберегли деякі старі частини: клітку сходів з закладеними цеглою аркадами вгорі, парні колони в деяких покоях нижнього та верхнього поверхів, пілястри, частини ліплення».

Цей день в історії Хмельниччини

9 жовтня 1814 року створено Подільську губернську гімназію. В майбутню гімназію реорганізували вінницьку школу, яка з 1804-го діяла на правах Подільської гімназії. Через польське повстання навчальний заклад перевезли у Кам’янець-Подільський, де його відкрили 1 січня 1833 року. Але гімназія надалі була польською, тому вчилися у ній здебільшого діти католиків.

Гімназія у Кам'янці-Подільському, листівка початку ХХ століття . Фото: uk.wikipedia.org

Історики Віктор і Володимир Морози у статті «Пашковецька республіка у світлі подій Національно-визвольної революції 1917-1920 років» зазначають, що 9 жовтня 1919 року в селах Пашковецької волості вибухнуло повстання. Проскурівський повітовий комісар спільно з начальником міліції виїхали у туди на зібрання волості, на які прибуло по два уповноважені представники кожного села та багато молоді.

«Проскурівський повітовий комісар і начальник міліції прибули у село, щоб визначити причини озброєного виступу селян проти мобілізації. За словами селян, мобілізаційна комісія грабувала людей, а козаки знущалися з них. Наприклад, у Стуфчинці козаки знайшли самогон і пиячили майже цілий день. Такі дії змусили селян вдатися до збройного виступу. Тоді представники влади УНР проінформували місцеве населення про загрози українській державі та потребу захисту від зовнішніх ворогів. Однак це не вразило селян. Ті заявили, що українську владу ніхто не обирав, тому вони можуть її підтримувати, та що їм набридла війна», — пишуть історики Віктор і Володимир Морози.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1621 - у Хотині підписано мирний договір між Річчю Посполитою й Османською імперією, за яким Річ Посполита зобов'язувалась утримувати козаків від походів на татарські і турецькі володіння, а Туреччина - своїх васалів від нападів на територію Речі Посполитої.

У вересні - на початку жовтня 1621 року біля стін Хотинської фортеці проходили події знаменитої Хотинської битви, яка прославила запорозьких козаків на чолі із гетьманом Петром Конашевичем-Сагайдачним і стала зламним моментом в історії Османської імперії.. І вже 9 жовтня 1621 року Султан Осман II був змушений укласти з представниками Речі Посполитої Хотинський мир.
• 1874 - у Берні представники 22 країн створили Всесвітній поштовий союз.
• 1944 - вийшов указ НКВС/НКДБ про заходи із посилення боротьби з ОУНівськім підпіллям і ліквідації озброєних банд ОУН у західних областях України.
• 1989 - на Центральному телебаченні СРСР відбувся перший телесеанс Анатолія Кашпіровського.
• 2006 - КНДР провела перше підземне випробування своєї ядерної бомби.
• 2009 - Нобелівську премію миру присудили президентові США Бараку Обамі.

В цей день народилися

• 1904 - народився Микола Бажан, український радянський поет, письменник, перекладач, громадський і державний діяч.Був членом президій ВР СРСР та УРСР, академіком, багаторічним головою редакції Української радянської енциклопедії.
• 1940 - народився Джон Леннон, англійський рок-музикант, співак, композитор, поет, художник, громадський діяч, засновник і лідер групи «Бітлз».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую