ye-logo.v1.2

Багатотисячні демонстрації на Поділлі — 17 жовтня в історії

Історія 2308
17 жовтня в історії Хмельниччини, України, світу
17 жовтня в історії Хмельниччини, України, світу. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Після опублікування маніфесту 17 жовтня 1905 року уже на другий день прокотилися багатотисячні демонстрації протесту в містах Кам’янці-Подільському, Проскурові, Вінниці, Могилів-Подільському.

У січні 1905 року в Петербурзі була розстріляна масова мирна демонстрація трудящих. Звіряча розправа над маніфестантами викликала загальне обурення в населення усіх регіонів і поклала початок демократичній революції, яка набрала кривавого характеру й затяглася на три роки. Перебуваючи у складі Російської імперії, у цей час Поділля було одним з епіцентрів боротьби населення за свої права і свободи.

У січні 1905 року почалися стихійні та організовані виступи і протести в більшості міст і сіл регіону. У відсталій економічно аграрній Подільській губернії, де було всього 36 тисяч робітників підприємств в страйках взяло участь 15 тисяч чоловік. Водночас аграрний рух охопив усі повіти краю. На Поділлі відбулося 475 селянських страйків та виступів проти поміщиків та управителів маєтків. Селяни нападали на панські садиби, розбирали збіжжя комор, здійснювали масові порубки у поміщицьких лісах, захоплювали пасовища, а під час страйків домагалися виконання економічних вимог.

Прикладом може слугувати страйк 400 селян міста Городка та навколишніх сіл Кам’янецького повіту за свої права та підвищення зарплати проти місцевих поміщиків, який відбувся у квітні того ж року. Проти страйкарів була кинута поліція, яка силою придушила цей виступ та арештувала 8 селян організаторів. Загалом на Поділлі у 1905 році відбули тюремне ув’язнення за участь у заворушеннях 1 312 селян.

Днем за днем революційні виступи у містах і селах хвилею прокочувалися по Поділлю. Після ж опублікування царського Маніфесту 17 жовтня 1905 року уже на другий день прокотилися багатотисячні демонстрації протесту у містах Кам’янці-Подільському, Проскурові, Вінниці, Могилів-Подільському. В жовтні-грудні революційні виступи набрали найвищого піднесення. Влада змушена була ввести військовий стан, кинути на придушення виступів населення поліцію, жандармів, регулярні війська, чинити розправи, йти на поступки, маневрувати. Влада відчула силу народу.

Цей день в історії Хмельниччини

17 жовтня 1869 року Проскурівський повітовий суд почав видавати свідоцтва про стан маєтностей в окрузі. Так, княгиня Анна Абамелек звернулася з проханням про видачу їй свідоцтва про стан її маєтку – частини села Гринівець Лісових, яке отримала вже за тиждень. З подібним проханням звернувся і повірений поміщиці Лизогуб Кубашевський, отримавши свідоцтво про стан маєтку в селі Гречани (нині мікрорайон обласного центру). В той період землевласники звертались за свідоцтвами про стан маєтностей, готуючись до продажу своїх володінь.

У 1972 році в Кам’янці-Подільському засновано міську стоматологічну поліклініку. Цього дня сесія міськради затвердила план розвитку міста на 1973 рік, в якому зазначила, що в місті має почати діяти стоматологічна поліклініка.

17 жовтня 2017 року у зоні проведення АТО загинув Олександр Омельчук, позивний «Механ» з села Велика Боровиця Білогірського району. Військовий був солдатом 2-го батальйону 128-ї бригади. Загинув внаслідок вчиненого терористами мінометного обстрілу позицій у Жованці (смт Зайцеве).

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1483 - Папа Римський Сікст IV заснував іспанську інквізицію.
  • 1831 - Майкл Фарадей провів перше успішне випробування електричного динамо, відкривши електромагнітну індукцію.
  • 1967 - у Великій Британії опубліковано "Акт про аборти", який поклав початок легалізації у Західній Європі штучного припинення вагітності.
  • 1888 - вийшов перший примірник журналу «National Geographic». Через брак матеріалів спочатку він друкувався нерегулярно, лише згодом почав виходити щомісячно.
  • 1979 - Матір Тереза стала лауреатом Нобелівської премії «за утвердження миру внайважливішій сфері, захищаючи недоторканість людської гідності».

В цей день народилися

  • 1814 - народився Яків Головацький, український галицький лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик і педагог. Співзасновник об'єднання "Руська трійця", співавтор збірника "Русалка Дністровая".
  • 1936 - народився Іван Драч, український письменник, сценарист, політичний і громадський діяч. Засновник і перший голова Народного руху України, народний депутат України.
     

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую