ye-logo.v1.2

Нетішин став містом обласного значення, а Кам’янцю подарували оленя - 21 жовтня в історії

Історія 24962
21 жовтня 1993 року місто Нетішин з районного підпорядкування було віднесено до категорії міст обласного значення
21 жовтня 1993 року місто Нетішин з районного підпорядкування було віднесено до категорії міст обласного значення. Фото: perspekt.org.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

21 жовтня 1993 року Постановою Верховної Ради України місто Нетішин районного підпорядкування було віднесено до категорії міст обласного значення. Символічною для міста ця дата стала ще й через те, що цього ж дня Верховна Рада України скасовує мораторій на будівництво атомних електростанцій. У Нетішин продовжили спорудження енергоблоку № 2, його будівництво зупинили у 1990 році з прийняттям мораторію. Пуск енергоблоку відбувся у 2004 році. Нетішин єдине місто з міст-супутників атомних станцій, яке залишило свою історичну назву. Перша згадка про Нетішин з’явилася ще у 17 столітті і зберігається дотепер, хоча на початку 1980-х мало не змінилась на «Островський».

Цей день в історії Хмельниччини

Цікаві згадки про цей день містять відомості про економічні та торгові зв’язки Кам’янця. З історичних джерел відомо, що імпортні товари до міста потрапляли в основному, через Ісаковецьку та Гусятинську митниці. Саме звідти на початку XIX століття привозив товари до губернського міста кам'янецький міщанин Маєркович.

У журналах засідань Ісаковецької карантинної контори, яка була відкрита 17 квітня 1801 року міститься значна кількість відомостей про жваву торгівлю кам'янецьких купців з хотинським райя (підданим). Так, восени 1802 року із Хотина до Кам'янця через Ісаковецький карантин повернулися купець першої гільдії Чайковський, міщанин Асланович і єврей Нухімович, які перебували там у комерційних справах. 21 жовтня того ж року з турецького міста Галац через карантин кам'янецькому купцеві Нагабідовичу було привезено 2 підводи різноманітного товару: 6 діжок тютюну, 2 - солодких сиропів і варення, 1 ящик черешневих чубуків, пшона «сарацинського» 2 мішки. 25 жовтня цей купець отримав 4 ящики лимонів, 1 мішок каштанів, 1 шкіряний мішок маслин, 1 діжку соленої ікри. Серед товарів Нагабідовича були і 40 рулонів червоного кумачу, парча тощо.

21 жовтня 1918 року в Подільській губернії йшла активна підготовка до зустрічі гетьмана Павла Скоропадського. Керівника держави очікували на урочисте відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету. Ще 14 жовтня, тобто за тиждень до урочистостей, Подільський губернський староста зателеграфував інспектору залізничних шляхів Міністерства внутрішніх справ Української держави, виклавши інформацію про підготовку візиту Павла Скоропадського: «У зв’язку з приїздом 22.10. Гетьмана до Кам’янця-Подільського прохання дати розпорядження підпорядкованим дільничим начальникам варти погодити з повітовими старостами відповідних повітів по питанню планомірної організації охорони слідування силами залізничної і загальної варти».

Гетьманат Павла Скоропадського надав Поділлю можливість вийти в освітньому плані на високий рівень і стати на один щабель із Харковом, Катеринославом (нині Дніпро), Одесою та Києвом. Фото: з m.day.kyiv.ua

Весь залізничний шлях, яким мав просуватися Скоропадський, розподілили на дільниці і закріпили за ними громадських охоронців (сільські посадовці, заможні хлібороби власники). Так, Проскурівський повітовий староста доповідав, що на залізничному шляху, який проходив територією повіту, створено шість дільниць: «130 вартових займають охорону при 45 посадових особах сільського управління, 20 особам резервної сотні доручена охорона вокзалу. Землевласники асигнували 1000 рублів на посилення утримання варти». Найбільше уваги приділили Кам’янцю-Подільському. В день приїзду керівника держави в місті збиралися зупинити роботу всіх торговельних і громадських підприємств. Було розроблено і погоджено план розміщення охоронців та прописано сценарій зустрічі.
Та за день до очікуваного приїзду, 21 жовтня, інспектор Подільської державної варти отримав від свого колеги з Волині таємну телеграму, яка заставила відповідальних осіб дати відбій усім, хто був залучений в підготовці зустрічі гетьмана. Вона була лаконічною: «Приїзд відмінений». Це означало, що свято відкриття університету відбудеться без керівника держави.

21 жовтня 1997 року кам'янчанин, скульптор Іван Свідер зробив подарунок для міста - скульптуру оленя. Цей власноручний витвір мистецтва було встановлено в парку біля в'їзду у Старе місто. Відомо, що на цьому ж місті і раніше була скульптура оленя, що простояла понад 20 років, Але, на жаль, її було зруйновано.


21 жовтня 1997 року кам'янчанин, скульптор Іван Свідер зробив подарунок для міста - скульптуру оленя. Фото: wikimapia.org

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1520 - Португальський мореплавець Фернан Магеллан відкрив 600-кілометрову протоку між континентальною частиною Південної Америки і островом Вогняна Земля, котра з'єднує Атлантичний і Тихий океани (сьогодні вона носить його ім'я). На її подолання пішло 38 днів і це змогли зробити лише три з чотирьох суден експедиції Магеллана.
• 1657 - На козацькій раді у Корсуні за присутності послів Швеції, Речі Посполитої, Туреччини, Кримського ханства, Семигорода, Молдови відбулась козацька рада, яка затвердила обрання Івана Виговського гетьманом Війська Запорозького і ратифікувала угоду про військово-політичний союз зі Швецією, за умовами якої король Карл Х Густав зобов'язувався домагатися визнання незалежності Гетьманщина зі східними кордонами аж по Віслу.
• 1907 - У піщаному кар'єрі поблизу міста Гейдельберг, велике герцогство Баден, була знайдена щелепа, яка належала найдавнішій викопній людині, що проживала 600 тисяч років тому. Незважаючи на те, що німецьким антропологом Отто Шотензаком Гейдельберзька людина була неправильно класифікована на шкалі еволюційного розвитку, ця знахідка стала першою із багатьох наступних, яка дала можливість виділити окремий вид прямоходячої людини, що була попередницею неандертальця і людини розумної.
• 1947 - Зі Львова розпочалась одна з найбільших депортацій депортація населення Західної України, яка увійшла в історію під назвою операція «Захід». Проведена спільними зусиллями республіканських та союзних МДБ та МВС, вона стала черговою у низці аналогічних заходів радянської влади, спрямованих на ліквідацію соціальної бази українського визвольного руху. За час її проведення до Сибіру і Казахстану було вивезено 26 682 сімей загальною кількістю 77 808 осіб.

В цей день народилися

• 1672 - Пилип Степанович Орлик, український військовий, політичний і державний діяч, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742 рр.).
• 1833 - Альфред (Бернхард) Нобель, шведський хімік, інженер, бізнесмен, винахідник динаміту (1868), засновник престижних міжнародних премій, які вручаються щорічно за видатні досягнення в галузі фізики, хімії, медицини, справі миру, а з 1968 року — в економіці.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую