ye-logo.v1.2

Подільські лікарі та Кармалюкова гора — 28 жовтня в історії

Історія 3470
Освячення лікарні для бідноти Поділля, будівництво якої ініціювали лікарі
Освячення лікарні для бідноти Поділля, будівництво якої ініціювали лікарі. Фото: tovtry.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У Кам’янці-Подільському 28 жовтня 1859 року було створено Товариство подільських лікарів. У домі доктора Олександра Кремера зібрались медики Баранецький, Нивинський, Залеський, Гурський, Старцев, Кремер, Ковальський і Пшиборовський. Вони й прийняли рішення про створення товариства, схвалили його статут і програму, а Олександра Кремера обрали головою. Опісля усім лікарям, які працювали на Поділлі, надіслали запрошення вступити у Товариство.

Товариство подільських лікарів проводило свої збори двічі на місяць. Окремо відбувалися засідання комісій, які діяли при ньому. Учасники кількох їх засідань розглянули питання про розвиток хвороб, які були найбільш поширеними на терені Поділля, та суспільне здоров’я.

Свою діяльність Товариство лікарів розпочало зі створення бібліотеки, яка інтенсивно наповнювалася коштом благодійних надходжень, обміну літературою зі спорідненими об’єднаннями лікарів України, Росії та Польщі, а також самих членів осередку. Таким чином у 1865 році ця книгозбірня зберігала 3 тисячі 526 томів. Водночас Товариство за безпосередньою участю Юзефа Ролле розпочало формувати перший на Поділлі краєзнавчого музею. До 1865-го його члени зібрали у містах і селах губернії 5 тисяч 40 зразків оригінальних експонатів, значна частина яких за своїм змістом і характером відзначалась унікальністю: колекції мінералів, мушель, стародруків, старожитностей тощо.

У 1859 році в Товариство подільських лікарів році входило 86 членів, у 1863-у — 117, а на початку 1865-у — 136. Товариство проіснувало до 1917 року, зосередивши свою роботу не лише на санітарно-гігієнічних і медичних питаннях, а й на краєзнавчій діяльності.

Цей день в історії Хмельниччини

Ввечері 28 жовтня 1921 року Подільська група Армії УНР під командуванням Михайла Палія-Сидорянська з боєм здобула Ярмолинці. Розбивши сили ворога, українські військові зупинилися у Ярмолинцях на ночівлю.

28 жовтня 1974 року постановою Ради Міністрів Української РСР створено заказник «Кармалюкова гора». У постанові дано коротку характеристику заказника: «Товтровий кряж, на якому зростає грабово-дубовий ліс із домішкою дуба скельного. Гора Кармалюка зв’язана з численними легендами. На горі є скіфське городище». Заказник розкинувся поблизу села Привороття Друге. Його загальна площа сягає 765 гектарів. Входить до складу національного природного парку «Подільські Товтри».

28 жовтня 2014 року у Львівському військовому шпиталі від тяжких поранень, отриманих у зоні проведення АТО, помер хмельничанин Руслан Ліщук. Герой служив у лавах механізованого батальйону 128-ї гірськопіхотної бригади. Під час розвідувальної операції в місті Щастя Луганської області він потрапив у засідку. За спиною Руслана Ліщука розірвалася граната. Внаслідок вибуху він залишився без ноги та руки й отримав поранення у голову. Спершу його доправили у Харківський шпиталь, де він опритомнів, а потім переправили у Львів. Лікарі впродовж двох тижнів боролися за його життя, але не змогли його врятувати.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1708 рік — Іван Мазепа виступив проти російського царя Петра I й оголосив про союз України зі Швецією. З останньою він уклав відповідний договір, який передбачав політичний статус України як незалежної держави по обидва боки Дніпра, з гарантіями непорушності її кордонів, законів, прав і привілеїв. Це рішення гетьмана не знайшло однозначної підтримки серед козацької старшини, для якої його антиросійський виступ виявився несподіванкою. Крім того, за подання Петра I православне духовенство піддало Івана Мазепу анафемі.

1886 рік — У Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття Статуї Свободи, яка стала подарунком Франції народу Сполучених Штатів Америки.

1940 рік — Президія Верховної ради СРСР прийняла указ про депортацію калмиків у східні регіони. Цілий народ звинуватили у «сприянні фашистам». Згодом аналогічні укази були прийняті щодо інших потенційно «небезпечних» народів. Відтак до червня 1944 року в Сибір і Середню Азію виселили 140 тисяч калмиків, 200 тисяч кримських татар, 400 тисяч чеченців, 100 тисяч інгушів, 80 тисяч карачаївців і 40 тисяч балкарців.

В цей день народилися

1466 рік — Еразм Роттердамський, голландський мислитель, письменник, філолог і богослов. Вважається одним з найбільших гуманістів Північного Відродження. Серед його творів — сатира «Похвала глупоті».

1872 рік — Терентій Пархоменко, український кобзар з Полісся.

1895 рік — Майк Йогансен, український поет і прозаїк доби Розстріляного відродження.

1955 рік — Білл Ґейтс, засновник і голова ради директорів корпорації «Майкрософт».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую