ye-logo.v1.2

Знищений більшовиками костел і будівництво Хмельницької АЕС — 10 грудня в історії

Історія 7784
Зображення римо-католицької приходської церкви в Дунаївцях
Зображення римо-католицької приходської церкви в Дунаївцях. Фото: акварель Наполеона Орди

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

10 грудня 1844 року було складено опис римо-католицької приходської церкви в Дунаївцях, яку в 1930-х знищили більшовики. Останні вісім десятиліть на місці костелу діяли виробництва споживчої кооперації Дунаєвецького району. Навіть технічні стоки колишнього хлібозаводу спускали у підвали та підземні катакомби.

У сховищах обласного архіву збереглися статистичні документи, які висвітлюють матеріальну частину костелу з кінця XVІІІ століття, коли Поділля внаслідок другого поділу Польщі було приєднано до Російської імперії. Зокрема, «Опис Дунаєвецької Римо-Католицької приходської церкви». Згідно з ним, костел було віднесено до другого класу, який отримував від держави на утримування щороку 500 рублів сріблом. Ймовірно, заснували його у 1639 році.

Дунаєвецький костел був кам’яним. Його довжина сягала 26 аршинів, а ширина — 20 аршинів (приблизно 18,4 і 14,2 метра). У перерізі він мав хрестоподібні форму – справа та зліва до головного залу костелу було примуровано дві каплиці. Поруч з основним вівтарем розташовувалася прибудова ризниці. Дах покривав дерев’яний гонт, а башточку, в якій висів невеликий дзвін, — біла жерсть. В костелі була кам’яна підлога та склепінчаста цегляна стеля. Світло до приміщення потрапляло через десять вікон. А костельне подвір’я огороджував кам’яний паркан, на якому перед входом у храм було зведено характерну для католиків плоску дзвіницю на чотири дзвони.

Про те, що Дунаєвецький костел був небідним, свідчить перелік його інвентарю з 845 різних предметів. Матеріалом для виготовлення 81 з них було срібло. Понад два десятки предметів були позолоченими.

Цей день в історії Хмельниччини

10 грудня 1975 року актом і постановою Ради Міністрів Української РСР визначено місце будівництва Хмельницької атомної станції. Через два роки туди прибули перші будівельники, щоб підгодовувати ділянку до запланованих робіт. А у лютому Міністерством енергетики і електрифікації видало наказ «Про початок робіт по будівництву Хмельницької АЕС». Цей документ розпочав процес широкомасштабного будівництва. Символічно, що саме 10 грудня в 1987 році було введено в дію енергоблок №1. Через два тижні його під’єднали до мережі.

10 грудня 2015 року в Хмельницькому кілька сотень аграріїв вийшли на мітинг. Причиною їх невдоволення став запропонований урядом новий варіант Податкового кодексу. Зокрема, він передбачав скасування усіх податкових пільг сільгоспвиробникам. Це, на думку фермерів, спричинить зубожіння їх галузі.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1520 рік — У дворі Віттенберзького університету священник Мартін Лютер публічно спалив папську буллу про своє відлучення від церкви. У зверненні «До християнського дворянства німецької нації» він оголосив, що боротьба з папським засиллям є справою всієї німецької нації.

1898 рік — Підписання мирного договору в Парижі завершило тримісячну іспано-американську війну. Після поразки на морі Іспанія вимушено погодилася на втрату Гуаму, Філіппін, Пуерто-Рико і Куби. Опісля країна втратила й інші колонії. Зокрема, через неможливість захисти свої володіння Іспанія продала Німеччині Північні Маріанські та Каролінські острови й архіпелаг Палау.

1953 рік — Вийшов друком перший номер журналу «Плейбой» з Мерилін Монро на обкладинці. Його наклад становив 70 тисяч примірників. Спершу засновник журналу Г'ю Гефнер сумнівався, що у світ вийде й другий номер. Однак лише за тиждень люди розкупили три четверті накладу. А до кінця 1950-х наклад журналу вже сягав понад мільйона примірників.

В цей день народилися

1815 рік — Ада Лавлейс, британський математик і перша жінка-програміст. Вона стала авторкою програми для механічної обчислювальної машини Чарльза Бебіджа.

1838 рік — Олександр Данилевський, український біохімік, фізіолог і фармаколог. Вважається основоположник біохімії як науки.

1940 рік — Микола Кацал, український диригент, засновник львівської капели хлопчиків та мужчин «Дударик», а також однойменної хорової школи.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую