ye-logo.v1.2

Закриття Чорнобильської ЧАЕС, планетарій на Хмельниччині — 15 грудня в історії

Історія 2388
Планетарій проіснував сім років
Планетарій проіснував сім років. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

15 грудня 1983 року в Кам’янці-Подільському відкрито перший у Хмельницькій області планетарій. Його облаштували у Георгіївській церкві на Польських фільварках. Пристосовуючи церкву під планетарій, її розділили на два поверхи. На нижньому було створено зоряний зал на 200 місць з оригінальним куполом. У залі встановили проєкційний апарат «Малий Цейс» для демонстрації зоряного неба та інші оптичні прилади. На другому поверсі було розгорнуто експозицію макетів космічних станцій, ракет, супутників тощо. Планетарій діяв сім років. А 2 жовтня 1990 року президія Кам’янець-Подільської міської ради виробила заходи для звільнення приміщення церкви від планетарію та передачі її громаді.

Цей день в історії Хмельниччини

15 грудня 1910 року газета «Подолія» повідомляла про початок будівництва Подільської залізниці. Її перший проєкт розробив Олександр Потоцький, за ним петербурзькі концесіонери вирішили споруджувати «Подільську дорогу» з Кам’янця-Подільського до Шепетівки як частину гігантського залізничного «Слов’янського шляху», який з’єднає Адріатичне море з Петербургом і Москвою. Зокрема, у статті йшлося: «для нашого краю це матиме величезне значення. Всі товари, що раніше йшли до Центральної Росії зі Середземного моря через Чорне і Одесу, підуть по прямій через Румунію і далі по Росії: Кам’янець-Подільський – Проскурів – Шепетівка – Новоград-Волинський – Жлобин – Петербург».

Науковець Валентин Пагор у статті «Містобудівна еволюція Кам’янця-Подільського в кінці 1940-х – 1960-х рр.» пише, що 15 грудня 1952 року було підготовано «Список переданих на відновлення житлових будинків, культурно-­просвітних та інших будівель, зруйнованих в період тимчасової німецької окупації в Кам’янці-Подільському». Станом на початок 1950-х років проведено відновлювальні роботи на 36 об’єктах архітектурної спадщини. Переважно це були житлові будинки, яких шість були архітектурними ансамблями. Особливо цінні об’єкти архітектури після ремонтно-реставраційних робіт почали використовуватися під музейні приміщення. Зокрема, музейним закладом став Будинок польського магістрату. Костьол францисканців пристосували під проєктний заклад.

15 грудням 1999 року датована постанова Верховної Ради України №1293-XIV, згідно з якою Старокостянтинів було віднесено до категорії міст обласного значення.

«Місто знову повернулося до своїх витоків, а саме повноважень магдебурзького права (самоврядування міста)», — зазначила краєзнавець Наталія Стрельбіцька у статті «Становлення та розвиток системи місцевого самоврядування в місті Старокостянтинові».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 2000 — в Україні остаточно припинила роботу Чорнобильська АЕС. Зруйнований в 1986 році реактор містив 66 тонн розплавленого ядерного палива і 37 тонн радіоактивного пилу, і незважаючи на збудований захисний «саркофаг», продовжував випромінювати радіацію. Вартість нової захисної споруди, котра повинна більш надійно захистити довкілля, оцінюється в 758 мільйонів доларів
  • 2000 — у Києві розпочалася акція «Україна без Кучми», учасники якої вимагали ретельно розслідувати вбивство опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе та причетність до неї президента України Леоніда Кучми.
  • 2001 — після одинадцяти років реконструкції Пізанська башта знову стала доступною для відвідування туристами.

В цей день народилися

  • 1832 — народився Александр Гюстав Ейфель, французький інженер-будівельник, спеціаліст із проектування сталевих конструкцій.
  • 1852 — народився Антуан Анрі Беккерель, французький фізик, відкривач явища радіоактивності, лауреат Нобелівської премії (1903; разом з П'єром і Марією Кюрі).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую