ye-logo.v1.2

День святого Миколая: історія свята, традиції та прикмети

Історія 5805
На честь того, що Миколай за життя потайки допомагав іншим, збереглася традиція робити в цей день подарунки
На честь того, що Миколай за життя потайки допомагав іншим, збереглася традиція робити в цей день подарунки. Фото: ілюстративне vechirniy.kyiv.ua

Особливо на цей день очікують діти, адже отримують подарунки під подушку.

19 грудня – День святого Миколая. Вшановувати його на українських землях почали в Х столітті. Тоді княгиня Ольга побудувала на його честь один із перших християнських храмів – над могилою Аскольда і Діра.

За історичними переказами Миколай жив у 200-х роках нашої ери. Народився він у грецькому місті Патар (нині це територія сучасної Туреччини) у заможій родині. Його сім’я була віруючою, тож Миколай став одним з перших, кого охрестили в тодішньому суспільстві.

Як християнин Миколай завжди старався допомогти всім, хто цього потребував. Через деякий час він поїхав до Рима, де освятився і став священником. Після смерті батьків майбутній святий Миколай роздавав спадок сім’ї біднякам. Але робив це таємно. Одного разу святого Миколая вистежили і вирішили зробити єпископом на знак пошани.

Все своє життя Миколай творив добро, допомагав нужденним, визволяв полонених. Саме за це його прозвали Чудотворцем. Помер Миколай 19 грудня 345 року (за юліанським календарем). Після смерті святого Миколая канонізували, і сьогодні він вважається одним із найвідоіших християнських святих. А на честь того, що він за життя потайки допомагав іншим, збереглася традиція робити в цей день подарунки.

Чому виникла традиція потайки залишати подарунки на День святого Миколая

Про добрі справи святого Миколая існує багато легенд, одна з яких розповідає про збіднілого батька і трьох сестер. За цією легендою одного разу Миколай допоміг родині, в якій було три доньки. Через бідність жодна з них не мала приданого, отже, не могла вийти заміж. Тому батько дівчат вирішив віддати їх для заробітку розпустою.

Дізнавшись про це, Миколай потайки вночі через вікно підкинув у їхню домівку три мішечки із золотими монетами, на які кожна з дівчат змогла придбати собі придане та вийти заміж.

За іншою версією цієї легенди, через те, що вікна були міцно зачинені, Миколай закинув мішечки із золотом через димар. Мішки розв’язалися, а монети, розсипавшись, потрапили у шкарпетки, які сушилися на каміні. Тому в католиків існує традиція залишати подарунки саме у заздалегідь залишених шкарпетках.

Чому День святого Миколая в Україні став дитячим святом

В Україні день Миколая став виключно дитячим святом у XIX столітті, коли в Галичині почало розвиватися шкільництво. І все зводилось не лише до подарунків: напередодні свята діти старанно готувалися, вчили пісеньки та віршики, проводили конкурси та змагання. Після тривалої перерви у радянський період традиція святкування Дня святого Миколая була відроджена на початку 90-х. Відтоді з кожним роком вона набуває поширення в Україні, а свято Миколая є не менш очікуваним для дітей, ніж Новий рік.

Саме в ніч проти 19 грудня діти отримують від святого подарунки. Батьки з дитинства привчають малюків, що святий Миколай приносить гостинці лише слухняним діткам. Напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями. І чемні діточки обов'язково знаходять під подушкою подарунок, а неслухам часом Миколай приносить і прутика як натяк, що варто задуматися над своєю поведінкою і виправитися.

В сучасні часи з’явилась ще одна добра традиція – саме у день святого Миколая опікуватись сиротами та знедоленими дітьми, даруючи їм подарунки. Благодійники в цей день відвідують сиротинці, лікарні, дитячі будинки, щоб влаштувати дітям свято.

Що потрібно зробити 19 грудня

Сьогодні потрібно обов’язково сходити до церкви на службу і помолитися за здоров’я своїх близьких, а особливо дітей. Удома в цей день господині печуть разом з дітьми медові пряники та коржики, які прийнято називати «миколайчиками».

Не можна в цей день відмовляти бідним людям, які просять допомоги або милостині. Намагайтеся у цей день не лихословити, не лаятися.

До речі, вшановують святого Миколая не лише 19 грудня, а й навесні – 22 травня, коли мощі Чудотворця перевезли до міста Барі, що в Італії. У народі це травневе свято ще називають «літнім» Миколаєм.

На Поділлі колись існувала традиція, що в цей день першим перейти подвір’я має господар, не хтось інший. Тож чоловіки в цей день прокидалися раніше, ніж зазвичай, обходили подвір’я та йшли порати господарство.

Народні прикмети на День святого Миколая

Вважається, що Миколай приносить із собою морози, тому саме з 19 грудня, зазвичай, починається справжня зима.

Яка погода на Миколу Зимового, така буде і на Літнього («літнього» Миколая за церковним календарем, нагадаємо, святкують 22 травня).
До зимового святого Миколая не буває холоду, а до літнього немає тепла.
Якщо в цей день спаде на дерева іній - наступного року буде багато хліба.
Коли на святого Миколая йде дощ, то буде гарно рости озимина.
Якщо день морозяний - на урожай городини.
Якщо на святого Миколая падає сніг і замітає сліди, то на Різдво буде мокра погода.
Скільки снігу на зимового Миколи, стільки трави буде на літнього.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую