ye-logo.v1.2

Боротьба з алкоголізмом, польські конспіративні організації — 19 грудня в історії

Історія 2265
Пушкінський народний дім у Кам
Пушкінський народний дім у Кам'янці-Подільському, 1901 рік. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Апогей діяльності польських конспіративних організацій припав на перші місяці польського повстання 1830-1831 років. Як пише історик Андрій Хоптяр у статті «Діяльність конспіративних організацій у Кам’янці-Подільському в першій половині ХІХ століття», через те, що кордон з Царством Польським був перекритий, новини про листопадові заворушення у Варшаві досягли Кам’янця-Подільського лише 10 грудня. У той же день в Кафедральному соборі ксьондз Ломжинський у завуальованій формі привітав варшавське повстання.

І вже 19 грудня 1830 року підпільні групи Подільської губернії спільно з представниками груп сусідніх губерній утворили єдине «Патріотичне товариство», керівним органом якого було проголошено виконавчий комітет або ж — хунту. До хунти увійшли впливові дворяни Правобережжя: В. Тишкевич представляв Київщину та виступав неформальним лідером, Я. Малиновський — Союз Косин’єрів (партизанська польська патріотична організація), І. Сулятицький — Волинь, А. Жарчинський — польське молодіжне патріотичне крило. Інші ж члени Ради: В. Стемпківський та Ф. Михальський забезпечували організаційну роботу на місцях. Діяльність Патріотичного товариства поширювалась на сім повітів губернії, зокрема Кам’янецький та Проскурівський.

Цей день в історії Хмельниччини

19 грудня 1900 року у Кам’янці-Подільському було освячено та відкрито Пушкінський народний дім. Історія будівництва у тодішньому губернському місті такого закладу культури була пов’язана із розгорнутою наприкінці ХІХ століття по всій Російській імперії кампанією боротьби за «народну тверезість». Впродовж багатьох років у Пушкінському домі читалися лекції, організовувались бесіди та працювала бібліотека. З встановленням радянської влади назва «Пушкінський народний дім» стала забуватись.

19 грудня 2018 року в обласному центрі говорили про створення нової Української помісної церкви. Цього дня з Об’єднавчого собору, що проходив у столиці повернулась делегація з Хмельниччини. Митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній на брифінгу розповів, яких змін варто чекати вірянам та як відбуватиметься перехід громад.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1863 — англієць Фредерік Уолтон запатентував лінолеум.
  • 1997 — прем'єра фільму «Титанік». Через 25 днів після початку прокату ця стрічка окупила свій величезний на той час бюджет у 200 мільйонів доларів, а ще невдовзі отримала 11 «Оскарів».

В цей день народилися

  • 1915 — народилася Едіт Піаф (Едіт Жоанна Гассіон), французька співачка і актриса.
  • 1919 — народився Микола Лукаш, визначний український перекладач, мовознавець, диссидент.
  • 1920 — народився Микола Руденко, український письменник, філософ, громадський діяч, засновник Української Гельсінської групи, Герой України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую