FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
22 Липня, 2024

2 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Бабак Тимко, який «прогнозує» погоду в Україні, мешкає на біологічній станції Харківського національного університету імені Каразіна в селищі Гайдари. Фото: ілюстративне 24 канал

Сьогодні День Бабака та Всесвітній день водно-болотних угідь.

Щороку 2 лютого відзначають День Бабака. Цього дня тривалість прийдешньої весни та її майбутню погоду визначають за поведінкою спеціально «призначеного» бабака. Хоча це одна з найпопулярніших традицій США, коріння звичаїв визначення погоди за поведінкою тварин притаманне культурам багатьох народів світу.

Суть традиції полягає у спостереженні за поведінкою бабака. Якщо він бачить свою тінь, то лізе спати назад до нори — отже, буде ще кілька морозних тижнів. Але якщо день похмурий, бабак не бачить тіні і не вертається до нори — отже, йде рання весна.

Віщування бабка набули широкої слави у світі завдяки романтичній комедії «День бабака» 1993 року. Цей фільм сприяв популяризації Дня бабака в тих країнах, де ця традиція раніше не була відома, зокрема і в Україні.

Попри випадковість прогнозів бабаків-метеорологів, популярність цього свята з кожним роком продовжує зростати. В Україні «діяли» два бабаки-«метеорологи» — слобожанський Тимко (живе на біостанції Харківського національного університету імені Каразина в селі Гайдари на Харківщинаі) і галицький Мишко (з 2009 року живе у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі). В 2012 році Тимко пішов на «пенсію» за віком та його підмінив Тимко II, а галицького Мишка в 2016 році змінила бабачиха Маруся.

А ще 2 лютого святкують Всесвітній день водно-болотних угідь. Ця подія була започаткована разом з підписанням Конвенції щодо водно-болотних угідь 1971 року в Ірані. Мета свята зберегти території, на яких перебувають водоплавні птахи.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 2 лютого вшановує пам'ять Євтимія Великого. Жив святий Євтимій в V столітті і був дуже шанований серед людей за свою благодушність.У народі день назвали Єфимів, або Юхим Хуртовинний.

Що не можна робити у цей день

• Забороняється підіймати дрібні гроші, знайдені на землі, тому що далі три роки проведете в злиднях.
• Після заходу сонця не можна співати, бо сліз не уникнути.
• Не бажано також 2 лютого після заходу сонця виходити з дому.

День ангела 1 лютого святкують

Овсій, Юхим, Євтихій, Інна, Римма, Захар, Лев, Лаврентій, Петро, Мирослав

Прикмети дня

• Який сьогодні день - такою буде й Масниця.
• Вирує хуртовина - весна буде холодною.
• Вдень яскраво світить сонце - літо буде дощовим.

Події, що сталися 1 лютого в Україні та світі

• 1911 рік – американські лікарі заявили про відкриття способу щеплення від правця.
• 1932 рік – арешт американського гангстера Аль-Капоне: знаменитий злочинець потрапив до в'язницю в Атланті, штат Джорджія, обвинувачений у несплаті податків. Інших злочинів американська поліція довести не змогла.
• 1935 рік – поліграф, або детектор брехні, уперше використаний у США з практичною метою – під час процесу над двома злочинцями. Свідчення приладу, вдосконаленого детективом Леонардом Кілером, послужили доказом їхньої провини.
• 1947 рік – Едвін Ленд на засіданні Оптичного товариства США вперше продемонстрував свою фотокамеру, що дозволяла через хвилину отримувати готовий знімок. Наприкінці наступного року перші «Полароїди» надійшли в продаж.
• 1950 рік – у рідному селі Іванівці на Поліссі в бою з радянськими військами загинув 28-річний Михайло Москалюк на прізвисько Спартан – сотник УПА, один з останніх керівників Української повстанської армії.
• 1961 рік – на Байконурі відбувся перший порівняно успішний пуск міжконтинентальної балістичної ракети Р-16 із дальністю польоту до 13 000 км. Ракета була розроблена в КБ Янгеля. Цього разу ракета впала на трасі через втрату стійкості, але розробники переконалися в її життєздатності.
• 1970 рік – у Мюнхені вперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва.
• 2001 рік – Україна знищила свій передостанній стратегічний ядерний бомбардувальник Ту-160 («Блекджек»). Найпотужнішому у світі міжконтинентальному стратегічному багаторежимному ядерному ракетоносцю відпиляли носову частину в рамках спільної американсько-української програми зменшення загрози.

Цікаві факти з минулого Хмельниччини

2 лютого 1919 року у селі Цівківці Ушицького повіту (нині село в Новоушицький ОТГ) товариством «Просвіта» був організований перший виступ хору, який виконав українські пісні. Селяни вітали співаків оплесками і залишились задоволені. Далі схожі виступи товариство організовувало для селян з різних сіл. З власним репертуаром перед селянами виступив національний хор у селі Мукарівка Ушицького повіту. Під час культурної програми, влаштованої товариством «Просвіта» селі Великий Карабчієв Кам’янецького повіту, також виступав місцевий хор у супроводі музичного оркестру. Вдалою виявилась і постановка, організована в селі Ходорівці. Місцевий хор тут складався переважно з селян.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі
«Цей день в історії Хмельниччини: 1 лютого»