ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 2 лютого

Історія 2881
У Кам
У Кам'янці-Подільському збереглась будівля де у 1929 році оселився комбінат кооперативної освіти. Фото: з архіву

Перехід у протигазах та розвиток народної освіти.

2 лютого 1919 року у селі Цівківці Ушицького повіту (нині село в Новоушицький ОТГ) товариством «Просвіта» був організований перший виступ хору, який виконав українські пісні. Селяни вітали співаків оплесками і залишились задоволені. Далі схожі виступи товариство організовувало для селян з різних сіл. З власним репертуаром перед селянами виступив національний хор у селі Мукарівка Ушицького повіту. Під час культурної програми, влаштованої товариством «Просвіта» селі Великий Карабчієв Кам’янецького повіту, також виступав місцевий хор у супроводі музичного оркестру. Вдалою виявилась і постановка, організована в селі Ходорівці. Місцевий хор тут складався переважно з селян.

2 лютого 1925 року Кам’янець-Подільський кооперативний технікум був реорганізований. На той час заклад функціонував три роки. Займався підготовкою кадрів для системи губернської спілки, що об’єднувала споживкооперацію нинішніх Хмельницької, Вінницької та Одеської областей. Роботу технікуму часто перевіряли високі комісії з центру, висловлювали зауваження щодо роботи керівництва, окремих викладачів, якості підготовки спеціалістів. Зрештою, рішенням Укрголовпрофосвіти реорганізований у кооперативні курси – «через те, що зміст і мета його роботи не відповідали завданням технікумів». Однією з причин також вважають й те, що кошти, які виділялись на кооперативну освіту, були «настільки мізерні, що навіть максимальні відрахування на народну освіту далеко не задовольняють потреби». Тому в наступні роки діяльність технікуму здійснювалася коштом внесків кооперативних установ та оплати навчання приватними особами.

Педагогічний колектив Кам'янець-Подільського кооперативного технікуму, 1939 рік. Фото: xktei.km.ua

У 1929 році заклад знову був реорганізований і перейменований у комбінат кооперативної освіти (об’єднував технікум і училище). У технікумі навчались майбутні плановики-економісти, інструктори, бухгалтери-економісти. Термін їх підготовки був досить тривалим – сягав 3 років і 6 місяців. Війни та зміни в країні щоразу переривали навчальний процес, і реорганізовували заклад. Та в 1950-х роках Кам'янець-Подільський період історії кооперативного технікуму завершився остаточно. Його перемістили у Хмельницький, де і збудували для нього нове приміщення та гуртожиток. На новому місці дислокації заклад пережив ще декілька реорганізацій. Сьогодні це Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут.

В цей день у 1939 році у Кам’янці-Подільському відбувся масовий п’ятикілометровий перехід у протигазах на честь 18 з’їзду Всесоюзної комуністичної партії (більшовиків). Це дійство організувала обласна рада Товариства добровільного сприяння обороні й авіаційно-хімічному будівництву Авіахім. В акції взяли участь 1135 осіб — робітники, службовці домашні господарки. Додамо, що саме у 1930-х роках у СРСР громадяни широко залучалися до протихімічної оборони, країна готувалася до застосування хімічної зброї.
Схожі переходи у протигазах згадуються в історичних джерелах і в інших містах, зокрема піший перехід в протигазах за маршрутом Харків - Київ, та Миколаїв - Одеса.

В деяких випадках, в протигазах люди йшли десятки кілометрів. Фото: bazar.nikolaev.ua

2 лютого 2014 року у Хмельницькому майже сотня активістів з майдану вирушила до будівлі Служби безпеки України, аби запросити «силовиків» на позачергову сесію міської ради. Також вимагали захищати «українців від тітушок, бандитів та провокаторів». Акція була мирною і не тривалою, оскільки це була неділя до мітингувальників ніхто не вийшов і вони повернулись на майдан.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую