ye-logo.v1.2

8 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 3064
89 років тому відбувся перший політ першого сучасного пасажирського літака
89 років тому відбувся перший політ першого сучасного пасажирського літака. Фото: corbisimages.com

Перші пасажирські літаки, рух за рівноправність жінок.

Починаючи з 2004 року в другий вівторок лютого світ відзначає День безпечного інтернету. В Україні свято почали відзначати лише з 2009 року.

Також сьогодні, восьмого лютого, у світі відзначають День пропозиції руки та серця. Це романтичне свято не є офіційним, але воно супроводжується звичаєм робити своїм коханим особливу пропозицію.

А буддисти 8 лютого відзначають День Нірвани чи Парінірвани. Вважається, що в день перед фізичною смертю Будда Шак’ямуні під час медитації досягнув парінірвани – головної мети буддистської практики.

Що ж до подій, то 8 лютого 1933 року піднявся в повітря перший сучасний пасажирський літак – «Боїнг-247». На борту літака могли розміститися 10 пасажирів. Лонжерон крил у тому літаку проходив через салон, тож деяким пасажирам доводилося переступати через великий виступ, щоб дістатися до своїх місць. До речі, через 36 років цього ж дня, 1969 року, відбувся перший політ найбільшого у світі пасажирського літака «Боїнг-747».

Яке сьогодні церковне свято

8 лютого вшановують пам’ять святого Федора Студита. Він був грецьким громадським діячем і монахом, якого церковнослужителі зарахували до лику святих.

В народі цей день назвали «Федора Поминальника». За давніми віруваннями, цього дня померлі сумують за своїми рідними. Щоб душі померлих не блукали світом, люди вранці йшли до церкви і ставили свічку за упокій.

Що не можна робити у цей день

  • Краще уникати в цей день сварок та помиритися з сусідами, якщо були з ними у неприязних стосунках;
  • Не треба підмітати та мити підлогу, щоб не вимести удачу і здоров'я з оселі.

День ангела сьогодні святкують

Аркадій, Давид, Іван, Йосип, Марія, Петро, Семен і Федір.

Прикмети дня

  • Цього дня наші предки гадали на погоду: сипали жменю гороху на блюдце і слухали звук. Якщо горох дзвінко вдарився, то незабаром будуть морози. Якщо звук був глухий, значить падатиме сніг.
  • Тихий і ясний день означає, що весна буде теплою та настане швидко;
  • Якщо цього дня хуртовина – значить зима ще довго буде;

Події, що сталися 8 лютого в Україні та світі

  • 1834 - народився Дмитро Менделєєв, учений і громадський діяч, енциклопедист (відомий як хімік, фізик, економіст, технолог, геолог, метеоролог, педагог, повітроплавець). Як хімік - відкрив періодичний закон хімічних елементів і склав періодичну систему хімічних елементів.
  • 1837 - відбулася дуель Олександра Пушкіна із Жоржем Дантесом на Чорній річці у Петербурзі.
  • 1879 - виступаючи в Канадському інституті в Торонто, інженер-залізничник Сенфорд Флемінг запропонував ввести універсальний стандартний час, розділивши земну кулю на 24 часові зони. Через чотири роки ця ідея була впроваджена на залізницях Північної Америки.
  • 1913 - суфражистки у Великій Британії знищили телефонну лінію Лондон-Глазго. Рух за рівноправність жінок в Англії все більше набирав обрисів партизанської війни. 
  • 1921 - ухвалено декрет про заповідник "Асканія-Нова".
  • 1928 - перша передача телесигналу через океан - із Лондона до Нью-Йорка.

Факти з минулого Хмельниччини

Цього дня в роки нацистської окупації Шепетівка зіштовхнулася епідемією. Так, 8 лютого 1942 року містом «ходив» висипний тиф — хвороба, яка характеризується циклічним перебігом з інтоксикацією, гарячкою, висипом, ураженням судинної та нервової систем. Як зазначає місцеве видання «Шепетівський вісник», тогочасна газета «Нова Шепетівщина» повідомляла населенню, як запобігти захворюванню. Зокрема, пропонувалося заборонити ринки, ярмарки, посилити санітарний нагляд за гуртожитками робітників, готелем, заборонити пересування переселенців, біженців і тимчасових робітників.

Цей день сповнений і трагічними звістками зі Сходу України. Так, 8 лютого 2015 року в зоні проведення АТО загинув Петро Шемчук — наймолодший командир взводу 3-го окремого танкового батальйону «Звіробій» (Десна). 23-річного воїна накрило мінометним вогнем, коли він, виконуючи бойове завдання, намагався врятувати танк та витягнути свого загиблого товариша Олександра Олійника. Петро Шемчук зі села Чепелівка Красилівського району. Там його ім’я присвоїли місцевій загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів. Крім того, герой нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (посмертно).

Також 8 лютого 2019 року на Сході зупинилося серце 22-річного Віктора Блиставця, який родом зі села Березне Шепетівського району. Воїн служив у першій окремій танковій бригаді. Причиною його смерті стала пневмонія.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую