ye-logo.v1.2

13 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 4295
Проскурів. Листівка поч. ХХ століття
Проскурів. Листівка поч. ХХ століття. Фото: istpravda.com.ua

Суд над Галілео Галілеєм, народження кінематографа.

13 лютого у світі відзначають Міжнародний день презерватива. Це неформальне свято напередодні Дня закоханих.

За твердженнями істориків, презервативами користувалися ще в Древньому Єгипті і Стародавньому Римі.

Найдавнішим свідченням про існування презерватива є його зображення в одній французькій печері, зроблене 12 000–15 000 років тому.

У 1920 році було винайдено латекс. Презервативи почали виробляти з нього. У 1981 році газета New York Times вперше опублікувала статтю про синдром набутого імунодефіциту (СНІД), а у 1982 році було висловлено припущення, що СНІД передається статевим шляхом. У відповідь на це тогочасний генеральний хірург США підтримав програми з пропаганди презервативів. У ЗМІ розгорнули масштабні рекламні кампанії, що пропагували презервативи як спосіб боротьби зі СНІДом. Їх почали продавати у локальних магазинах, супермаркетах і роздрібних мережах.

Яке сьогодні церковне свято

13 лютого православі відзначають день пам’яті святого Микити або єпископа Новгородського. Його зарахували до лику святих 1547 року. Він проповідував християнство, жив скромно і постійно здійснював велику кількість добрих справ.

У давнину предки вважали Микиту Новгородського не тільки святим, але і покровителем вогню і молилися йому про захист від кульових блискавок.

Що не можна робити у цей день

  • Не можна ввечері покидати домівку, щоб доброзичливці не наврочили;
  • Не варто цього дня робити важку роботу;
  • Не можна цього дня бути байдужими до нужденних.

День ангела сьогодні святкують

Віктор, Микита, Богдан, Кир, Іван, Афанасія, Феоктиста, Ілля, Клавдій, Кирей, Пахом, Вікторія.

Прикмети дня

  • Якщо ніч ясна, то вдень буде сонячно;
  • Якщо горобці утеплюють гніздо, прийдуть морози;
  • Якщо на сонці видно кола, це означає що рік буде урожайним.
  • Люди, народжені 13 лютого, люблять мистецтво і можуть стати хорошими ремісниками.

Події, що сталися 13 лютого в Україні та світі

  • 1633 рік - Італійський астроном, фізик і філософ Галілео Галілей, звинувачений у єресі, прибув до Рима на судове засідання. У квітні він постав перед судом інквізиції і був змушений визнати себе винним в обмін на легше покарання. За наполяганням Папи Урбана VIII Галілей решту життя провів під домашнім арештом у своєму домі поблизу Флоренції.
  • 1895 рік - Французькі винахідники Луї та Огюст Люм'єр запатентували "кінематограф", пристрій, що суміщав у собі функції кінокамери і проектора. Восени цього ж року вони провели з його допомогою перший публічний кіносеанс.

Факти з минулого Хмельниччини

13 лютого 1919 року до Проскурова прибула «трійка» губкому і губревкому, а наступного дня відбулася таємна політична нарада. Секретар Подільському губкому Снегов повідомив присутніх про рішення підняти у місті повстання проти Директорії. Йому заперечив керівник місцевої організації об’єднаних соціалістів Крупник, який наголосив, що подібні повстання в інших містах України призвели до великих жертв серед єврейської бідноти. Проте керівники єврейських ліворадикальних організацій (Геліптерман, Шварцман, Глузман) висловились за збройний виступ проти української влади.

Повстання почалося під ранок 15 лютого. Спочатку план втілювався в життя: було захоплено центр міста, заарештовано представників влади. Несподівано для повсталих вірні Директорії війська розпочали наступ. Повстанці засіли на дахах будинків, обстрілювали наступаючих, завдаючи їм втрат. Тоді військовики застосували гармати. З цього часу повстання пішло на спад. Ревком, усвідомлюючи поразку, покинув місто. Поразка повстання спричинила жахливий єврейський погром.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую