FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

17 лютого — яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Цього дня у Європі відзначають День кота. Фото: ілюстративне pixabay.com

У церковному календарі 17 лютого є днем пам’яті Миколи Студійського.

На 17 лютого в Україні не припадає жодних державних чи професійних свят. Однак сьогодні у світі відзначають кілька хоч не офіційних, але досить цікавих пам’ятних дат. Наприклад, День спонтанного прояву доброти. Його заснування належить до однієї з відносно нещодавніх ініціатив міжнародних благодійних організацій. Вони закликають людей бути цього дня не просто добрими, а безмежно й безкорисливо добрими. В Україні ця свято поки що є маловідомим.

Також 17 лютого є Днем кота в Європі. Відзначають його з 1992 року з ініціативи італійського журналіста Клауді Ангелетті. Звісно, День кота в Європі — це не офіційне або державне свято, а скоріш — громадське.

Яке сьогодні церковне свято

У церковному календарі 17 лютого — це день пам’яті преподобного Миколи Студійського. Він був ігуменом Студійського монастиря, який вважається одним з найдавніших у Константинополі (нині Стамбул). Є свідчення, що при житті він мав дар зцілення. Тому церква вважає Миколу Студійського чудотворцем.

Що не можна робити у цей день

  • Не можна лаятися та піддаватися шкідливим звичкам.
  • Не варто цього дня стригти волосся.
  • Також це невдалий час для планування чи початку подорожей.

День ангела 17 лютого святкують

Андрій, Олексій, Олександр, Борис, Аркадій, Василь, Іван, Дмитро, Георгій, Кирило, Йосип, Михайло, Петро, Остап, Микола, Сергій, Серафим, Теодор, Юрій, Катерина, Ганна.

Прикмети дня

  • У народі помітили: якщо у цей день довгі сухі гілки ялинки згинаються, то слід чекати на заметіль.
  • Якщо довгі ялинкові гілки випрямляються — буде сприятлива погода.
  • У лісі мало снігу — до потепління.

Події, що сталися 17 лютого в Україні та світі

1600 рік — У Римі на Площі Квітів страчено визначного філософа та поета, 52-річного монаха-домініканця Джордано Бруно. Перед цим він сім років побув у в’язниці. Причиною страти Джордано Бруно стало звинувачення в єресі. Зокрема, невдоволення церкви викликало його вчення про нескінченність Всесвіту та його ідентичність з Богом. Втім, попри поширену думку, у винесеному йому вироку не згадуються питання наукової діяльності мислителя.

1919 рік — Директорія Української Народної Республіки звернулася за допомогу в боротьбі з більшовиками до Антанти та США.

1999 рік — Верховна Рада України дозволила арештувати колишнього прем’єр-міністра Павла Лазаренка. Ще 14 вересня 1998 року Генпрокуратура відкрила щодо нього кримінальну справу, звинувативши його у розкраданні державного майна в особливо великих розмірах.

2015 рік — В оточеному проросійськими бойовиками Дебальцевому розпочалися жорстокі вуличні бої. Зокрема, тоді ворог зумів захопити частину місцевого залізничного вокзалу. Наступного дня, 18 лютого, українські війська були змушені поступово залишати місто. На жаль, з 19 лютого 2015 року й донині Дебальцеве досі перебуває під збройним контролем так званої «ДНР». Власне 17 січня під час цих боїв загинули троє Героїв, які були родом з Хмельниччини. Серед них: Роман Лабань зі села Сутківці Ярмолинецького району, Василь Остяк і Віктор Попик зі села Лісоводи Городоцького району.

Цікаві факти з минулого

17 лютого 1919 року відбулося поховання жертв Проскурівського погрому. Від ранку і впродовж дня підводи звозили тіла до єврейського кладовища. Наймані селяни викопали велику яму, яка стала братською могилою для жертв різанини. Крім неї, ще було чотири братських могили менших розмірів. Поховати всі тіла вдалось лише до четвертої ранку наступного дня.

Проскурівський погром 1919 року став в історії Хмельниччини трагічним фактом під час якого, за різними джерелами, загинуло від 800 до 1 тисячі 600 людей. Наразі історики та науковці продовжують досліджувати події того періоду. Основними джерелами, які складають масштабне уявлення про те, що тоді відбувалось у Проскурові, є архівні документи, статті в газетах і зафіксовані у різний спосіб спогади свідків.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини — у матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 17 лютого».