ye-logo.v1.2

Сторінками історії: як на Хмельниччині 32 роки тому вперше підняли синьо-жовтий прапор

Історія 2579
Нині на згадку про непересічну подію тих часів на місці першого прапора встановлений пам
Нині на згадку про непересічну подію тих часів на місці першого прапора встановлений пам'ятний знак. Фото: зі сторінки netishyn.city

Першим містом в області, де замайоріло синьо-жовте знамено, став Нетішин.

Тридцять два роки тому на Хмельниччині підняли перший синьо-жовтий Прапор України. Ця подія сталася саме 27 квітня 1990 року у Нетішині. І нині це місце є одним зі знакових у місті. Адже саме Нетішин першим містом у Хмельницькій області, де замайоріло синьо-жовте знамено.

Оксана Кононюк, директорка Нетішинського краєзнавчого музею розповідає, що напередодні, 26 квітня 1990 року, в місті відбувся п’ятитисячний мітинг та свічкова хода до храму Святої Параскеви, приурочені річниці Чорнобильської трагедії. Під час мітингу поет та письменник Микола Руцький, зачититав звернення до нетішинців, у якому він виступив з пропозицію підняти синьо-жовте знамено. Пропозицію підтримали учасники мітингу. А незадовго до цього інженер Віталій Гаркавий таємно організував роботу по виготовленню спеціальної щогли під прапор.

Про момент встановлення прапора Микола Руцький розповідав, що 27 квітня, коли все було готове, він з однодумцями прийшов до місця встановлення прапора і почали копати яму.

«Домовився я також із комунальниками, які ладнали тротуар, що ті дадуть нам кілька відер бетону, - наводять в музеї спогади Миколи Руцького. - Гірше було із доставкою щогли. Потрібно було знайти великий автомобіль. На щастя, дорогою мені трапився начальник Нетішинської деержавтоінспекції Борис Петрук. Він одразу ж запитав: «То коли, Миколо, замайорить над містом наш прапор? Ти ж обіцяв учора, що сьогодні ми його побачимо». Ми були знайомі, разом працювали депутатами міськради і я знав його симпатії до національного відродження, тому, не криючись, відповів, що треба знайти транспорт. Петрук сказав, що для нього це не проблема.Через кілька хвилин він зупинив довгий автомобіль, що возив труби, й попросив привезти щоглу. За півгодини вантажівка привезла щоглу, комунальники дали бетону. Ми почепили прапор, укопали щоглу в землю та для міцності забетонували. Так 27 квітня 1990 року о 16-й годині синьо-жовтий прапор замайорів над Нетішином під радісні погляди людей, котрі поверталися з роботи додому».

27 квітня 1990 року о 16-й годині синьо-жовтий прапор замайорів над Нетішином. Фото: з архіву Нетішинського музею

Далі, кажуть в Нетішинському музеї, були неодноразові спроби прапор зірвати. Цілодобові чергування активістів. Потім вгорі на щоглі прикріпили «корону» зі сталевих ножів, яку виготовив Володимир Казьмірчук, щоб до прапора не можна було підповзти по трубі. Так Нетішин став першим містом в області, де замайоріло синьо-жовте знамено. Нині на згадку про непересічну подію тих часів на цьому місті встановлений пам’ятний знак.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую