ye-logo.v1.2

Проскурівські американці: Сол Чалек засновник найбільшої нью-йоркської мережі супермаркетів

Історія 5072
Виходець з Проскурова Сол Чалек заснував найбільшу нью-йоркську мережу супермаркетів
Виходець з Проскурова Сол Чалек заснував найбільшу нью-йоркську мережу супермаркетів. Фото: з відкритих інтернет-джерел

Серед найуспішніших американців ХХ століття є чимало вихідців з Проскурова.

Серед найуспішніших американців ХХ століття є чимало вихідців з Проскурова – теперішнього Хмельницького. Ми розповімо про деяких з них, які зробили за життя надзвичайні справи, стали відомими постатями не лише у США, а й в усьому світі. Сьогодні мова піде про Сола Чалека: засновника найбільшої нью-йоркської мережі супермаркетів.

Мешканцям Нью-Йорка та більшості сусідніх штатів (Нью-Джерсі, Коннектикут, Массачусетс, Род-Айленд, Північна Кароліна, Південна Кароліна, Пенсильванія, Вірджинія) добре відома мережа продуктових супермаркетів компанії Associated Supermarket Group (ASG) – найбільша на східному узбережжі Сполучених Штатів, яка нараховує близько 250 магазинів під назвами Associated, Compare, Met Foods і Pioneer та має щорічний обсяг продаж 1,7 мільярда доларів США.

У світлі цієї інформації для хмельничан найцікавішим є те, що засновником компанії ASG є наш земляк, проскурівчанин Сол Чалек.

Соломон Чалек народився 15 квітня 1896 року в Проскурові (нині – Хмельницький) у родині крамарів. Батьки – Мойше Чалек (або Чейлек) та Сара Гровеман були вихідцями з Красилова, які після одруження переїхали до повітового міста Проскурова з надією побудувати власний бізнес. Зняли дві кімнати в одному з будинків поблизу базару, в одній жили, в іншій відкрили бакалійну крамницю. У сімейному плані було все добре, народилось два сини – Соломон у 1896 році та Вульф у 1901-му, а от у бізнесі справи не пішли… Наприкінці 1901 року родина Чалек вирішила шукати щастя за океаном.

Сол Чалек з дружиною Елеонорою, фото 1973 року. Фото: відкритих інтернет-джерел

Емігрували до Нью-Йорка, оселились у Нижньому Іст-Сайді на Манхеттені. Спочатку у еміграційній службі отримали нові документи, за якими змінили імена: Мойше на Моріс, Соломон – Сол, Вульф – Віллі. Згодом за допомоги єврейської громади зняли житло і незабаром відкрили невеличкий продуктовий магазин.

Сол з малих років допомагав батькові у сімейному магазині, але коли закінчив гімназію, вирішив спробувати свої сили у бізнесі з нерухомістю. У 1919 році він одружився із Елеонорою Одінов, теж емігранткою з України, з якою мав двох синів.

Життя змінилось після смерті 1928 року батька. Сол отримав у спадщину частку сімейного бізнесу (частка не велика, адже було ще два брата і дві сестри), але вирішив збудувати власну справу – у 1929 році придбав бакалійну крамницю в районі Квінс.

Придбання крамниці припало на початок епохи Великої депресії, коли заробітки були мізерними. Сол Чалек зрозумів, що його дрібна крамничка не може конкурувати з великими магазинами, адже ті отримували продукти за гуртовими цінами, отже пропонували покупцям товар дешевше. У нього виникла ідея об’єднати таких як він дрібних крамарів у кооператив для закупівлі продуктів за гуртовими цінами від виробників. У 1933 році Чалек склав рекламну листівку з пропозицією об’єднання, роздрукував 800 примірників та роздав всім бакалійникам Брукліна та Квінса, призначивши дату загальних зборів. На його подив, більшість бакалійників прийшли на зустріч та підтримали ідею створення кооперативної закупівельної компанії. Очолив компанію Сол Чалек – він оперативно зареєстрував її під назвою Queens Food Dealers, взяв у оренду складські приміщення у південному Квінсі та налагодив постачання товарів за гуртовими цінами. Прибутки бакалійних магазинів, власники яких стали членами компанії, доволі швидко пішли в гору.

Тим часом, розпочалась Друга світова війна, яка близько торкнулась родини Сола Чалека, адже обидва сини, Алверн і Мортон, воювали в небі над Європою та Північною Африкою в армійському авіаційному корпусі. Крім того війна породила нову хвилю кризи і Сол Чалек зрозумів, що пережити її зможуть лише великі торгові мережі. У 1942 році він разом з 18 власниками бакалійних магазинів заснував корпорацію Associated Food Stores (AFS), яка передусім побудувала великий складський та офісний комплекс у районі морського порту, з вантажним причалом та залізничними коліями. Корпорація стала замовляти у виробників продукцію під власною торговою маркою «Avenue A», а також почала будувати власні супермаркети у Нью-Йорку та сусідніх штатах. У середині 1950-х років AFS налічувала понад дві сотні магазинів «Associated».

Друга світова війна породила нову хвилю кризи і Сол Чалек зрозумів, що пережити її зможуть лише великі торгові мережі. І заснував свою. Фото: відкритих інтернет-джерел

У середині 70-х років Сол Чалек вирішив відійти від бізнесових справ та продав «Associated». Після того у корпорації відбулось ряд перетворень, вона змінила назву на Associated Supermarket Group (ASG), додала до своєї структури мережі Met Foods, Pioneer та Compare, розширила асортимент власної торгової марки «Avenue A» та зберегла провідні позиції у східноатлантичному регіоні США, які були закладені її засновником, проскурівчанином Солом Чалеком.

Додамо, що відійшовши від справ, Сол Чалек у 1970-х роках переїхав до Флориди, де дожив до 94-річного віку. Помер 6 листопада 1990 року, залишивши по собі двох синів, чотирьох онуків і дев'ять правнуків.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую