ye-logo.v1.2

«Церква-корабель» - дерев’яне диво у Старому Кривині

Туризм 14590
У селі Старий Кривин селяни двічі розбирали храм, ховаючи його від ворогів
У селі Старий Кривин селяни двічі розбирали храм, ховаючи його від ворогів. Фото: автора

Колись тут селяни двічі розбирали храм, ховаючи його від ворогів.

Усі красоти Старого Кривина, що розкинувся між Острогом та Славутою, свого часу зведені на пісках. І пречудовий ландшафтний парк, виплеканий відомим на всю Європу архітектором-пейзажистом Діонісієм Міклером два століття тому, і дивовижна церква-корабель, як її часто називають дослідники історії, збудована у середині 18 століття… А Ольжин дуб – найстаріше дерево в області – той взагалі росте на цих пісках вже 700 років…

Від кривинського парку нині, щоправда, залишилося небагато: покручені старі дерева, порослі кущами шипшини доріжки… А свого часу подорожні мандрівники й гості Кривинської резиденції панів Яблоновський ним неабияк захоплювалися. Переповідали, що саме рука жінки-красуні - дружини кривинського князя Максиміліана Яблоновського княгині Терези створила це диво на пісках. А Міклер лиш помагав їй у цьому… Маючи неабиякий естетичний смак, саме вона перетворила Кривин в один з чарівних куточків Волинської землі.

Та якщо парком нині вже не полюбуєшся, то ще одна кривинецька пам’ятка, котра щороку приваблює до себе все більше туристів, - церква - милує око й зараз.

Відомо, що звели її у 1763 році на місці греко – католицького храму, котрий згорів через необережність паламаря на другий день Пасхи в 1762 році. Тим не менше, вже наступного року за кошти князя Яблоновського, замість погорілого було побудовано новий дерев’яний храм.

Тризрубна, триглава, підпоясана галереєю по всьому периметру, церква чимось нагадує корабель. До того ж, така форма церкви у ті часи мала назву «кораб», тому порівняння не просто символічне… Зведений храм у стилі українського барокко кривинською громадою майстрів-теслярів і нині вважається безцінним зразком волинської школи народної архітектури.

У селі про церкву ходить багато легенд. Наприклад, про те, як задумав колись князь Яблоновський нав’язати своїм селянам-кріпакам уніатську віру. І ось, коли приїхав новий священик то застав на місці церкви порожнє місце. Виявляється, за одну ніч селяни-кривинчани розібрали її й заховали в різних місцях. А коли священника з села «вижили», то церква вдруге за ніч з’явилася на тому ж фундаменті. Втім, кажуть, що церкву кривинчани розбирали аж двічі, охороняючи свій храм ще й від ворожої навали.

І звісно ж, якщо їхати до Кривина, щоб помилуватися диво-храмом, то гріх не глянути на сімсотлітній Ольжин дуб. Увись – понад тридцять метрів, в обхваті – більше шести! Дерево – найстаріше в області. Кривинчани кажуть – сили тут набираються, і мудрості. Бо ж дуб – символ довголіття та вічності. І при дбайливих господарях – йому рости ще й рости.

Коментарі:

JK 22.08.2018 15:46

„...У селі про церкву ходить багато легенд. Наприклад, про те, як задумав колись князь Яблоновський нав’язати своїм селянам-кріпакам уніатську віру. І ось, коли приїхав новий священик то застав на місці церкви порожнє місце. Виявляється, за одну ніч селяни-кривинчани розібрали її й заховали в різних місцях...“ ...а цю «легенду» випадково не НКВДшники з попами московського патріархату в обіг запустили?

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую