ye-logo.v1.2

Свято-Троїцький монастир у Сатанові: підземна церква, камінь, що зцілює, та унікальна фреска «Страшного суду»

Туризм 20862
Свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із туристичних об
Свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із туристичних об'єктів Сатанова. Фото: автора

Кажуть, два з трьох пророцтв, що стосуються цього монастиря, вже здійснилися.

Свято-Троїцький монастир у Сатанові – одне з тих місць цього чудового селища, яке досі береже чимало легенд та переказів. Місце древнє, намолене, із сильною енергетикою віків. Кам’яна брама, келії з дзвіницею, старовинна церква, чернечі печери… Свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із тих туристичних та духовних об’єктів, які мають чим здивувати подорожуючих…

«Монастир датується ХVI століттям, – розповідає спеціаліст з архівної справи і діловодства Сатанівської громади Сергій Білоус. – Під час реставрації Свято-Троїцької церкви було знайдено напис «1600 рік». Відомо, що кам’яний храм був зведений на місці дерев’яної церкви, закладеної тут ще у ХІV столітті. А взагалі монастир свого часу мав статус лаври та, як годиться, брав свій початок з підземної церкви. І, власне, перші монахи та досі існуюча підземна церква з’явилися тут ще раніше – у ІХ столітті».

На території монастиря свого часу було три церкви.

Тож історія Свято-Троїцького монастиря тягнеться у глиб віків щонайменше на понад 10 століть. Обитель була свого часу чоловічою, потім жіночою. Оточена високим кам’яним муром вона, окрім святого місця, була ще й місцем захисту від ворогів. Остаточно монастир закрили у 1954 році. На території свого часу було три церкви. Сьогодні ж діючі дві – церква святої Трійці та підземна.

Підземна церква і чарівний камінь

Коли спускатися крутим схилом з монастирського подвір’я, вдалині чутно шум води. Це відомий сатанівський водоспад на Збручі. Він, хоч і штучний, але облюбований туристами не менше, ніж сатанівські курорти. Кілька метрів униз і, власне, потрапляємо до підземної церкви Свято-Троїцького монастиря. Вона досі діюча. З’єднана з наземною церквою підземним ходом. На третій день після Вознесіння тут проводять богослужіння. «Ці печери – природнього походження, людською рукою практично не змінені, - розповідає Сергій Білоус. – За переказами, перші монахи тут оселилися у ІХ столітті. Це були вихідці з Афона. Місце має надзвичайно сильну енергетику. Відомо, що тут било цілюще джерело і монастир вважався «здравницею» для хворих. Коли монастир закрили – джерело зникло».

У підземній церкві є справжній камінь випробувань.

У підземній церкві дві келії. Одна з них має назву келії випробувань.

«Послушник, перед тим, як стати ченцем, мав ніч провести у молитві, стоячи на колінах на камені випробувань, – розповідає пан Білоус. – Лише опісля здійснювали обряд постригу. Намолений камінь нині має чудодійну силу – лікує хвороби ніг. Треба постояти на камені, помолитися та попросити зцілення. Камінь не кожного пустить до себе. В кого нема віри – на нього не стане. Хто це робить з вірою і вистоїть – у вдячність залишає своє взуття. А ще на кам’яних стінах виступає роса. Це вода, яка просочується через каміння, вона накопичує багато мінеральних речовин і досить помічна при хворобах очей».

Ці печери - природного походження.

Підземна церква - діюча.

«Страшний суд», якого більше нема ніде

Матушка Лариса, дружина місцевого священика, при монастирі вже 25 років. Розповідає, що остання ігуменя передбачила його майбутнє. «Колись один енкаведист погрожував їм, мовляв, ми тут ваше лігво прикриємо, нема з вас користі, а вона їм на це відповіла: «Синку, я вже не доживу, а ти доживеш і побачиш, що сюди ще будуть люди їхати з усього світу, знайдуть джерело святої води і буде тут лавра, – розповідає матушка Лариса. – Два з трьох пророцтв вже здійснилися: цілюща вода є, люди їдуть, то, може, ще й Лавра буде. Віримо в це».

Фреску "Сташний суд" намалювали на початку 90-х років минулого століття.

Саме тут у Троїцькій церкві, можна побачити унікальну фреску «Страшний суд». Такої, нема більше ані в Україні, ані в усьому світі. Рай та пекло. Два ангели – білий та чорний. Згорток з добрими справами та з гріхами. І реальні персонажі у пеклі. Іуда, Гітлер, Сталін, Ленін, Берія, Хрущов з капцем у руці… Фреска зображена таким чином, що кожен, виходячи з храму, бачить, що ще у пеклі є вільне місце. У раю ж його обмаль, і щоб потрапити туди – треба заслужити. Цей «Страшний суд» з'явився у храмі в 1992 році під час реставрації монастиря.

У пеклі зобразили відомих політичний діячів.

Ще одна цікавинка, яку можна побачити у Свято-Троїцькому монастирі – середньовічний сонячний годинник. У правому верхньому кутку церкви на фасаді зображене сонячне обличчя з рядком цифр. На іншому боці храму був ще один, він, на жаль, не зберігся.

Сонячний годинник досі вказує точний час.

Монастирські келії (було два поверхи під землею, та стільки ж увись) нині напівзруйновані. Також тут була невеличка покровська церква та іконописна майстерня. Деінде проглядаються старовинні розписи.

  

Подекуди збереглися залишки розписів.

Підземелля бережуть страшні таємниці. Свого часу тут навіть заживо хоронили так званих релігійних злочинців. У літописі Свято-Троїцького монастиря збереглося згадування про поховання заживо монаха Вітошинського. А ще тут діяв один унікальний цех, своєрідне об’єднання людей однієї професії. Не кого іншого, а… жебраків.
 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую