ye-logo.v1.2

Сходи до таємничого підземелля чи руїни невідомої скульптури: в Маліївцях натрапили на цікаву знахідку

Туризм 15179
У музейників виникла низка найрізноманітніших гіпотез щодо походження знахідки
У музейників виникла низка найрізноманітніших гіпотез щодо походження знахідки. Фото: надане Анастасією Донець

Знайдена кам’яна конструкція не описана в жодних спогадах сучасників, які колись відвідували маєток в Маліївцях.

У Маліївцях, що на Дунаєвеччині, на території графського парку, неподалік палацу Орловських, де вже майже рік діє Малієвецький обласний історико-культурний музей, натрапили на цікаву знахідку, про існування якої досі не здогадувалися.

Як розповіла сайту «Є» Анастасія Донець, директорка музею, це кам’яна конструкція, не описана в жодних спогадах сучасників. Утім, якщо вірити легендам, якими оповитий маєток в Маліївцях, то знахідка наштовхує на найнеочікуваніші версії щодо свого походження.

На знахідку музейники натрапили, коли розчищали парк. Днями на одній з ділянок, де навесні випасали поліських коней, яких через війну тимчасово евакуювали до Маліївців, зробили справжнісіньке відкриття: знайшли конструкцію, схожу на гвинтові сходи, які можуть вести до підземного ходу.

Маліївці досі приховують чимало таємниць. Фото: з архіву

«Декілька місяців у парку в Маліївцях випасалися поліські коні, - розповідає Анастасія Донець. - Нині вони вже повернулися додому на Київщину, але залишили по собі такий «сюрприз». Коники сприятливо вплинули на «прибирання» парку, адже витоптали частину чагарників. Нещодавно ми почали зачищати ділянку, де вони копитцями вирівняли старі мурашники, витоптали кропиву і бузину. Також в останні дні липня волонтерську толоку тут влаштувала громадська організація «Маліївецька спадщина». І на чистій відкритій ділянці наш музейний співробітник, який відповідає саме за парк, колишній головний лікар санаторію «Світанок» Леонід Юнь (заклад тривалий час існував в стінах палацу - авт.), завершуючи прибирання, наткнувся на несподіванку – шматок кам’яної, і як виявилося, дуже цікавої плити».

На відкритій ділянці музейний співробітник Леонід Юнь наткнувся на несподіванку – шматок кам’яної, і як виявилося, дуже цікавої плити. Фото: надане Анастасією Донець

Коли пан Леонід розчистив плиту, то стало зрозуміло, що камені викладені у вигляді сегментів, що має по собі форму кола.

«Мурована конструкція дещо схожа на підставку до скульптури. Також ці гарні декоративно оброблені камені, схожі на частину гвинтових сходів, які ведуть під землю», - каже Анастасія.

Звісно, у музейників одразу виникла низка найрізноманітніших гіпотез щодо походження знахідки.

«Можливо, це вхід в підземелля, про які так багато розповідають маліївецькі легенди? Чи може це місце, де колись слуга Орловського заховав скарби – легендарну верету зі сріблом і золотом? А може то підземний хід, по якому закохана панночка вночі таємно виходила до свого кавалера з будинку? Словом, низка романтичних і таємничих гіпотез», - каже Анастасія.

З’ясувати, що ж це за архітектурна форма за описами маєтку та парку, які збереглися з тих часів, музейникам поки не вдалося.

Мурована конструкція дещо схожа на підставку до скульптури. Також ці гарні декоративно оброблені камені, схожі на частину гвинтових сходів, які ведуть під землю. Фото: надане Анастасією Донець

«Парк дуже добре описаний сучасниками родини Орловських, - пояснює директорка музею. - Тому про всі ті архітектурні форми, про які йдеться у спогадах, ми маємо хоч якусь інформацію. І про кам’яний столик, і про фонтан «Левова паща», мисливський павільйон «Грецькі руїни», скульптури та обеліски, які стояли в парку… Але жодної інформації про те, що могло б бути на місці цієї знахідки, на жаль, немає. Ця несподівана кам’яна конструкція розташована на куті однієї з терас (а парк в Маліївцях - терасний) поблизу «Грецьких руїн». Тож що це – достеменно ми поки не знаємо».

Утім, розгадати загадку, каже Анастасія, справа часу.

«У будь-якому випадку ми маємо нову цікавезну знахідку, - додає вона. – Наразі будемо притримуватися версії, яка, безперечно, припаде до душі туристам: що це таки підземний хід, який міг вести з палацу і про який так багато легенд ходить в Маліївцях».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую