ye-logo.v1.2

У Кам’янці-Подільському – революція

Політика 2105
У Кам’янці-Подільському уже зібрано понад шість тисяч підписів на підтримку заарештованого мера.. Фото: Фото Євгена ДОРОФЄЄВА.

Громада міста не повірила силовикам, які звинуватили її голову в хабарництві, і вийшла на вулиці

Увесь минулий тиждень та кілька днів нинішнього місто Кам’янець-Подільський прожило в справжньому шоці.  20 вересня під кінець робочого дня перехожі побачили біля будинку ради людей у масках (ними були  працівники Служби Безпеки України), а вже за годину містом поповзли чутки про арешт керуючого справами Миколи Нечая та міського голови Анатолія Нестерука.

Тавро хабарника
Інформації про те, що сталося, гостро бракувало. На питання людей  працівники виконкому лише розводили руками:  усіх попросили розійтися в їх кабінети.  Силові структури відмовчувалися до 22 вересня, пополудні  з’явилася офіційна інформація на сайті СБУ.  Деякі провідні  телеканали «оперативно» посмакували гарячу новину, подекуди перекрутивши навіть прізвища. Кам’янчан обурило, що всеукраїнські  ЗМІ вже  поспішили приклеїти кам’янець-подільському міському голові тавро хабарника, забувши, що таке може зробити виключно суд.  З неї стало відомо, що Служба безпеки України звинувачує міського голову та керуючого справами «в отриманні хабара в особливо великому розмірі за сприяння у виділенні землі та подальшому зменшенні орендної плати» за ділянку в півтора гектара.

«Анатолію Макаровичу, ми вам віримо, тримайтеся!»
Жодним чином не намагаючись вчинити тиск на слідство,  втручатися в його таємницю, залишимо йому розслідування. Розповімо про те, як відреагувала громада, котра не повірила жодним звинуваченням. Обох затриманих під вартою доставили до відділення інтенсивної терапії міської лікарні через різке погіршення стану здоров’я, варту виставили й під їх палатами, що, звісно,  не можна було б приховати від населення, яке лікується в тій же лікарні. Люди прийшли сюди з плакатами «Анатолію Макаровичу, ми вам віримо, тримайтеся!». Загальне хвилювання наростало. На інтернет-форумах з’явилися заклики про листи підтримки та масові акції. Міська рада ветеранів, яка нараховує понад 20 тисяч членів, першою написала звернення до Президента України. Напередодні на своєму пленумі ветерани прийняли рішення підтримувати на виборах Нестерука.  До ветеранів приєдналося ще чимало громадських організацій. У цей же час усі політичні сили, представлені в раді,  відмовчувалися,  що дуже не подобалося їх виборцям. Люди вимагають інформації бодай про стан здоров’я міського голови. Коли ж містом поповзли чутки про переведення його в  слідчий ізолятор у Хмельницькому, громадяни вийшли на майдан. Минулої п’ятниці понад  дві сотні людей пікетували місцеве управління СБУ. Ніхто до них не вийшов. Тоді вони рушили до міської ради, де за мить зібрався майже двотисячний мітинг, ініціатором якого стала та ж таки рада ветеранів. Прості люди  не стримували свого обурення,  затримання міського голови пов’язували з останніми хвилями арештів очільників місцевого самоврядування, що прокотилися Україною.  «За один тиждень наш мер уже третій!» – повторювали  мітингуючі. «Це йому мстять за те, що відвоював у власність громади «Тепловоденерго!» «Це покара за рішення бути позапартійним!» Виступали й старі, й молоді, говорили про те, що такого мера чекали багато років, емоцій, звісно, було багато. Згадали про різке зростання цін на продукти, газ, підвищення пенсійного віку…  
«Ми вам тут, бандюки, зробимо другу Францію!» «Пора взятися за вила!» – не стримувалися люди.  «Перекриємо дороги!». «Хоч на день закриємо базар!». «Замовляймо автобуси та поїдемо під СІЗО в Хмельницький!» – звучали заклики.  «А де ж наші депутати?» – питала громада. Затим  прийшли до висновку: треба створювати комітет захисту демократії, який домагатиметься неупередженого розгляду справи щодо арешту  міського голови.
«Ми в 2004 році вийшли на майдани не за Ющенка, а за себе, свою долю», – заявив організатор майдану-2004 в Кам’янці Василь Товкайло, який і очолив згаданий комітет. У його склад влилися й «ліві», й «праві», представники різних верств – підприємці, пенсіонери, робітники, молодь, духовенство. Мітингуючі  рушили до мосту «Лань, що біжить», який знаходиться на автотрасі державного значення Київ -Чернівці,  й  упродовж години безперервно ходили переходом сюди-туди. Щоправда, машин на цей час на трасі не було. Міліція завбачливо пустила рух транспорту в об’їзд.

«Коли таке відбувається під час виборчого процесу, це насторожує»
На вимогу громади зібралася позачергова сесія міської ради. На неї прибув 41 депутат із 50, депутати та голова  обласної ради Іван Гладуняк, котрий брав слово кілька разів, зауваживши, що це не виступ, а розмова, обмін думками. «Те, що сталося, є надзвичайною подією для всієї України. Що стосується юридичної частини справи, ми не маємо права впливати на неї. Але не можемо й мовчати. Немає вироку  суду. Є свідчення однієї людини проти іншої. Прості люди ще краще за депутатів розуміють, які можуть бути наслідки цих подій, що за удар нанесено місту Кам’янцю-Подільському. Коли таке  відбувається під час виборчого процесу, це насторожує. Я знаю Анатолія Макаровича, ми працювали разом, він був моїм першим заступником в облдержадміністрації, не приїхати було б неповагою до нього та кам’янчан. Хочу запевнити, що обласна рада надаватиме всю необхідну підтримку місту. Буде моє звернення до прокурора області щодо неупередженого розгляду справи».
Нарешті депутатський корпус виробив та прийняв звернення – до Президента України, до правоохоронних органів. «Дії  правоохоронних органів, пов’язаних з арештом міського голови Анатолія Нестерука та керуючого справами Миколи Нечая, вважаємо надмірними. Просимо сприяти зміні запобіжних заходів на підписку про невиїзд. Сподіваємося, що дії правоохоронних органів не є наступом на права місцевого самоврядування. Розраховуємо на неупереджений розгляд справи».

У місті моляться за здоров’я затриманого Нестерука
У понеділок містом поповзли чутки: Нестерук помер у СІЗО. Родині мера про це телефонували невідомі. «Не вірте, це вас так залякують, хочуть викликати загальний психоз», – звернувся до людей отець Юрій Матвейцов. О п’ятій вечора на майдані знову зібрався кількатисячний мітинг. «У цей час у кабінеті першого заступника міського голови Валерія Андруховича вже чотири години знов продовжуються «маски-шоу», там люди в масках роблять обшук та вилучають якісь документи», – повідомив мітингуючих Василь Товкайло. Журналісти пробували дізнатися в силовиків, що тут відбувається, але ті ховали обличчя. Усе, що вдалося почути від них: «слідчі дії». Цього дня, в день великого свята Воздвиження у всіх церквах Кам’янця правили молебні за здоров’я міського голови. Стало відомо, що крім хворого серця, у нього ще й відкрилася виразка. Рідні не мають можливості спілкуватися з ним. Учасники мітингу звернулися також до працівників міськвиконкому, всіх його служб та управлінь з проханням адресувати Президенту України, правоохоронним органам листа, в якому б кожен засвідчив своїм підписом те, що міський голова ніколи жодному з них не давав вказівок отримувати будь-які гроші та передавати йому. Місто вважає: такі свідчення допоможуть зняти з мера тавро хабарника.  
У кам’янчан на вустах одне: чи встигнемо ми відстояти міського голову до закінчення терміну висунення на нинішні вибори.

P.S. У вівторок, опів на третю, у Хмельницькому апеляційному суді мало відбутися судове засідання з приводу рішення про взяття Анатолія Макаровича під варту. Уже близько полудня біля приміщення суду зібралося більше ста чоловік, які приїхали підтримати свого мера з плакатами «Анатолій Нестерук – наш мер!», «Ми віримо, що живемо у правовій державі!»… Прочекавши так майже до половини четвертого, група пікетувальників отримала СМС-повідомлення із залу суду, в якому йшлося про те, що суд вже розпочався. Без Анатолія Нестерука.  
І вирішив залишити Кам’янець-Подільського міського голову під вартою. «Щоб не перешкоджав слідству». За останньою інформацією, навіть після цього Анатолія Нестерука намагатимуться зареєструвати як кандидата у мери на виборах 31 жовтня.  

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую