ye-logo.v1.2

Що робити, якщо ви позбулися роботи?

Суспільство 1667

Зміни до законодавства про зайнятість захищають сферу від фінсової кризи. Як це вплине на самих безробітних?

Фінансово-економічна криза стала реальністю нашого життя: комусь затримали зарплатню, хтось позбувся преміальних, ще хтось зрозумів, що не всі товари йому тепер по кишені. Але найважче тим, хто втратив роботу. У деяких районах працівники центрів зайнятості працюють в дуже напруженому режимі. Адже, як розповідає перший заступник директора обласного центру зайнятості Сергій Черешня, до працівників, які втратили роботу через закриття підприємств, долучилися ще й ті, хто звільнився з сезонних робіт (що буває щороку). За деякі дні листопада-грудня центри зайнятості області реєстрували 400-450 чоловік. А за день в районі можуть прийняти не більше тридцяти відвідувачів. До того ж, ще є ті люди, які стоять на обліку й приходять на планові прийоми. Тому й шикувалися черги. Щоправда, кажуть в обласному центрі зайнятості, сьогодні цей ажіотаж спав. Однак, якщо порівнювати чисельність незайнятого населення у січні минулого та цього року, ця цифра зросла на 25 відсотків і складає 34 969 чоловік. Найбільше безробітних в Славутському,
Кам’янець-Подільському, Шепетівському, Старосинявському, Дунаєвецькому, Красилівському, Теофіпольському районах.
Прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення», який вступив у дію з 13 січня, суттєво змінює умови одержання статусу безробітного та допомоги по безробіттю. Сьогодні розробляються нормативно-правові акти, спрямовані на реалізацію нового законодавства.

Як зареєструватися у службі зайнятості?
Власне, це зробити досить просто – варто прийти у центр зайнятості за місцем прописки чи реєстрації. Тобто, якщо людина трива-
лий час живе в обласному центрі, але «на папері» рахується мешканцем Теофіпольського району, то й реєструватися мусить їхати до Теофіполя. А от для консультації, пошуку роботи можна звернутися у будь-який центр зайнятості по всій Україні. Для реєстрації у службі зайнятості потрібно мати паспорт, трудову книжку, довідку про ідентифікаційний код, документ про освіту, при потребі – військовий квиток, інші документи. Статус безробітного надають людині на восьмий день – якщо протягом семи днів людина не знайшла роботу з наявних в центрі зайнятості вакансій.
Сьогодні законодавство не встановлює граничних термінів реєстрації у службі зайнятості після звільнення з роботи. Але, радить Сергій Черешня, все-таки намагайтеся не зволікати – ефективнішим буде пошук роботи, і швидше отримуватимете допомогу. А от тим, кому до досягнення пенсійного віку залишилося півтора року, слід поспішати. Адже такі люди мають право на достроковий вихід на пенсію. Цим правом можна скористатися, якщо встигнете зареєструватися у службі зайнятості протягом тижня після звільнення і якщо підходящої роботи для вас немає. Терміни для реєстрації передбачені і для військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ. Якщо вони звільнені у зв’язку зі скороченням штату, то у службі зайнятості повинні зареєструватися протягом місяця.
Велике значення має причина, через яку ви втратили роботу. Якщо вас звільнили у зв’язку зі скороченням штату, то ви отримуватимете допомогу з безробіття у розмірі, який залежить від страхового стажу та величини зарплатні. Однак, якщо ви погодилися розірвати з роботодавцем стосунки за згодою сторін (раніше це формулювання прирівнювалося до скорочення штату), то виплата допомоги по безробіттю починається з 91 дня з моменту призначення допомоги по безробіттю. Так само на 91 день починається виплата допомоги тим, хто звільнився за власним бажанням чи кого звільнили за порушення дисципліни. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для людей передпенсійного віку (за два роки до пенсії) – не більше 720 календарних днів. Мінімальний розмір допомоги – 360 гривень. Її отримують ті, хто ще ніде не працював.

Ведеш підсобне господарство?

Ти не безробітний!
У змінах до законодавства визначено, що той, хто є членом особистого селянського господарства, вважається зайнятим і не може бути визнаний безробітним. Однак, сьогодні немає чіткої відповіді, що таке оте особисте селянське господарство. Як правило, протягом місяця до будь-якого закону приймаються методики та норми його виконання. До повного з’ясування цього пункту законодавства людей, які мають довідку з сільської, селищної чи міської ради про те, що вони є членами особистого селянського господарства, не реєструють в службі зайнятості. Біда у тому, що колись державні мужі ототожнили поняття «підсобне господарство» та «особисте селянське господарство» й автоматично майже 90 відсотків людей, які мають якусь землю, стали членами особистих селянських господарств.
І тепер більшість з тих, хто має клаптик землі (до двох гектарів, як йдеться у законі), не зможе отримати статус безробітного.

Працюючі пенсіонери відтепер теж наповнюватимуть фонд безробіття
Внесеними змінами до законодавства про безробіття, розширено перелік осіб, які підлягають обов’язковому страхуванню на випадок безробіття. Тепер до фонду з безробіття сплачуватимуть внески військовослужбовці, особи, які працюють за цивільно-правовими угодами, працюючі пенсіонери, іноземці та особи без громадянства.
Служба зайнятості не допоможе стати підприємцем. У 2007 році кожен дев’ятий підприємець області став таким з допомогою служби зайнятості. Люди, які опинилися без роботи, але мали хист до ведення бізнесу, спочатку проходили спеціальне навчання, писали і захищали бізнес-план і за раз отримували усі гроші, які мала виплатити служба зайнятості.
В середньому, по області це виходило близько трьох тисяч гривень. Таким чином на
Хмельниччині було створено чимало перукарень, підприємств з виготовлення меблів, надання будівельних, фото-, транспортних, туристичних послуг тощо.
«Це дуже хороша форма вирішення проблеми працевлаштування, – вважає Сергій Черешня. – Тому що при мінімальних затратах створювався суб’єкт підприємницької діяльності, який міг сам працювати і навіть забезпечувати роботою інших людей – кожен шостий підприємець, який створив свою справу за сприяння центру зайнятості, створював робочі місця». Однак, минулого року, знову ж таки, через економічну кризу, програма підтримки підприємництва «заморожена» – до кращих часів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую