ye-logo.v1.2

Діти мають народжуватися здоровими!

Суспільство 1267

І про це повинні подбати батьки. Їм на допомогу приходять лікарі-генетики, які здобули більше знань завдяки реалізації в області українськ

Вроджені вади розвитку привертають увагу суспільства у всьому світі, адже вони є головними причинами малюкової смертності, захворюваності та інвалідності дітей. Розуміючи цю проблему, обласне управління охорони здоров’я у 2001 році виступило ініціатором реалізації на Хмельниччині українсько-американської програми запобігання вродженим вадам – спільно з Агентством США з міжнародного розвитку, університетом Південної Алабами (США) та Міністерством охорони здоров’я України. Ця програма протягом 2001-2005 років діяла, крім Хмельниччини, ще на Рівненщині, Волині, Херсонщині та у Криму. Керівником програми був професор з Сполучених Штатів Володимир Вертелецький, який має українське походження. Нещодавно він відвідав Хмельницький. Як розповів пан Володимир, реалізація програми в Україні дала поштовх у розвитку генетичної, неонатологічної та педіатричної служб. В рамках цієї програми Хмельницька медико-генетична служба була забезпечена комп’ютерами, фотообладнанням, факсом, ксероксом, Інтернет-зв’язком, розроблено і запроваджено систему телеконсультацій – дистанційного Інтернет-консультування із вітчизняними та закордонними фахівцями. Також завдяки програмі у Хмельницькому запровадили моніторинг вроджених вад розвитку за міжнародними стандартами, започаткували створення реєстру новонароджених, розпочали низку ініціатив із запобігання вродженим вадам і порушенням розвитку дітей (профілактика повторних випадків вад невральної трубки шляхом вживання фолієвої кислоти).
У 2006 році Хмельницька та Рівненська область представляли Україну у якості асоційованого члена в такій авторитетній міжнародній організації, як ЄВРОКАТ – Європейській мережі популяційних реєстрів з моніторингу вроджених вад розвитку. І вже наступного року ЄВРОКАТ надала Україні статус повного членства. Після завершення програми її правонаступником став міжнародний благодійний фонд «ОМНІ-Мережа для дітей», який об’єднує ресурсні центри у Хмельницькій, Рівненській, Волинській, Херсонській областях та Криму, і продовжує справи, розпочаті в рамках названої програми.

Крім інфекційних, усі інші хвороби передаються генетично
Без сумніву, кожна жінка хоче народити здорових дітей. А для того вона сама має бути здоровою. «Майже кожна людина має якусь хворобу, – каже професор Вертелецький. – І більшість з них – неінфекційні – закладені генетично. Тому дуже важливо знати, на які хвороби хворіли ваші мама й тато, бабусі й дідусі. Бо те, що було, нам каже, що може повторитися. Тому перед тим, як зачати дитину, потрібно порадитися з лікарем-генетиком. І не тільки жінці, а й чоловікові. Народження дитини – справа родинна. Й потрібно аналізувати здоров’я усієї родини, зважувати всі ризики. Хто ж цього робити не хоче, то він просто несерйозний».
Взагалі зараз відомо понад 20 вроджених вад. Як зазначає Володимир Вертелецький, в Україні спостерігається епідемія спинномозкової кили. Така дитина залишається паралізованою на все життя. Але цій проблемі дуже просто запобігти – кожна жінка (чоловікам теж потрібно її вживати) має вживати фолієву кислоту.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую